Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում կաթնամթերքի խոշորագույն արտադրող "Աշտարակ Կաթ” ընկերությունը հերքել է ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) կողմից ներկայացված բոլոր մեղադրանքները:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը` այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում ընկերության տնօրեն Ստեփան Ասլանյանն ասել է, որ Աշտարակ Կաթի ավանդական կաթնամթերքը (կաթ, թթվասեր, մածուն) բուսական յուղեր չի պարունակում, ինչպես պնդում է ՏՄՊՊՀ-ն:
«Մեր մի շարք մթերքներ պարունակում են կոկոսի յուղ, մասնավորապես, պաղպաղակը, ջնարակապատ պանրիկները, հալած պանիրը, ինչն ընդունված է ողջ աշխարհում, թույլատրված է օրենքով եւ ինչի մասին կա համապատասխան նշում պիտակի վրա»,- ասել է Ստեփան Ասլանյանը:
Նա կոչ է արել պատասխանատու պետական մարմիններին եւ շահագրգիռ հասարակական կազմակերպություններին ընկերության յուրաքանչյուր ժամկետի արտադրանքի սեփական լաբորատոր զննությունն անցկացնել` դրանցում բուսական յուղի եւ այլ հավելումների բացակայության մեջ համոզվելու համար:
Դեկտեմբերի 16-ի նիստում ՏՄՊՊՀ-ն որոշել է տուգանել կաթնամթերքի 3 արտադրողների (Աշտարակ Կաթ, Անի Կաթ եւ Դուստր Մարիաննա) տարեկան շահույթի 1%-ի չափով իրենց արտադրանքում, մասնավորապես, թթվասերում բուսական (կոկոսի) յուղի պարունակության, ինչպես նաեւ կաթի փոշու օգտագործման մասին նշումների բացակայության եւ արտադրանքի յուղայնության նորմերին չհետեւելու համար: Աշտարակ Կաթի նկատմամբ հանձնաժողովի տուգանքը կազմել է 50 մլն դրամ:

Аштарак Кат отвергает все обвинения антимонопольной комиссии Армении
Ереван/Медиамакс/. Крупнейший производитель молочной продукции Армении компания Аштарак Кат отрицает все обвинения, предъявленные ей Комиссией по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) Армении.
Как сообщает Медиамакс, выступая сегодня в Ереване на пресс-конференции, директор компании Степан Асланян сказал, что в традиционных молочных продуктах компании (молоко, сметана, мацун) не содержится растительных масел, о чем заявляет ГКЗЭК.
«Кокосовое масло содержится в ряде наших продуктов, в частности, в мороженом, глазированном сырке, плавленном сыре, что принято во всем мире, разрешено законом, и о чем есть соответствующее уведомление на упаковке», - сказал Степан Асланян.
Он призвал ответственные госорганы и заинтересованные общественные организации провести собственную лабораторную экспертизу традиционной молочной продукции компании любого срока изготовления, чтобы убедиться в отсутствии в ней растительного масла и иных примесей.
На заседании 16 октября ГКЗЭК приняла решение оштрафовать трех производителей молочной продукции (Аштарак Кат, Ани Кат и Дустр Марианна) в размере 1% от годовой выручки за выявление в их продукции, в частности, сметане, растительного (кокосового) масла, отсутствие упоминаний об использовании молочного порошка и несоблюдение норм жирности продукции. Штраф, назначенный комиссией в отношении Аштарак Кат составляет 50 млн драмов.