Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում կաթնամթերքի խոշորագույն արտադրող "Աշտարակ Կաթ” ընկերությունը հերքել է ՀՀ Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի (ՏՄՊՊՀ) կողմից ներկայացված բոլոր մեղադրանքները:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը` այսօր Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսում ընկերության տնօրեն Ստեփան Ասլանյանն ասել է, որ Աշտարակ Կաթի ավանդական կաթնամթերքը (կաթ, թթվասեր, մածուն) բուսական յուղեր չի պարունակում, ինչպես պնդում է ՏՄՊՊՀ-ն:
«Մեր մի շարք մթերքներ պարունակում են կոկոսի յուղ, մասնավորապես, պաղպաղակը, ջնարակապատ պանրիկները, հալած պանիրը, ինչն ընդունված է ողջ աշխարհում, թույլատրված է օրենքով եւ ինչի մասին կա համապատասխան նշում պիտակի վրա»,- ասել է Ստեփան Ասլանյանը:
Նա կոչ է արել պատասխանատու պետական մարմիններին եւ շահագրգիռ հասարակական կազմակերպություններին ընկերության յուրաքանչյուր ժամկետի արտադրանքի սեփական լաբորատոր զննությունն անցկացնել` դրանցում բուսական յուղի եւ այլ հավելումների բացակայության մեջ համոզվելու համար:
Դեկտեմբերի 16-ի նիստում ՏՄՊՊՀ-ն որոշել է տուգանել կաթնամթերքի 3 արտադրողների (Աշտարակ Կաթ, Անի Կաթ եւ Դուստր Մարիաննա) տարեկան շահույթի 1%-ի չափով իրենց արտադրանքում, մասնավորապես, թթվասերում բուսական (կոկոսի) յուղի պարունակության, ինչպես նաեւ կաթի փոշու օգտագործման մասին նշումների բացակայության եւ արտադրանքի յուղայնության նորմերին չհետեւելու համար: Աշտարակ Կաթի նկատմամբ հանձնաժողովի տուգանքը կազմել է 50 մլն դրամ:

Ashtarak Kat denies all the accusations of the Armenian Anti-Monopoly Commission - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Ashtarak Kat, Armenia’s major producer of milk production denies all the accusations charged by the State Commission for Economic Competition Protection (SCECP) of Armenia.
Addressing a press conference in Yerevan today, the company’s Director said that the company’s traditional milk products (milk, sour-cream and yogurt) don’t contain vegetative oil declared by the SCECP, Mediamax reports
“The coconut oil is contained in a number of our products, particularly in ice-cream, glazed curds, cream cheese, which is permitted worldwide by law and there are relevant notifications on the wrappers”, said Stepan Aslanyan.
He called upon relevant state bodies and interested NGOs to conduct a relevant lab expertise of the company’s traditional milk production of date of production to make sure there is no oil and other admixtures contained in them.
On October 16, the session of the SCECP made a decision to penalize three milk producer companies (Ashtarak Kat, Ani Kat and Dustr Marianna) at 1% of the annual revenue for finding coconut oil in their production, in sour cream particularly as well as lack of notifications on milk powder and failure to comply with fat content norms of the production. The penalty set by the Commission to Ashtarak Kat makes AMD 50mln.