Ռոտերդամի Market Hall-ը
ԵՄ Թումո ինժեներական եւ կիրառական գիտությունների համալիրի ճարտարապետական նախագծի մրցույթի երկրորդ փուլ են դուրս եկել երեք միջազգային առաջատար ճարտարապետական կազմակերպություններ՝
RCR Arquitectes-ը, BIG-Bjarke Ingels Group-ը եւ MVRDV-ն:
Նրանք ընտրվել են Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի ճարտարապետության եւ քաղաքաշինության բաժնի դեկան եւ 2020 թվականի Վենետիկի բիենալեի համադրող Հաշիմ Սարգիսի գլխավորված ժյուրիի կողմից:
Եզրափակչի երեք մասնակիցները ժյուրիի եւ ԵՄ Թումո համալիրի թիմի հետ Երեւանում երկօրյա ինտենսիվ աշխատանքներ կանցկացնեն, ինչին կհաջորդի հաղթողի ընտրությունը:
Ստորեւ ներկայացնում ենք Թումոյի հաղորդագրությունը.
«BIG-ի խիզախ եւ նորարար ճարտարապետությունը «պրագմատիզմի եւ ուտոպիայի հարմոնիկ համադրությունն է»: Կոպենհագենում, Նյու Յորքում եւ Լոնդոնում տեղակայված գրասենյակներով` Bjarke Ingels Group-ն իր յուրահատուկ նախագծերով սեփական հետքն է թողել աշխարհով մեկ: Ընկերության նախագծած Amager Resource Center-ը Կոպենհագենում աղբի վերամշակման գործարան է, որը միայն գոլորշի է արտանետում եւ դահուկավազքի համար նախատեսված հարթակ ունի տանիքին:
Amager Resource Center-ը Կոպենհագենում Amager Resource Center-ը Կոպենհագենում
RCR Arquitectes-ը ոլորտի ամենահեղինակավոր` Պրիցկերի մրցանակի դափնեկիր է: Ընկերությունը գլխավորում են երեք ճարտարապետ, ովքեր տասնամյակներ ի վեր աշխատել են միասին կատալոնական փոքր Օլոտ քաղաքում: Ֆրանսիայի Ռոդեզ քաղաքի Soulages թանգարանի շենքի օրինակով RCR-ը կարելի է բնորոշել որպես «կայուն եւ իմաստալից տարածություններ ստեղծող», քանի որ այն գործածում է ժամանակակից նյութեր եւ հզոր երկրաչափական լուծումներ՝ համահունչ միջավայրի հետ:
Soulages թանգարանը Soulages թանգարանը
MVRDV-ն հոլանադական ճարտարապետական եւ քաղաքաշինական ընկերություն է, որը հայտնի է դիզայնում իր համագործակցական, հետազոտական մոտեցմամբ: Ընկերության հեղինակությունը առաջ մղվեց Ռոտերդամի Market Hall-ի իր հանրահայտ դիզայնով, որը լիովին ծածկված էր հսկա կամարի տեսք ունեցող բազմաբնակարան շենքով։ Վերջերս MVRDV-ն ներկայացրեց Tianjin Binhai գրադարանը, որում լուսավորված կենտրոնական գնդի շուրջ ալիքի պես սփռված են գրքերը։
Ռոտերդամի Market Hall-ը Ռոտերդամի Market Hall-ը
Մրցույթի առաջին փուլին մասնակցել նաեւ են համաշխարհային շուկայի հանրահայտ դեմքեր՝ Արատա Իսոզակին, Շիգերու Բանը եւ Կենգո Կուման, առաջատար միջազգային ընկերություններ, ինչպես Dominique Perrault-ը, Mossessian Architecture-ն ու AECOM-ը, եւ ճարտարապետության երիտասարդ սերնդի ներկայացուցիչներ՝ FABRICations-ը, Նիկոլա Լեսնը եւ Բարոցի Վեյգան։
ԵՄ Թումո համալիրը տարածաշրջանի ամենահավակնոտ նոր կրթական էկոհամակարգն է ինժեներության եւ կիրառական գիտությունների ոլորտում։ Ծրագիրը Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի նախաձեռնությունն է, որն իրականացվում է Եվրոպական միության եւ Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի հետ համագործակցությամբ։ 25 միլիոն եվրոյի բյուջեով՝ նախագիծը կստեղծի բաց հարթակ եւ ակտիվ համայնք՝ համադրելով կրթությունն ու բիզնեսը, եւ միավորելով ուսանողների, երիտասարդ մասնագետների եւ տեղական ընկերությունների իրենց միջազգային գործընկերների հետ»։

Rotterdam Market Hall
Yerevan/Mediamax/. The architectural design competition of the EU TUMO Convergence Center for Engineering and Applied Science entered its second stage with a shortlist of three of the world’s leading architecture firms as finalists.
BIG – Bjarke Ingels Group, RCR Arquitectes and MVRDV were selected by a jury led by Hashim Sarkis, dean of the MIT Department of Architecture and Urban Planning and curator of the 2020 Architecture Biennale.
The three finalists will work in Yerevan with the jury and the Convergence Center team during a two-day workshop leading to the selection of the winning firm.
Below is TUMO’s press release:
“Daring and innovative, BIG’s architecture works at “the fertile overlap between pragmatic and utopia.” With offices in Copenhagen, New York and London, the Bjarke Ingels Group has a global footprint, with unique projects across the world. The firm’s Amager Resource Center in Copenhagen is a waste-to-energy plant with a stack that blows vapor smoke rings into the air and features a ski slope on its roof.
Amager Resource Center in Copenhagen Amager Resource Center in Copenhagen
RCR Arquitectes is a recipient of the Pritzker Architecture Prize, the field’s highest honor. It is led by a team of three architects who have worked together for decades from the small town of Olot, Catalonia. Exemplified by their Soulages Museum in Rodez, France, RCR’s work “creates lasting and meaningful spaces,” deploying modern materials and strong geometries that resonate with their natural settings.
Soulages Museum Soulages Museum
MVRDV is a Dutch architecture and urban design practice known for its highly collaborative, research-based design method. The firm’s reputation was propelled by its famous design for the Rotterdam Market Hall, covered by an apartment building in the form of a giant vault. More recently, MVRDV unveiled the Tianjin Binhai Library boasting undulating bookshelves around an illuminated central sphere.
Rotterdam Market Hall Rotterdam Market Hall
Also participating in the first stage of the competition were some of the world’s major architecture firms including Japanese luminaries Arata Isozaki, Shigeru Ban and Kengo Kuma, leading international practices such as Dominique Perrault, Mossessian Architecture and AECOM, and rising stars FABRICations, Nicolas Laisne and Barozzi Veiga.
An initiative of the TUMO Center for Creative Technologies, in partnership with the European Union and the French University in Armenia, the Convergence Center is the region’s most ambitious new education ecosystem for engineering and applied science. With a budget of over 25 million euros, the project will create an open platform and vibrant community bringing together learning and entrepreneurship and connecting students, young professionals and local ventures to their global peers.”