Դասավանդելու համար գյուղեր գնացած ուսուցիչներով ոգեշնչված՝ առողջապահական խնդիրներով մտահոգ մի խումբ մարդիկ երկու տարի քննարկեցին, ուսումնասիրեցին ու ստեղծեցին «Health for Armenia»՝ «Առողջ Հայաստան» հիմնադրամը:
«Մենք ուզում ենք առողջապահության ոլորտում ստեղծել շարժում: Բժիշկներն ու բուժակները 2 տարով կգնան աշխատելու Հայաստանի ամենադժվար վայրեր: Նրանք կդառնան համակարգի կարեւոր դեմքերը, որոնք իրենց մաշկի վրա են զգացել մեր երկրի խնդիրներն ու լուծումներ են բերել համայնքներ»,- ասում է «Առողջ Հայաստան»-ի համահիմնադիր, հոգաբարձուների խորհրդի անդամ Լարիսա Հովհաննիսյանը:
Լարիսա ՀովհաննիսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Health for Armenia»-ն ստեղծվել է «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» կրթական ծրագրի մոդելի ու փորձի հիման վրա։ Այն հավաքագրելու է ընտանեկան բժիշկների ու բուժակների եւ գործուղելու է գյուղեր, որտեղ նրանց կարիքը կա: Մայիսի 1-ի տվյալներով՝ մարզային բժշկական կազմակերպություններում ընտանեկան բժշկի 24 հաստիք թափուր է:
Սա պաշտոնական թիվն է: Ըստ «Առողջ Հայաստան»-ի համահիմնադիր Մկրտիչ Կիրակոսյանի՝ տեղում կատարված ուսումնասիրություններն ավելի մտահոգիչ պատկեր են ստեղծում. բնակիչները տարիներով իրենց բժշկին չեն տեսնում, կամ թոշակի տարիքի հասած բժիշկը փոխարինող չունենալու պատճառով ստիպված շարունակում է աշխատել, թեեւ ֆիզիկապես ի վիճակի չէ գյուղից գյուղ գնալ:
Մայրաքաղաքում հակառակ պատկերն է։ 2017թվականի տվյալներով՝ 10 հազար բնակչի հաշվով մարզերում 14.6, իսկ Երեւանում 30,02 բժիշկ կա:
«Մենք մեզ վրա չենք վերցնում այդ տեղերը լրացնելու պետության աշխատանքը: Մեր նպատակն է ստեղծել բժիշկների նոր սերունդ, որի առաջնորդները կփոխեն առողջապահության ոլորտի լանդշաֆտը»,- ասում է Մկրտիչ Կիրակոսյանը:
Մկրտիչ ԿիրակոսյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Առողջ Հայաստան»-ի մասնակից կարող են դառնալ աշխատանքի իրավունք ունեցող ընտանեկան բժիշկներն ու բուժակները առանց տարիքային սահմանափակման: Նրանք 2 տարով մեկնելու են մարզեր եւ աշխատելու են թիմերով`սպասարկելով մի քանի համայնք:
«Ստանդարտների համաձայն ամեն բժիշկ սպասարկում է 2 հազար բնակչության: Քանի որ մեր գյուղերը հիմնականում փոքր են, մեկ բժիշկը 3-4 գյուղ է սպասարկում: Կլինի մեկ բժիշկ եւ չորս բուժակ: Մենք հատուկ ենք ասում բուժակ եւ ոչ թե բուժքույր, քանի որ կանանցից բացի, կարող են նաեւ տղաներ լինել: Բուժակը իր հմտություններով ավելի մոտ է ամերիկյան nurse հասկացությանը: Բժիշկը կնստի մի գյուղում, իսկ բուժակները կլինեն նրա աջ ձեռքը տարբեր համայնքներում: Դրա համար նրանք պետք է շատ հմտություններ ունենան»,- ասում է ընտանեկան բժիշկ, ծրագրի համահիմնադիր Գայանե Ոսկանյանը:
Գայանե ՈսկանյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
Մի քանի փուլով ընտրված մասնակիցները հինգ շաբաթ ինտենսիվ վերապատրաստվելու են, իսկ առաջնորդության եւ մասնագիտական զարգացման ծրագիրը շարունակվելու է աշխատանքի երկու տարվա ընթացքում։
Մասնակիցների հետ աշխատելու են մենթոր-բժիշկներ՝ Հայաստանից եւ սփյուռքից, իսկ բժիշկն ինքը դառնալու է մենթոր իր բուժակների համար:
«Եթե ես նորավարտ բժիշկ լինեի Հայաստանում, միանգամից կմիանայի ծրագրին, որովհետեւ Երեւանում քեզ ոչ ոք առանց փորձի աշխատելու հնարավորություն չի տա: Երբ երիտասարդ ես, ունես մի քանի տարի ինքդ քեզ հասկանալու, քո հոտառությամբ բժշկություն սովորելու «արտոնություն»:
Ամենակարեւորը՝ կա առաջնորդի հատկանիշները զարգացնելու հնարավորություն, ինչն անհրաժեշտ է ցանկացած մարդու հաջողակ լինելու համար, այն էլ՝ Հայաստանում, որտեղ դպրոցներն ու համալսարաններն առաջնորդության հմտություն հազվադեպ են տալիս։ Ես այս ամենը կդիտարկեի որպես լավագույն ներդրում իմ կարիերայում»,- ասում է Լարիսա Հովհաննիսյանը:
Փորձնական ծրագիրը մեկնարկելու է Լոռու մարզից: 2020-ի դեկտեմբերին «Առողջ Հայաստան» ծրագրով Լոռու համայնքներում աշխատելու է 4 բժիշկ եւ 16 բուժակ: Բացի պետական աշխատավարձից, նրանք ֆինանսական աջակցություն են ստանալու ծրագրից:
«Մենք նախապատվությունը տալու ենք գյուղական համայնքների բուժակներին: Ընտրելու ենք նրանց, որոնք իրենց գիտելիքներով եւ արժեհամակարգով համապատասխանում են ծրագրին, կիսում մեր գաղափարները: Նրանք կցվելու են համայնքներ գործուղված մեր բժիշկներին, անցնելու են վերապատրաստում: Կարեւոր է բարձրացնել բուժակների մասնագիտական եւ առաջնորդական հմտությունները: Իսկ եթե համայնքում լինի բուժակի կարիք, մենք բժշկի հետ նաեւ բուժակներ կգործուղենք»:
Մասնագիտական աջակցություն «Health for Armenia»-ն ստանում է «ArAHED» (Armenian Association for Health Education and Development) հիմնադրամից: Հիմնադրամի անդամ, Լոս Անջելեսի Կալիֆոռնիայի համալսարանի (UCLA) պրոֆեսոր Շանթ Շեխերդիմյանն ասում է՝ անցել է ժամանակը, երբ Հայաստան ինքնաթիռներով սարքավորումներ էին ուղարկում: Հիմա պետք է աջակցել, որպեսզի առողջապահության ոլորտը կայուն եւ ինքնուրույն զարգանա:
Շանթ ՇեխերդիմյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Սա ոչ թե մարդասիրական, այլ ոլորտն ամրապնդող ծրագիր է: Այն արմատական խնդիրներ է լուծելու: Հայաստանի առողջապահության իրական խնդիրը ոչ թե հիվանդանոցների, այլ որակի, ֆինանսավորման, կրթության, մարդկային ռեսուրսի ճիշտ բաշխման պակասն է: Մենք չենք երազում մարզերում բացել օնկոլոգիական կենտրոններ, բայց դրա մի տոկոս գումարով կարող ենք նույնչափ կամ գուցե ավելի կյանքեր փրկել, կյանքի որակի վրա ազդել»,- ասում է Շանթ Շեխերդիմյանը, որը նաեւ մանկական վիրաբույժ է եւ «Առողջ Հայաստան»-ի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ:
Առողջապահության նախարարության հետ «Առողջ Հայաստան» հիմնադրամը փոխըմբռնման հուշագիր է ստորագրել 2018-ի նոյեմբերին: Նախարարության անձնակազմի կառավարման վարչության պետ Քրիստինե Գյուրջյանն ասում է, որ չնայած շրջանավարտների մեծ թվին, մարզերում աշխատել ցանկացողները քիչ են:
Խնդիրը փորձում են լուծել կարճաժամկետ գործուղումների եւ նպատակային կլինիկական օրդինատուրայի միջոցով, որի համար տարեկան 50 տեղ է հատկացվում: Պետությունը վճարում է դիմորդի ուսման վարձը եւ ըստ պահանջի՝ որոշում նրա մասնագիտացումը: Ավարտելուց հետո բժիշկը պարտավորվում է 5 տարի աշխատել այնտեղ, որտեղ իրեն կգործուղեն:
Քրիստինե Գյուրջյանն ասում է, որ միայն մի կառույց այս խնդիրը լուծել չի կարող: «Առողջ Հայաստան»-ը կօգնի ընտանեկան բժիշկների հարցում:
Քրիստինե ԳյուրջյանըԼուսանկարը` Մեդիամաքս
«Հիմնադրամն ուզում է ուսումնասիրել ընտանեկան բժիշկների փաստացի պահանջարկը: Կարծում եմ՝ այդ հարցում նրանք մեզ բավականին կօգնեն, որովհետեւ թվերը ստանում ես, բայց գնում, ուրիշ պատկեր ես տեսնում: Հատկապես կարեւոր է, որ թափուր հաստիքները լրացնելիս ծրագիրը նախապատվությունը տալու է երիտասարդ կադրերին: Ընտանեկան բժիշկների ինստիտուտը լավ աշխատեց մարզերում, բայց քանի որ բժիշկների տարիքային շեմը բարձր է, մեզ թարմացում է պետք»,- ասում է Քրիստինե Գյուրջյանը:
«Health for Armenia»-ի մասնակիցները նաեւ առողջապահական համայնքային ծրագրեր են իրականացնելու: «Իսկ եթե նույն համայնքում «Դասավանդի՛ր, Հայաստան» եւ «Առողջ Հայաստան» ծրագրերի մասնակիցներ լինեն, ազդեցությունը շատ ավելի մեծ կլինի»,- ասում են հիմնադիրները:

Inspired by teachers working in remote villages, a group of people concerned with healthcare issues started research and negotiations that have took two years to complete, and finally their efforts have led to establishment of Health for Armenia Foundation.
“We want to create a movement in healthcare. Doctors and nurses will move to the neediest places in Armenia for two years and become an important part of local communities, seeing first-hand the difficulties of life there and bringing solutions for the communities’ problems,” said co-founder, member of the Board of Trustees of the new foundation Larisa Hovannisian.
Health for Armenia is built based on the model and experience of Teach For Armenia. The new foundation will sign up family doctors and nurses and assign them to the villages in need of healthcare workers. As of May 1, there were 24 family practitioner vacancies in medical institutions in the marzes.
It is an official number. According to co-founder of Health for Armenia Mkrtich Kirakosyan, field studies revealed a worrying picture: people in remote areas don’t see their family doctors for years, and retired doctors have to keep working because there is no replacement for them, although their health does not allow traveling between villages anymore.
It is different in the capital. According to the 2017 statistics, the ratio of doctors per capita is 30.02 per 10,000 people in Yerevan as opposed to the 14.6 in the marzes.
“We don’t take upon ourselves the state’s job of filling the vacancies. Our objective is to create a new generation of doctors, whose leaders will transform the landscape of healthcare,” said Mkrtich Kirakosyan.
Mkrtich Kirakosyan Mkrtich Kirakosyan
Certified family doctors and nurses are eligible for Health for Armenia, which does not have age limitations. Health for Armenia fellows will work in marzes for two years, in teams serving several communities at the same time.
“Each doctor will serve 2,000 people, according to the established standard. Armenian villages are usually small, so one doctor will serve 3 to 4 villages. We’ll have one family doctor and four nurses per team. Male nurses can apply too. The doctor will stay in one village and the nurses will be his right hand in other villages assigned to their team. They need to have a wide range of skills,” said family doctor, co-founder of Health for Armenia Gayane Voskanyan.
Gayane Voskanyan Gayane Voskanyan
The fellows, accepted over several stages of selection, will take a five-week intensive retraining course. Their leadership and professional development program will continue during the two years of work in the marzes.
The fellows will be mentored by doctors from Armenia and the Diaspora, and the Health for Armenia’s family doctors will mentor the nurses.
“If I were a medical university graduate in Armenia, I would have joined the program right away, because no one gives you an opportunity in Yerevan without work experience. When you’re young, you have a few years for figuring yourself out and the “privilege” of learning medicine intuitively, so to say.
The most important thing is that there is an opportunity to develop your leadership qualities, which anyone needs to be successful, let alone people in Armenia, where leadership skills are not taught at school and university. I would consider this the best investment in my career,” said Larisa Hovannisian.
First, Health for Armenia will conduct a test program in Lori marz: 4 family doctors and 16 nurses will start working there in December 2020. Apart from salaries covered by state, they will receive financial assistance from the foundation.
“The preference will be given to nurses from rural communities. We will select people who comply with the requirements of the program in terms of knowledge and the system of values, share our ideas. They will make the team of our doctors and get retrained. It is important to advance the professional and leadership qualities of the nurses. If the given village doesn’t have a nurse, we will assign nurses from Health for Armenia,” said the co-founders.
The foundation receives professional assistance from Armenian Association for Health Education and Development (ArAHED). Member of the association, pediatric surgeon, UCLA Professor Shant Shekherdimian believes Armenia is past the times when Armenia was of getting medical equipment by helicopters. Now it is time to help Armenia’s healthcare sector to develop steadily and independently, he said.
Shant Shekherdimian Shant Shekherdimian
“This is not a charitable project, but an effort aimed at improving the sector. It will solve fundamental issues. The real healthcare problem in Armenia is the lack of not hospitals, but quality, funding, education and competent distribution of human resources. We don’t dream of opening oncology centers in marzes, but one percent of the sum required for that can save as many or even more lives and positively impact the standard of life,” said Shekherdimian, who is also a member of the Health for Armenia Board of Trustees.
Health for Armenia signed a memorandum of understanding with the Ministry of Health of Armenia in November of 2018. Head of Department of Human Resources Management of the Health Ministry Kristina Gyurjyan has stated that although Armenia’s medical universities graduate many students, only a few of them want to work in marzes.
The ministry is trying to solve the problem with short-term business trips and targeted clinical studies, allocating 50 vacancies for that. The state covers the applicant’s tuition fees and chooses their specialty based on the demand. Upon completing the courses, the doctor is obliged to work for 5 years in the place of ministry’s assignment.
Kristina Gyurjyan believes that just one agency is not enough to solve the issue, but Health for Armenia can help with family doctors.
Kristina Gyurjyan Kristina Gyurjyan
“The foundation wants to find out the real demand for family practitioners. I think the program will be of substantial help for us in this regard, because we receive official numbers that differ a lot from the actual reality. It is particularly important that the foundation will give preference to young specialists. The institution of family doctors works well in the marzes, but the doctors themselves are elderly, so we need a change of generation,” said Kristina Gyurjyan.
Health for Armenia fellows will also implement healthcare programs in the communities. “If fellows from Teach For Armenia and Health for Armenia happen to work in the same community, the impact will increase,” said the co-founders.