Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ գիտնականներն այսուհետ համաշխարհային առցանց ամսագրերից եւ շտեմարաններից օգտվելու հնարավորություն ունեն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել “Հայկական Վիրտուալ Գիտական գրադարան” ծրագրի շնորհանդեսը:
“Հայկական Վիրտուալ Գիտական գրադարան”-ը ներառում է բաց մատչելիության սկզբունքով հրատարակված ավելի քան 3 միլիոն հոդված, ՄԱԿ-ի Research4Life ծրագրի ավելի քան 8 հազար ամսագիր:
Ինչպես իր խոսքում նշել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, “Հայկական Վիրտուալ Գիտական գրադարանի” ստեղծումը կարեւոր նախաձեռնություն է, քանի որ հայ գիտնականները այսօր ի վիճակի չեն բաժանորդագրվելու գիտական ամսագրերի:
“Հայկական Վիրտուալ Գիտական գրադարանի միջոցով այս խնդիրը լուծվում է: Մյուս կողմից էլ այս ռեսուրսը նպաստում է էլէկտրոնային ամսագրերի զարգացմանը, որոնք, ի տարբերություն թղթայինի, հասանելի են ու ավելի մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում”,- ասել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահը:
ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանն էլ տեղեկացրել է, որ մինչեւ 2015թ. համաշխարհային գիտական գրականության 70-80%-ը հասանելի կլինի հայ գիտնականներին: Նրա խոսքով, այս ուղղությամբ տարվում են աշխատանքներ, ու արդեն կան համապատասխան պայմանավորվածություններ:
“Հայկական Վիրտուալ Գիտական գրադարանը“ թույլ կտա նաեւ օտարերկրյա գիտնականներին ներկայացնել հայկական գիտական ամսագրերը եւ հայ գիտնականների ձեռքբերումները”,- նշել է Սամվել Հարությունյանը:
Շնորհանդեսին ներկա Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը նշել է, որ Հայաստանը միշտ էլ առաջամարտիկ է եղել գիտության ասպարեզում:
“Մենք վերջերս Հայաստանի հետ գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հուշագիր ենք կնքել, որը նախատեսում է զարգացնել համագործակցությունը ՀՀ ԳԱԱ եւ ԿԳՆ հետ”,- տեղեկացրել է դեսպանը:

Ереван/Медиамакс/. Отныне армянские ученые имеют возможность пользоваться международными элекстронными журналами и базами данных.
Как сообщает Медиамакс, сегодня в Ереване состоялась презентация программы «Армянская научная виртуальная библиотека».
«Армянская научная виртуальная библиотека» включает в себе более 3 млн статей и более 8 тысяч журналов программы ООН Research4Life.
Как отметил в своей речи президент Национальной академии наук (НАН) Армении Радик Мартиросян, создание «Армянской научной виртуальной библиотеки» является важной инициативой, так как сегодня армянские ученые зачастую не имеют возможноси подписываться на научные журналы.
«Посредством «Армянской научной виртуальной библиотеки» эта проблема решается. С другой стороны, данный ресурс стимулирует развитие электронных журналов, которые, по сравнению с бумажными, доступны и вызывают больший интерес», - сказал председатель НАН Армении.
Председатель Государственного научного комитета при министерстве образования и науки Армении Самвел Арутюнян сообщил, что 70-80% всемирной научной литературы будет доступно армянским ученым до 2015 года. По его словам, в этом направлении ведутся работы и уже есть соответственные договоренности.
«Армянская научная виртуальная библиотека» позволит также представить армянские научные журналы и достижения армянских ученых их зарубежным коллегам», - отметил Самвел Арутюнян.
Присутствовавший на презентации посол США в Армении Джон Хефферн отметил, что «недавно мы заключили меморандум о сотрудничестве с Арменией в сфере науки и технологий, который предусматривает углублять сотрудничество с НАН Армении и министерством образования и науки».