Երեւան: Մեդիամաքս: Հայ գիտնականներն այսուհետ համաշխարհային առցանց ամսագրերից եւ շտեմարաններից օգտվելու հնարավորություն ունեն:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել “Հայկական Վիրտուալ Գիտական գրադարան” ծրագրի շնորհանդեսը:
“Հայկական Վիրտուալ Գիտական գրադարան”-ը ներառում է բաց մատչելիության սկզբունքով հրատարակված ավելի քան 3 միլիոն հոդված, ՄԱԿ-ի Research4Life ծրագրի ավելի քան 8 հազար ամսագիր:
Ինչպես իր խոսքում նշել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը, “Հայկական Վիրտուալ Գիտական գրադարանի” ստեղծումը կարեւոր նախաձեռնություն է, քանի որ հայ գիտնականները այսօր ի վիճակի չեն բաժանորդագրվելու գիտական ամսագրերի:
“Հայկական Վիրտուալ Գիտական գրադարանի միջոցով այս խնդիրը լուծվում է: Մյուս կողմից էլ այս ռեսուրսը նպաստում է էլէկտրոնային ամսագրերի զարգացմանը, որոնք, ի տարբերություն թղթայինի, հասանելի են ու ավելի մեծ հետաքրքրություն են առաջացնում”,- ասել է ՀՀ ԳԱԱ նախագահը:
ՀՀ ԿԳՆ Գիտության պետական կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանն էլ տեղեկացրել է, որ մինչեւ 2015թ. համաշխարհային գիտական գրականության 70-80%-ը հասանելի կլինի հայ գիտնականներին: Նրա խոսքով, այս ուղղությամբ տարվում են աշխատանքներ, ու արդեն կան համապատասխան պայմանավորվածություններ:
“Հայկական Վիրտուալ Գիտական գրադարանը“ թույլ կտա նաեւ օտարերկրյա գիտնականներին ներկայացնել հայկական գիտական ամսագրերը եւ հայ գիտնականների ձեռքբերումները”,- նշել է Սամվել Հարությունյանը:
Շնորհանդեսին ներկա Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը նշել է, որ Հայաստանը միշտ էլ առաջամարտիկ է եղել գիտության ասպարեզում:
“Մենք վերջերս Հայաստանի հետ գիտության եւ տեխնոլոգիաների ոլորտում համագործակցության հուշագիր ենք կնքել, որը նախատեսում է զարգացնել համագործակցությունը ՀՀ ԳԱԱ եւ ԿԳՆ հետ”,- տեղեկացրել է դեսպանը:

Yerevan/Mediamax/. From now on, world e-journals and databases will be available to Armenian scientists.
The presentation of “Armenian Virtual Scientific Library” program was held in Yerevan today, Mediamax reports.
“Armenian Virtual Scientific Library” comprises over 3mln articles and over 8 thousand journals of UN Reasearch4Life program.
President of the Armenian National Academy of Sciences Radik Martirosyan noted in his speech that establishment of “Armenian Virtual Scientific Library” is an important initiative as the Armenian scientists currently don’t often have the opportunity to get subscribed for scientific journals.
““Armenian Virtual Scientific Library” will help solve this problem. On the other hand, the resource will boost development of e-journals which are more affordable and interesting as compared to paper ones”.
Chairman of the State Scientific Committee at the Ministry of Education and Science of Armenia Samvel Harutyunyan reported that 70-80% of the world scientific literature will be available to Armenian scientists till 2015. According to him, some measures have already been taken up in this respect and corresponding agreements have already been reached.
“Armenian Virtual Scientific Library” will also allow introducing the Armenian scientific journals to their foreign colleagues”, noted Samvel Harutyunyan.
During the presentation, U.S. Ambassador to Armenia John Heffern noted that “we have recently signed a cooperation memorandum which envisages deepening of our cooperation with the Armenian National Academy of Sciences and Ministry of Education and Science”.