Երեւան: Մեդիամաքս: «Լիդիան Արմենիա»-ի կայուն զարգացման գծով փոխնախագահ Արմեն Ստեփանյանը մեկնաբանել է հրապարակումներն այն մասին, որ ընկերությունը դատի է տվել որոշ ակտիվիստներին:
«Նախկինում ես անձամբ միշտ դեմ եմ եղել դատական կարգով նույնիսկ զրպարտությանը արձագանքելուն: Տարիներ շարունակ Լիդիանի եւ Ամուլսարի ծրագրի հասցեին հնչել է ամեն տեսակի զրպարտություն: Ընդ որում, սա վերաբերվում է բոլոր ոլորտներին: Այս մարդկանցից շատերը տարիներ շարունակ բնապահպանական, տնտեսական, ֆինանսական, իրավական եւ իրենց մասնագիտական ոլորտը չհանդիսացող թեմաներով հանրությանը մատուցել են ակնհայտ կեղծիք: Տարիներ շարունակ մենք առաջնորդվել ենք լայնախոհության ու հանդուրժողականության սկզբունքով, որ ակտիվիստը պարտավոր չէ տիրապետել գիտական փաստերի, կարող է լինել անտեղյակ եւ կարող է արտահայտել իր տեսակետները, եթե նույնիսկ դրանք կեղծ են, եւ չեն համապատասխանում իրականությանը: Ես միշտ գերադասել եմ համբերատար նորից ու նորից ներկայացնել ճշմարտությունը եւ հերքել ակտիվիստների կողմից Ամուլսարի վերաբերյալ տարածվող ապատեղեկատվությունը», - Մեդիամաքսին ասել է Արմեն Ստեփանյանը:
«Սակայն մեր այս լայնախոհությունը հայաստանյան իրականության մեջ չի գնահատվում: Եթե ընկերությունը համբերատար ներկայացնում է իր դիրքորոշումը, դատի չի տալիս, չի աղաղակում, ոմանք ենթադրում են, որ ագրեսիվ եւ բարձր խոսացողները ճիշտ են: Նույնիսկ մեր աջակիցները հաճախ ասում են, ինչո՞ւ դատի չեք տալիս զրպարտություն տարածողներին: Այսօր մեր իրավաբանները մի քանի հայց են ներկայացրել Լիդիանի հասցեին զրպարտություն ու եւ գործարար համբավը արատավորող տեղեկատվություն տարածող անձանց դեմ: Կարծում եմ, մարդիկ պետք է պատասխանատու լինեն իրենց ասածների համար՝ նախ եւ առաջ հանրության առաջ: Մենք միշտ պատասխանատու ենք եղել մեր բոլոր ասածների համար: Մեր ընդդիմախոսներից ակնկալում ենք առնվազն նույնը՝ ելնելով հանրության իսկ շահերից», - եզրափակել է «Լիդիան Արմենիա»-ի փոխնախագահը:

Yerevan /Mediamax/. Director for Sustainable Development at Lydian Armenia Armen Stepanyan has commented on the media reports that the company has brought an action against several activists.
“I have always stood against responding to any case, even defamation, in court. Lydian and the Amulsar project have been targeted by all kinds of defamatory statements over the years. It concerns all sectors, by the way. Many of those people fed the public false information in environmental, economic, financial, legal and other areas they had nothing to do with professionally. For years, we have been guided by the broad-minded, tolerant approach: activists do not necessarily know scientific facts. They can be unaware and they might express opinions that are false and contrary to reality. I have always preferred to present true facts over and over, with patience, and defy the misinformation some activists spread about Amulsar,” Stepanyan told Mediamax.
“However, our broad-minded approach is not appreciated in Armenian reality. If the company states its position patiently and refrains from going to court or making noise, it does not mean that the aggressive and loud speakers are right. Even our supporters asked why we did not sue the people defaming us. Today some of our lawyers lodged a complaint against the individuals who have been spreading defamatory claims, which discredit the business reputation of our company. We always take responsibility for our statements. We expect the same, at least, from our opponents, to the benefit of the society,” concluded Armen Stepanyan.