ՄԱԳԱՏԷ-ն չի կարգավորելու Հայկական ԱԷԿ-ի գործունեությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Միջուկային էներգիայի անվտանգության միջազգային գործակալությունը /ՄԱԳԱՏԷ/ չի պատրաստվում կարգավորել Հայկական ԱԷԿ-ի գործունեությունը:
«Միջուկային անվտանգությունը գտնվում է ազգային պատասխանատվության տիրույթում, եւ ՄԱԳԱՏԷ-ն միջազգային միջուկային կարգավորիչ չէ», - Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է ՄԱԳԱՏԷ-ի մամուլի ծառայության ղեկավար Ջովանի Վերլինին:
Թուրքիայի էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Թաներ Յիլդըզը հոկտեմբեր 25-ի երկրաշարժից հետո հայտարարել էր, որ «Թուրքիան մտադիր է իրավական քայլեր ձեռնարկել ողջ աշխարհի հնացված միջուկային կայանների, այդ թվում` Հայկական ԱԷԿ-ի դեմ»:
«ՄԱԳԱՏԷ-ի նպատակն է օգնել անդամ-պետություններին միջուկային անվտանգության գործողությունները բարելավելու ուղղությամբ, սակայն այն չի կարող հանդես գալ որպես միջազգային միջուկային կարգավորող», - ասել է Ջովանի Վերլինին Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում:
Ընդ որում` նա ասել է, որ  ՄԱԳԱՏԷ-ն սովորաբար չի մեկնաբանում շփումները անդամ պետությունների հետ:
Ինչ վերաբերում  է Հայկական ԱԷԿ-ին, ապա ՄԱԳԱՏԷ-ի մամուլի քարտուղարը հիշեցրել է փորձագետների միջազգային խմբի առաքելության (OSART) ` 2011-ի հունիսի 2-ի եզրակացությանը: OSART-ի առաքելությունն իր եզրակացության  մեջ նշել էր, որ Հայկական ԱԷԿ-ում չի գրանցվել  «որեւէ արտառոց բան»:

Yerevan/Mediamax/. International Atomic Energy Agency (IAEA) doesn’t intend to regulate the operation of the Armenian NPP.
“Nuclear safety is a national responsibility and that the IAEA is not an international nuclear regulator”, head of the IAEA press service Giovanni Verlini said this in his interview to Mediamax.
Turkish Minister of Energy and Natural Resources Taner Yildiz stated after the Van earthquake on October 23 that “Turkey plans to take legal measures against outdated nuclear power plants worldwide including the Armenian NPP”.
“IAEA's role is to help its member states, upon their request, to improve their nuclear safety practices and not that of an international nuclear regulator”, said Giovanni Verlini in his interview to Mediamax.
At the same time he noted that IAEA does not comment on the exchanges they have with member states.
As for the Armenian NPP, IAEA’s spokesman referred to the OSART mission report. The OSART mission concluded that “nothing extraordinary” was found in the Armenian NPP.