Ջոնաթան Լաքոտը եւ Քրիստինա Սարգսյանը
Սեպտեմբերի 27-ին Երեւանի «Շառլ Ազնավուր» կենտրոնում բացվել է լուսանկարների ցուցահանես՝ նվիրված Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի պատմության կարեւոր դրվագներին՝ 1968 թվականի մայիսին Փարիզում եւ 2018-ի մայիսին Երեւանում տեղի ունեցած իրադարձություններին։
«Մայիս 68 Փարիզից մինչեւ Մայիս 2018 Երեւան» խորագրով ցուցահանդեսը Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատան եւ «Ազնավուր» հիմնադրամի առաջին համատեղ ծրագիրն է։ Այն նաեւ սիրված շանսոնյեի անունը կրող կեցավայր-կենտրոնում անցկացվող առաջինին միջոցառումն է։
Սրահներից մեկում ֆրանսիացի Ֆիլիպ Գրայի լուսանկարներն են, որոնք ներկայացնում են 1968 թվականին փարիզյան իրադարձությունները՝ ուսանողների ընդվզումը, գործադուլները, ոստիկանների եւ ցուցարարների բախումները, նրանց դիմանկարները։
Հարեւան սրահում հայ լուսանկարիչ Կարեն Միրզոյանի՝ 2018-ի թավշյա հեղափոխությանը նվիրված ֆոտոշարքն է։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ջոնաթան Լաքոտն ասել է, որ խորհրդանշական է այս ցուցահանդեսը բացել Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի մեկնարկից օրեր առաջ։ Դեսպանը նշել է, որ բազմաթիվ հյուրեր կայցելեն կենտրոն եւ կդիտեն ցուցահանդեսը։
Ջոնաթան Լաքոտը եւ Նիկոլա Ազնավուրը Ջոնաթան Լաքոտը եւ Նիկոլա Ազնավուրը
«Լուսանկարիչներ Ֆիլիպ Գրայի եւ Կարեն Միրզոյանի լուսանկարները զուգահեռներ են անցկացնում Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի պատմության երկու կարեւորագույն իրադարձությունների միջեւ։ Որքանով են դրանք նման կամ տարբեր, հետեւությունները թողնում ենք այցելուներին։ Մի բան հաստատ է. ինչպես Ֆրանսիայում  50 տարի անց դեռ խոսում են 1968-ի մայիսյան իրադարձությունների մասին, համոզված եմ, որ 50 տարի անցել էլ պիտի խոսեն 2018 թվականի մայիսին Երեւանում տեղի ունեցածի համար»,-ասել է Ջոնաթան Լաքոտը։
Ջոնաթան Լաքոտը եւ Քրիստինա Սարգսյանը Ջոնաթան Լաքոտը եւ Քրիստինա Սարգսյանը
«Ազնավուր» հիմնադրամի նախագահ Քրիստինա Սարգսյանը նշել է, որ ցուցահանդեսը Ֆրանսիայի դեսպանատան հետ համագործակցության մեկնարկն է։
Հոկտեմբերի 11-ին Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների եւ  Շառլ Ազնավուրի ներկայությամբ հայտարարելու են շանսոնյեին նվիրված ինտերակտիվ թանգարանի ստեղծման մասին, որը կներկայանա նաեւ իբրեւ կրթական կենտրոն։

Photo exhibition titled “Paris, May ‘68 to Yerevan, May ‘18” opened in Aznavour Center in Yerevan on September 27. The exhibition tells about crucial moments of history of the two countries: the events in May 1968 in Paris and May 2018 in the Armenian capital.
The “Paris, May ‘68 to Yerevan, May ‘18” exhibition is the first joint project by French Embassy in Armenia and Aznavour Foundation and the first event held in the house-museum named after the renowned chansonnier.
One of the halls displays pictures taken by French photographer Philippe Gras during the May 1968 events in Paris: the student uprising, walkouts, clashes between police and protesters, portraits of the demonstrators.
Next door, visitors can view the shots Armenian photographer Karen Mirzoyan made during the velvet revolution in Armenia in 2018.
According to French Ambassador to Armenia Jonathan Lacôte, opening the exhibition before the start of the La Francophonie Summit is symbolic. He believes the center is going to welcome a large number of guests who will come to see “Paris, May ‘68 to Yerevan, May ‘18”.
“The pictures by photographers Philippe Gras and Karen Mirzoyan draw parallels between two key moments in Armenian and French history. I leave it to the visitors to decide how similar or different the events are. One thing is indisputable: the same as France is still speaking about the May 1968 events fifty years later, so will Armenia talk about the May 2018 in Yerevan fifty years from now,” said Jonathan Lacôte.
Aznavour Foundation CEO Kristina Sarkisian highlighted that the exhibition is the beginning of cooperation with the French Embassy.
On October 11, high-ranking officials from Armenia and France will announce the interactive museum project about Charles Aznavour, with the beloved Armenian-French chansonnier in attendance. The museum is to serve as an education center as well.