Վաղը Հայաստանում կմեկնարկի Շենգենյան համաձայնագրի երկրների միջեւ տվյալների փոխանակման պիլոտային ծրագիրը - Mediamax.am
6863 դիտում
Վաղը Հայաստանում կմեկնարկի Շենգենյան համաձայնագրի երկրների միջեւ տվյալների փոխանակման պիլոտային ծրագիրը
Լուսանկարը` http://visashengen.at.ua/
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատան նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 26-ից Հայատանում կմեկնարկի Շենգենյան համաձայնագրի երկրների միջեւ արտոնագրային տվյալների փոխանակման համակարգի ներդրման պիլոտային ծրագիրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանում Լեհաստանի հյուպատոս Անժեյ Շմիտկեն տեղեկացրել է, որ Արտոնագրային տեղեկատվական համակարգի (VIS) ներդրման հիմնական նպատակներն են դյուրացնել մուտքի արտոնագրերի տրամադրման ընթացակարգերը, ստոգումները ԵՄ արտաքին սահմաններում, ինչպես նաեւ բարձրացնել անվտանգության մակարդակը:
Իր հերթին Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության քաղաքական, տնտեսական, մամուլի եւ տեղեկատվության բաժնի ղեկավար Օննո Սիմոնսը նշել է, որ համակարգի ներդրումը կօգնի պայքարել չարաշահումների դեմ, պաշտպանել ճամփորդողների անձնական տվյալները գողությունից:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ն հույս ունի սկսել Հայաստանի հետ արտոնագարային ռեժիմի դյուրացման բանակցությունները գարնանը, եւ այս ֆոնին VIS համակարգի ներդրումը հատկապես կարեւոր է դառնում:
Համակարգի ներդրման նպատակով Շենգենյան համաձայնագրի երկրների հյուպատոսական բաժինները եւ արտաքին սահմանակետերը կմիանան VIS տվյալների կենտրոնական բազային:
Արտոնագրային տեղեկատվական համակարգը պարունակում է շենգենյան արտոնագիր ստանալու համար դիմած անձանց կենսաչափական տվյալները` մատնահետքեր, լուսանկար: Մատնահետքեր չեն տրամադրի միայն մինչեւ 12 տարեկան երեխաները եւ դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձինք:

Pilot program of data transfer among countries of Schengen agreement to start in Armenia tomorrow - Mediamax.am
6861 views
Pilot program of data transfer among countries of Schengen agreement to start in Armenia tomorrow
Photo: http://visashengen.at.ua/
Yerevan/Mediamax/. On the initiative of Poland’s Embassy to Armenia, the pilot program for introducing visa system of data transfer among Schengen agreement countries will start in Armenia on October 26.
Poland’s Consul to Armenia Anjey Shmitke said during his meeting with journalists today that the main goals of the Visa Information System (VIS) is to facilitate processes of issuing entrance visas, checking of the EU external borders  as well as enhancing the security level, Mediamax reports.
In his turn, head of the Political, Economy and Press Department of EU Delegation to Armenia Onno Simons noted that the introduction of the system will allow combating abuses and protect personal data of those traveling against robberies.
According to him, the EU hopes to start negotiations on visa regime facilitation with Armenia in spring and introduction of the VIS system is becoming more important in this respect.
Consul departments and border checkpoints of countries of Schengen agreement will be connected to the central VIS database so as to introduce the system.
VIS comprises biometric data (fingerprints, photos) of those who apply for Schengen visas. Fingerprints are not obligatory only for children aged below 12 as well as those having diplomatic passports.