Վաղը Հայաստանում կմեկնարկի Շենգենյան համաձայնագրի երկրների միջեւ տվյալների փոխանակման պիլոտային ծրագիրը - Mediamax.am
6863 դիտում
Վաղը Հայաստանում կմեկնարկի Շենգենյան համաձայնագրի երկրների միջեւ տվյալների փոխանակման պիլոտային ծրագիրը
Լուսանկարը` http://visashengen.at.ua/
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատան նախաձեռնությամբ հոկտեմբերի 26-ից Հայատանում կմեկնարկի Շենգենյան համաձայնագրի երկրների միջեւ արտոնագրային տվյալների փոխանակման համակարգի ներդրման պիլոտային ծրագիրը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ Հայաստանում Լեհաստանի հյուպատոս Անժեյ Շմիտկեն տեղեկացրել է, որ Արտոնագրային տեղեկատվական համակարգի (VIS) ներդրման հիմնական նպատակներն են դյուրացնել մուտքի արտոնագրերի տրամադրման ընթացակարգերը, ստոգումները ԵՄ արտաքին սահմաններում, ինչպես նաեւ բարձրացնել անվտանգության մակարդակը:
Իր հերթին Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության քաղաքական, տնտեսական, մամուլի եւ տեղեկատվության բաժնի ղեկավար Օննո Սիմոնսը նշել է, որ համակարգի ներդրումը կօգնի պայքարել չարաշահումների դեմ, պաշտպանել ճամփորդողների անձնական տվյալները գողությունից:
Նրա խոսքով, ԵՄ-ն հույս ունի սկսել Հայաստանի հետ արտոնագարային ռեժիմի դյուրացման բանակցությունները գարնանը, եւ այս ֆոնին VIS համակարգի ներդրումը հատկապես կարեւոր է դառնում:
Համակարգի ներդրման նպատակով Շենգենյան համաձայնագրի երկրների հյուպատոսական բաժինները եւ արտաքին սահմանակետերը կմիանան VIS տվյալների կենտրոնական բազային:
Արտոնագրային տեղեկատվական համակարգը պարունակում է շենգենյան արտոնագիր ստանալու համար դիմած անձանց կենսաչափական տվյալները` մատնահետքեր, լուսանկար: Մատնահետքեր չեն տրամադրի միայն մինչեւ 12 տարեկան երեխաները եւ դիվանագիտական անձնագրեր ունեցող անձինք:

Ереван/Медиамакс/. По инциативе посольства Польши в Армении с 26 октября начнется пилотная программа по вендрению визовой системы передачи данных между странами Шенгенского соглашения.
Как сообщает Медиамакс, сегодня на встрече с журналистами консул Польши в Армении Анжей Шмитке сообщил, что основными целями Визовой информационной системы (VIS) является облегчение процессов предоставления въездных виз, проверок на внешних границах ЕС, а также повышения уровня безопаности.
В свою очередь руководитель отдела по вопросам политики, экономики и прессы делегации ЕС в Армении Онно Симонс отметил, что внедрение системы позволит бороться против злоупотреблений, защищать личные данные путешесвующих от кражи.
По его словам, ЕС надеется начать переговоры об облегчениии визивого режима с Арменией весной, и на этом фоне внедрение системы VIS становится важным.
С целью внедрения системы консульские отделы и пограничные пункты стран Шенгенского соглашения будут подключены к центральной базе данных VIS.
Визовая информационная система включает в себя биометрические данные людей (отпечатки пальцев, фотография), обратившихся для получения шенгенской визы. Отпечатки пальцев не будут предоставлять только дети до 12 лет, а также люди, имеющие дипломатические паспорта.