Արամ Մանուկյանի ոգին կենդանի է, ասել է վարչապետը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հուլիսի 17-ին ներկա է գտնվել պետական-հասարակական գործիչ Արամ Մանուկյանի արձանի բացմանը:
Իր խոսքում, վարչապետը, մասնավորապես, նշել է.
«Ո՞վ է Արամ Մանուկյանը, թերեւս սխալված չեմ լինի, եթե ասեմ, որ ի դեմս նրա գործ ունենք մեր պատմության մեծագույն առաքյալի հետ, որովհետեւ նրա կյանքը եւ գործունեությունը նման է ոչ թե մի մարդու կյանքի եւ գործունեության, ով ծնվեց, ապրեց եւ մահացավ, այլ ծնվեց իրականացնելու համար մի մեծ առաքելություն եւ ի վերջո իրագործեց այդ առաքելությունը:
Դա իսկապես մեծագույն առաքելություն էր՝ գտնել հաղթանակ պարտությունների տեղատարափի ներքո, գտնել հույս՝ հուսահատության հեղեղի մեջ, գտնել ուժ՝ երբ թվում է, թե թեւերդ թուլացած են, երբ թվում է, թե ծնկներդ ծալված են, երբ թվում է, թե ողնաշարդ կոտրված է:
Արամ Մանուկյանը լիարժեք, լիովին կատարեց իր առաքելությունը, նա երբեք ու երբեք չապրեց իր համար, իր ընտանիքի համար, իր հարազատների համար, նա ապրեց իր ժողովրդի համար, նա պայքարեց իր ժողովրդի համար, նա հաղթեց իր ժողովրդի համար եւ նա մահացավ իր գաղթած, կոտրված, անտուն ժողովրդից իրեն փոխանցված հիվանդության հետեւանքով եւ ամբողջացրեց իր առաքելությունը:
Եվ ես հավատում եմ, որ այդ առաքելությունը նա սերմանել է այս հողի մեջ, մեծ հավանականությամբ նա կանգնել է այն տեղերում, որտեղ մենք հիմա կանգնած ենք:
Մենք ունենք մեր առաքելությունը՝ Հայաստանի Հանրապետության պետական այրերը, հանրային այրերը, բոլորը՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, եւ այդ առաքելությունն է լինել արժանի Արամ Մանուկյանին, լինել արժանի նրա առաքելությանը եւ ապրել այնպես, որպեսզի ունենանք իրավունք ամեն անգամ Արամ Մանուկյանի արձանի դիմացով անցնելիս ուղիղ նայել նրա աչքերի մեջ եւ ասել՝ մենք տեր ենք Ձեր առաքելությանը Տիար Արամ Մանուկյան եւ Ձեր գործը կիսատ չէ, Ձեր ոգին կենդանի է, Ձեր հաղթանակը կենդանի է եւ հայ ժողովուրդն այլեւս հաղթանակած է հավիտյան»:

Armenian PM on founder of the first republic: Manukyan’s spirit is alive - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan attended the unveiling of the monument to prominent Armenian state and public figure Aram Manukyan on July 17.
In particular, Pashinyan noted in his remarks:
“Who is Aram Manukyan? Perhaps, I will not be mistaken if I say that in his person we are dealing with the greatest missionary of our history, because his life and activity were not similar to that of a person who was born, simply lived and died, but of the one who was born for a great mission and fulfilled it in the end.
It was truly a great mission, since he managed to forge a victory amid a protracted series of defeats, to find hope in a stream of despair, to find strength when it seemed that his wings were broken down; when it seemed that his knees went bending and his spine was broken.
Aram Manukyan fulfilled his mission completely: he never lived for himself, his family and relatives; instead he lived for his people, fought for his people and triumphed for them. In the end, he died from a disease he contracted from someone of his migrant, homeless and broken people, and completed his mission.
And I do believe that he sowed this mission to this land, and probably used to stand where we are standing now. We have our mission - among the statesmen of the Republic of Armenia, public figures, all citizens of the Republic of Armenia - to be worthy of Aram Manukyan, to be worthy of his mission and live in a way that allows us to look him into his eyes every time we pass by this statue, and say: we have upheld your mission, Aram Manukyan, and your mission has not been left unfinished, your spirit is alive, your victory is alive, and the people of Armenia is victorious forever.”