Նիկոլ Փաշինյան. Արտագաղթի անիվը պետք է հետ պտտենք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ ներկա է գտնվել Հայ Առաքելական եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդաց միության հավաքի ավարտական միջոցառմանը, որին մասնակցել են աշխարհի ավելի քան 20 պետության 400 սփյուռքահայ երիտասարդներ:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից:
Խնդիր եւ գաղափարախոսություն
Երբ մենք ասում ենք, որ Հայաստանը պատկերացնում ենք որպես մի պետություն, որը պետք է հայության մարդկային ռեսուրսները կամ նրա մեծագույն մասը կենտրոնացնի իր տարածքում եւ ապահովի մեր ժողովրդի մեծագույն մասի անվտանգությունն ու բարեկեցությունը՝ դա մեզ համար պարզապես գաղափարախոսական խնդիր չէ: Դա խնդիր է, որը մենք ուզում ենք լուծել:
Նպատակը եւ լավագույն տեղը
Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որը բոլորիս հայրենիքն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որտեղ մենք պետք է ապրենք, ստեղծագործենք, ամուսնանանք, երեխաներ ունենանք, հրավիրենք մեր մյուս հայրենակիցներին՝ հայրենիքը հզորացնելու ուխտն ամենօրյա գործ եւ ամենօրյա աշխատանք դարձնելու: Սա է մեր նպատակը եւ այս նպատակին մենք ծառայում ենք ամեն օր:
Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է բառիս իրավական, տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական իմաստով բոլորիս համար լինի աշխարհում լավագույն տեղն ապրելու համար:
Արտագաղթի անիվը
Բագրատունիների ժամանակներից Հայաստանից արտագաղթի անիվը պտտվել է, պտտվել է եւ պտտվել: Մեր ամենակարեւոր նպատակն է արտագաղթի այդ անիվը ոչ միայն կանգնեցնելը, այլեւ այդ անիվը հետ պտտելը, որ ինչպես մարդիկ դարերով արտագաղթել են, այդպես էլ վերադառնան Հայաստան, վերադառնան, վերադառնան եւ շարունակեն վերադառնալ: Սա է մեր ամենակարեւոր նպատակը:

Никол Пашинян: Необходимо повернуть вспять колесо эмиграции - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. 8 июля премьер-министр Армении Никол Пашинян вместе с Верховным Патриархом и Католикосом всех армян Гарегином Вторым присутствовал на выпускном мероприятии слета Всемирного молодежного союза Армянской Апостольской церкви, в котором приняли участие порядка 400 молодых людей из более 20 стран Диаспоры.
Представляем отрывки из выступления Никола Пашиняна.
Задача и идеология
Когда мы говорим, что представляем Армению как единое государство, которое должно сконцентрировать человеческие ресурсы армян или их большую часть на своей территории и обеспечить безопасность и благосостояние большей части нашего народа, это не просто идеологическая задача для нас. Это задача, которую мы хотим решить.
Цель и лучшее место
Республика Армения – страна, которая является родиной для нас всех.
Республика Армения – страна, где мы должны жить, творить, жениться, иметь детей, приглашать других наших соотечественников, превращать клятву об усилении родины в ежедневную работу. В этом заключается наша цель, и ей мы служим ежедневно.
Республика Армения должна быть лучшим местом в мире для нас всех в правовом, экономическом, политическом, социальном смысле этого слова.
Колесо эмиграции
Со времен Багратуни колесо эмиграции из Армении постоянно вращалось. Наша самая главная цель – не только остановить это колесо, но и повернуть его вспять, чтобы люди так же непрерывно возвращались в Армению, как в свое время на протяжении веков эмигрировали. Это наша самая важная цель».