Նիկոլ Փաշինյան. Արտագաղթի անիվը պետք է հետ պտտենք - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հուլիսի 8-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք եւ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ ներկա է գտնվել Հայ Առաքելական եկեղեցու համաշխարհային երիտասարդաց միության հավաքի ավարտական միջոցառմանը, որին մասնակցել են աշխարհի ավելի քան 20 պետության 400 սփյուռքահայ երիտասարդներ:
Ներկայացնում ենք հատվածներ Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից:
Խնդիր եւ գաղափարախոսություն
Երբ մենք ասում ենք, որ Հայաստանը պատկերացնում ենք որպես մի պետություն, որը պետք է հայության մարդկային ռեսուրսները կամ նրա մեծագույն մասը կենտրոնացնի իր տարածքում եւ ապահովի մեր ժողովրդի մեծագույն մասի անվտանգությունն ու բարեկեցությունը՝ դա մեզ համար պարզապես գաղափարախոսական խնդիր չէ: Դա խնդիր է, որը մենք ուզում ենք լուծել:
Նպատակը եւ լավագույն տեղը
Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որը բոլորիս հայրենիքն է:
Հայաստանի Հանրապետությունը մի երկիր է, որտեղ մենք պետք է ապրենք, ստեղծագործենք, ամուսնանանք, երեխաներ ունենանք, հրավիրենք մեր մյուս հայրենակիցներին՝ հայրենիքը հզորացնելու ուխտն ամենօրյա գործ եւ ամենօրյա աշխատանք դարձնելու: Սա է մեր նպատակը եւ այս նպատակին մենք ծառայում ենք ամեն օր:
Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է բառիս իրավական, տնտեսական, քաղաքական, սոցիալական իմաստով բոլորիս համար լինի աշխարհում լավագույն տեղն ապրելու համար:
Արտագաղթի անիվը
Բագրատունիների ժամանակներից Հայաստանից արտագաղթի անիվը պտտվել է, պտտվել է եւ պտտվել: Մեր ամենակարեւոր նպատակն է արտագաղթի այդ անիվը ոչ միայն կանգնեցնելը, այլեւ այդ անիվը հետ պտտելը, որ ինչպես մարդիկ դարերով արտագաղթել են, այդպես էլ վերադառնան Հայաստան, վերադառնան, վերադառնան եւ շարունակեն վերադառնալ: Սա է մեր ամենակարեւոր նպատակը:

Yerevan /Mediamax/. On July 8 Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians Karekin II attended the farewell ceremony of the gathering of World Youth Union of the Armenian Church. 400 diasporan young people from 20 countries took part in the event.
Mediamax presents excerpts from PM’s speech.
Issue and ideology
Our vision of Armenia as a state, which should concentrate Armenia’s human resources or the majority in the country’s territory and provide their security and well-being isn’t simply an ideological challenge for us. This is an issue we want to solve.
Goal and best place
The Republic of Armenia is our homeland.
The Republic of Armenia is a country, where we should live, create, marry, start a family, invite our compatriots back to strengthen it together. This is our goal and we should work hard every single day to reach it.
The Republic of Armenia should become the best place for all of us to live in terms of law, economy, politics and society.
Migration wheels
From the times of Bagratunis the wheels of migration have kept on turning. We ought to aim not only at stopping the wheels but also turning them back so that people return to their homeland. This is our most important mission.