«Ավրորան» շնորհակալ է իր գլխավոր գործընկերներին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Երեւանի կոնյակի գործարանը՝ իր լեգենդար ԱՐԱՐԱՏ հայկական կոնյակով, Պանարմենիան Մեդիա Գրուպը եւ «The Alexander, a Luxury Collection Hotel, Yerevan» հյուրանոցը 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության գլխավոր գործընկերներն են։
«Երեւանի կոնյակի գործարանի համար բարի ավանդույթ է դառնում «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանն աջակցելը՝ մերօրյա հերոսներին մեծարանքի արժանացնելու իր առաքելության եւ աշխարհի առավել հրատապ հումանիտար ճգնաժամերը հաղթահարելու գործում։ «ԱՐԱՐԱՏ-ն «Ավրորայի» հետ է եղել վերջինիս սկզբնավորման օրից ի վեր եւ աջակցել է 2016 ու 2017 թվականների մրցանակի շնորհման արարողությունների անցկացմանը։ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության եւ Երեւանի կոնյակի գործարանի առաքելությունները համընկնում են, երբ խոսքը աշխարհում հայկական  մշակույթի եւ ժառանգության մասին իրազեկվածությունը բարձրացնելուն է  ուղղված», - ասել է Երեւանի կոնյակի գործարանի վաճառքների եւ շուկայագիտության տնօրեն Կարին Մադելրիոն:
«Մենք անչափ ոգեւորված ենք, որ նախորդ տարիների պես միանալով համաշխարհային մարդասիրական համայնքին՝ աջակցելու ենք «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության ընթացքում 2018թ. «Ավրորայի» հերոսներին ներկայացնելու գործին։ «Արմենիա» ՀԸ-ը նպատակ ունի նպաստել Հայաստանի դերի բարձրացմանն աշխարհով մեկ, եւ մեզ համար մեծ պատիվ է, որ հնարավորություն ունենք դա անել «Ավրորա» մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողության հեռարձակման միջոցով», - ասել է Պանարմենիան Մեդիա Գրուպի գլխավոր տնօրեն եւ խորհրդի նախագահ Արմեն Արզումանյանը:
««The Alexander, a Luxury Collection Hotel, Yerevan» հյուրանոցի համար հաճելի է բացումից այսքան կարճ ժամանակ անց արդեն աջակցել «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությանը։ Մեծ պատիվ է մեր հարկի տակ հյուրընկալել «Ավրորա» մրցանակի մեծարգո հյուրերին եւ հեղինակավոր հումանիտար գործիչներին, ինչպես նաեւ մեզ մոտ անցկացնել ձեռնարկվող միջոցառումների մի մասը», - ասել է «The Alexander, a Luxury Collection Hotel, Yerevan» հյուրանոցի գլխավոր մենեջեր Ժան Դանիել Կադարսը:
«Ավրորա մարդասիրական նախաձեռնությունն երախտագիտություն է հայտնում գլխավոր գործընկերներին՝ նրանց ցուցաբերած աջակցության համար։ Առանց այդ օժանդակության եւ միջոցների դժվար կլիներ կազմակերպել 2018թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը եւ դրան ուղեկցող միջոցառումների շարքը»,– նշել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Արման Ջիլավյանը։

Yerevan /Mediamax/. Yerevan Brandy Company and its legendary ARARAT Armenian brandies, the Panarmenian Media Group and The Alexander, a Luxury Collection Hotel, Yerevan generously support the Aurora Humanitarian Initiative. The companies will contribute to the 2018 Aurora Prize Award Ceremony.
“It is becoming a well-established tradition for the Yerevan Brandy Company to support the Aurora Humanitarian Initiative in implementing the mission of honoring modern-day heroes and helping to solve some of the most pressing global humanitarian issues,” said Karine Madelrieu, Sales and Marketing Director of Yerevan Brandy Company. “ARARAT has been with Aurora since its inception supporting the 2016 and 2017 Award Ceremonies. The missions of the Aurora Humanitarian Initiative and Yerevan Brandy Company overlap in their commitment to bring awareness to Armenian culture and heritage around the world. This year Ararat will be pleased to welcome all the guests of Aurora at Yerevan Brandy Company to attend “ARARAT generous dinner, tribute to Aurora Heroes” and to share together true moments of generosity.”
“We are excited to join the global humanitarian community and offer our support to feature the 2018 Aurora Humanitarians at the Aurora Prize Award Ceremony as we did during previous years,” said Armen Arzumanyan, CEO and Chairman of Board of Panarmenian Media Group. “Armenia TV is serious about promoting Armenia’s image around the world. We are happy that we have an opportunity to do that through the Aurora Prize Award Ceremony.”
“The Alexander, a Luxury Collection Hotel, Yerevan is pleased to support the Aurora Humanitarian Initiative so soon after the hotel’s opening,” noted Jean Daniel Cadars, General Manager of The Alexander, a Luxury Collection Hotel. “It is a great honor for us to host prominent humanitarians and guests of the Aurora Prize Award Ceremony and to host the events in our establishment. Hotel associates are excited to be engaged in the greatest humanitarian project taking place in Armenia and to offer luxurious comfortable accommodation to all those taking part in Aurora Prize Ceremony. We need to show collective will to spread the best of humanity, the courageous and committed actions of Aurora Humanitarians and continuously to discuss and look for the solutions for humanitarian challenges.”
“The Aurora Humanitarian Initiative extends its gratitude to the general partners for their generous support. Without their commitment and resources, it would be hard to organize the 2018 Aurora Prize Award Ceremony and weekend of special events,” noted Arman Jilavian, CEO of Aurora Humanitarian Initiative. “We are also grateful to all the individuals and organizations who joined us and contributed to the initiative and global humanitarian movement. It helps Aurora become more rooted and successfully continue the mission.”