Թողարկվել է «Ավրորա»-դափնեկիր Թոմ Քաթինային նվիրված նամականիշ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել 2017թ․«Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր Թոմ Քաթինային նվիրված նամականիշի մարման արարողությունը։
Հազարավոր կյանքեր փրկած բժշկի պատկերով միջազգային նամականիշը թողարկել է «ՀայՓոստ»-ը՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հետ համագործակցությամբ։
«Այս փոքրիկ պատկերը բացի պատմական եւ նյութական նշանակություն ունենալուց, կրում է հոգեւոր լուրջ արժեքներ, եւ նպաստում է մարդասիրական գաղափարների տարածմանն ամբողջ աշխարհում»,- ասել է ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Աշոտ Հակոբյանը։
Ամերիկացի բժիշկ Թոմ Քաթինան ասել է, որ մի փոքր շփոթված է։ Սուդանում, որտեղ ապրում ու աշխատում է, շատերը նույնիսկ տեղյակ չեն փոստային ծառայություններից։
«Դպրոցական տարիներին ես նամականիշերի լավ հավաքածու ունեի, եւ մտքովս չէր անցնի, որ աշխարհում ինձ նվիրված նամականիշ կլինի։ Ապշեցուցիչ է եւ շատ մեծ պատիվ։ Այստեղ եմ կնոջս հետ։ Մենք ապրում ենք Սուդանի Նուբա լեռներում, որն աշխարհի մեկուսի վայրերից է։ Երբ նրան ասացի, որ ինձ հայկական նամականիշի վրա են պատկերել, զարմացավ, չէր պատկերացնում՝ ինչի մասին է խոսքը։ Նա մինչ այժմ անգամ նամականիշ չէր տեսել»,- ասել է բժիշկ Թոմը։
5 քիչ հայտնի փաստեր Թոմ Քաթինայի մասին
Նամականիշի հեղինակը «Ավրորա»-ի դիզայներ Ալլա Մինգալյովան է։ 40 հազար օրինակով թողարկված նամականիշի անվանական արժեքը 350 դրամ է։ Սակայն նախաձեռնության հեղինակները որոշել են նամականիշի միջոցով բոլոր ցանկացողներին հնարավորություն տալ մասնակցելու «Ավրորա»-ի մարդասիրական առաքելությանը։ Նամականիշին կցված է 150 դրամ արժեքով կտրոն։ Դրանից ստացված հասույթը կուղղվի «Ավրորա»-ին։
«Ուզում եմ դիմել մեր բոլոր հայրենակիցներին եւ բոլոր նրանց, ովքեր հնարավորություն կունենան «ՀայՓոստ»-ի ցանկացած գրասենյակից գնել եւ ուղարկել նման նամականիշով նամակներ։ Դրանով դուք հնարավորություն եք ստանում աջակցել «Ավրորա»-ին ու դառնալ նրա մասը, եւ  ձեր հարգանքն ու վերաբերմունքը ցույց տալ Թոմ Քաթինայի նկատմամբ»,- ասել է «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության գործադիր տնօրեն Արման Ջիլավյանը։
Թոմ Քաթինան «Ավրորա»-ի երկրորդ հերոսն է, որին նվիրված նամականիշ է թողարկվում։ Արդեն մեկ տարի է ՝ Հայաստանից աշխարհի տարբեր ծայրեր նամակներ են հասնում «Ավրորա»-ի առաջին դափնեկիր Մարգարիտ Բարանկիցեի պատկերով։

Выпущена марка в честь лауреата «Авроры» Тома Катены - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сегодня в Ереване состоялась церемония гашения марки с изображением лауреата премии «Aврора» 2017 года Тома Катены.
Международную марку с изображением спасшего тысячи жизней доктора выпустил «Айпост» в сотрудничестве с гуманитарной инициативой «Аврора».
«Это маленькое изображение помимо исторического и материального значения также содержит серьезные духовные ценности и способствует распространению идей гуманизма по всему миру»,- сказал министр транспорта, связи и информационных технологий Армении Ашот Акопян.
Доктор Том Катена заявил, что слегка смущен. В Судане, где он живет и работает, многие даже не знают о почтовых услугах.
«В школьные годы у меня была хорошая коллекция марок, и мне бы и в голову не пришло, что в мире появится марка, посвященная мне. Это поразительно, и это большая честь. Я нахожусь здесь с женой. Мы живем в Нубийских горах Судана – в одном из изолированных мест мира. Когда я ей сказал, что меня изобразили на армянской марке, она удивилась и не представляла, о чем речь. Она до сих пор даже не видела марок»,- сказал доктор Том.
Автором марки является дизайнер «Авроры» Алла Мингалева. Номинальная стоимость выпущенной 40-тысячным тиражом марки составляет 350 драмов. Однако авторы инициативы решили посредством марки дать возможность всем желающим принять участие в гуманитарной миссии «Авроры». К марке прикреплен купон стоимостью 150 драмов.
«Хочу обратиться ко всем соотечественникам и всем тем, у кого будет возможность купить из любого офиса «Айпоста» такую марку и отправить с ней письма. Тем самым вы получаете возможность поддержать «Аврору», стать ее частью и проявить свое уважение и отношение к Тому Катене»,- заявил исполнительный директор гуманитарной инициативы «Аврора» Арман Джилавян.
Том Катена является вторым героем «Авроры», в честь которого выпускается марка. Уже год в разных уголках мира получают письма из Армении с изображением первого лауреата «Авроры» Маргарит Баранкице.