Գեղարվեստական վեպեր գրելուց զատ մեր ժամանակների մեծագույն գրողներից մեկը, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիր Մարիո Վարգաս Լյոսան համառ պայքար է մղում քաղաքացիական ազատությունների համար: Իր նոր՝ «The Call of the Tribe» («Ցեղի կոչը») գրքում նա գրում է ազատական մտածելակերպի մասին եւ երախտիքի խոսքեր ուղղում յոթ գրողներին եւ փիլիսոփաներին, որոնք համարվում են ազատականության ռահվիրաները:
El Pais-ը գրողի հետ զրուցել է լիբերալիզմի, ինտելեկտուալ կուրության եւ վտանգների մասին, որոնց այսօր բախվում է ժողովրդավարությունը:
Հարձակումներ՝ ազատ մտածողության վրա
Ազատ մտածողությունը թիրախավորում են գաղափարախոսությունները, որոնք ազատության թշնամիներ են եւ որոնք ազատականությունն արդարացիորեն համարում են իրենց ամենահամառ ախոյանը: Ֆաշիզմն ու կոմունիզմը ուժեղ հարձակումներ են կատարել լիբերալիզմի վրա` հիմնականում ներկայացնելով այն ծաղրանկարի ձեւով, ինչպես նաեւ կապելով պահպանողականության հետ: Սակայն ժողովրդավարությունը առաջ է գնացել, եւ մարդու իրավունքները ճանաչվել են հիմնականում լիբերալ մտածողների շնորհիվ:
Մարիո Վարգաս Լյոսան Մարիո Վարգաս Լյոսան
Լուսանկարը` Ximena Garrigues y Sergio Moya/El Pais
Լիբերալիզմը ոչ միայն ներառում, այլեւ խրախուսում է տարբերությունը: Այն ճանաչում է, որ հասարակությունը բաղկացած է շատ տարբեր տեսակի մարդկանցից եւ շատ կարեւոր է պահպանել այդ տարբերությունը: Սա գաղափարախոսություն չէ. գաղափարախոսությունը աշխարհիկ կրոն է:
Լիբերալիզմը պաշտպանում է մի քանի հիմնարար գաղափար՝ ազատություն, անհատականություն, կոլեկտիվիզմի եւ ազգայնականության մերժում, այլ կերպ ասած՝ դեմ է բոլոր այն գաղափարախոսություններին ու դոկտրինաներին, որոնք սահմանափակում կամ ոչնչացնում են ազատությունը հասարակության մեջ:
Ինչո՞ւ են լիբերալները մերժում ազգայանականությունը
Ազգայնականությունն ու ազատությունն անհամատեղելի են: Պարզապես հարկավոր է քերծել մակերեւույթը՝ տեսնելու համար, որ ազգայանականությունը ռասիզմ է պարունակում: Եթե դուք հավատում եք, որ որոշակի երկրի, ազգի, ռասայի կամ կրոնի պատկանելն առաջնահերթություն է, արժեք է ինքնին, ուրեմն դուք հավատում եք, որ ավելի բարձր եք ուրիշներից:
Ռասիզմն էլ անխուսափելիորեն հանգեցնում է բռնության ու ազատության ճնշման:
Արեւմտյան ժողովրդավարության այսօրվա հիմնական մարտահրավերը
Ամենամեծ թշնամին այսօր պոպուլիզմն է: Մարքսիզմն արդեն քաղաքական կյանքի ետնաբեմում է, բայց այն պոպուլիզմ չէ: Պոպուլիզմը խարխլում է ժողովրդավարությունը ներսից:
Ի՞նչ է պետությունը
Լիբերալներն ուզում են արդյունավետ, բայց ոչ ինվազիվ պետություն: Պետություն, որը կերաշխավորի ազատությունն ու հավասար հնարավորությունները:
Իհարկե, ազատականության աղավաղումներ եւս կան: Օրինակ՝ կան տնտեսագետներ, որոնք լիովին կաղապարված են եւ համոզված, որ միայն տնտեսական բարեփոխումները կարող են ազատություն բերել: Ես համաձայն չեմ, կարծում եմ՝ գաղափարներն ավելի կարեւոր են, քան տնտեսական բարեփոխումը:
Արդյո՞ք քաղաքական կոռեկտությունը սպառնում է ազատությանը
Քաղաքական կոռեկտությունը ազատության թշնամին է, քանի որ մերժում է ազնվությունը եւ ինքնությունը: Մենք պետք է դիտարկենք այն որպես ճշմարտության խեղաթյուրում:
Կեղծ լուրեր (Fake news)
Նոր եզրույթ է՝ հին իրականության համար: Կոմունիզմն աներեւակայելի խելացի էր իրականությունը խեղաթյուրելու առումով՝ ազնիվ մարդկանց ճնշելով եւ կեղծ ճշմարտությամբ ստերը փոխարինելով:
Այն, ինչ ունենք այսօր, տեխնոլոգիական հեղափոխությունն է, որն ավելի շատ խաթարում է ժողովրդավարության ուղին, քան ամրապնդում այն: Այդ տեխնոլոգիան կարող է օգտագործվել տարբեր նպատակների համար, բայց ժողովրդավարության եւ ազատության թշնամիները օգտագործում են այն իրենց նպատակներն առաջ մղելու համար:
Սա իրականություն է, որին մենք ստիպված ենք դիմագրավել, բայց դժբախտաբար, դեռ շատ սահմանափակ միջոցներ ունենք դա անելու համար: Մենք ռմբակոծվում ենք այն տեխնոլոգիայով, որն օգտագործվում է ստին եւ պոստ-ճշմարտություններին ծառայելու համար, եւ եթե մենք չդիմադրենք երեւույթին, այն կարող է իսկապես կործանարար դառնալ:

Один из самых выдающихся писателей нашего времени, лауреат Нобелевской премии Марио Варгас Льоса помимо написания книг ведет упорную борьбу за гражданские права и свободы. В своей новой книге «The Call of the Tribe» («Зов племени») он пишет о либеральном мышлении, выражая слова признательности семи писателям и мыслителям, которые считаются первопроходцами либерализма.
El Pais побеседовал с писателем о либерализме, интеллектуальной слепоте и угрозах, с которыми сталкивается сегодня демократия.
Посягательства на либеральное мышление
Либеральное мышление находится под прицелом идеологий, которые являются врагами свободы и справедливо воспринимают либерализм в качестве самого ярого противника. Фашизм и коммунизм атаковали либерализм, в основном превратив его в карикатуру и  связав с консерватизмом. Однако демократия продвинулась вперед и права человека получили признание в основном благодаря мыслителям-либералам.
Марио Варгас Льоса Марио Варгас Льоса
Фото: Ximena Garrigues y Sergio Moya/El Pais
Либерализм стимулирует различия, признавая, что общество состоит из самых разных людей, и важно соблюдать эти различия. Это не идеология: идеология является секулярной религией
Либерализм защищает несколько основопологающих идей: свободу, индивидуализм, отказ от коллективизма и национализма, иначе говоря – выступает против всех тех идеологий и доктрин, которые ограничивают или уничтожают свободу в обществе.
Почему либералы отвергают национализм?
Национализм и свобода несовместимы. Достаточно поцарапать поверхность, чтобы понять, что национализм содержит в себе долю расизма.  Если вы верите в то, что принадлежность к определенной стране, нации, расе или религии – это приоритет, ценность сама по себе, значит, вы ставите себя выше других.
А расизм неизбежно приводит к насилию и подавлению свободы.
Основные вызовы для западной демократии сегодня
Самый главный враг современности – это популизм. Марксизм уже находится на обочине политической жизни, чего не скажешь о популизме. Популизм расшатывает демократию изнутри.
Что такое государство?
Либералы хотят эффективного, но неинвазивного государства. Государство, которое обеспечит свободы и равные возможности.
Безусловно, существуют и искажения либерализма. Например, есть экономисты, которые абсолютно убеждены в том, что свобода может быть достигнута исключительно путем экономических реформ. Я не согласен: на мой взгляд, идеи важнее экономических реформ.
Угрожает ли политкорректность свободе?
Политкорректность – враг свободы, поскольку отрицает честность и аутентичность. Мы должны рассматривать ее в качестве искажения правды.
Фейковые новости
Это новое определение для старых реалий. Коммунизм был невероятно «умен» в плане искажения реальности, оказывая давление на честных людей и заменяя неправду ложными истинами.
Сегодня мы имеем дело с технологической революцией, которая скорее подрывает, нежели укрепляет демократию. Эта технология может использоваться в разных целях, но враги демократии и свободы используют ее для продвижения своих целей.
Это реальность,  которой нам приходится противостоять, но, к сожалению, наши средства для все еще ограничены. Мы подвергаемся бомбардировкам благодаря технологии, которая служит лжи и пост-правде, и если мы не будем противостоять этому явлению, оно может стать действительно разрушительным.