Մահացել է Apple-ի հիմնադիր Սթիվ Ջոբսը
Երեւան: Մեդիամաքս: Apple ընկերությունը հայտնել է իր հիմնադիր եւ նախկին գլխավոր տնօրեն Սթիվ Ջոբսի մահվան մասին:
Սթիվ Ջոբսը մահացել է 56 տարեկանում երկարատեւ հիվանդությունից հետո:
Այս տարվա օգոստոսին Սթիվ Ջոբսը հրաժարական էր ներկայացրել: «Ես բազմիցս հայտարարել եմ, որ դուք առաջինը կիմանաք այն մասին, որ եկել է հեռանալու ժամանակն է եւ ես այլեւս ի զորու չեմ կատարել  Apple-ի գործադիր մարմնի ղեկավարի պարտավորությունները: Ցավոք, այդ օրը եկել է», - գրել էր Ջոբսը տնօրենների խորհրդին ուղղված նամակում:
Ջոբսը նաեւ համոզմունք էր հայտնել, որ «նորարարությունների առումով» Apple-ի ամենալուսավոր տարիները դեռ առջեւում են: «Հույս ունեմ դրա վկան լինել եւ նոր պաշտոնում նպաստել ապագա հաջողություններին», - նշել էր նա:
Հունվարի 17-ից Սթիվ Ջոբսը գտնվում էր արձակուրդի մեջ` առողջական խնդիրների պատճառով:
Vedomosti.ru-ն մեջբերում է մի շարք հայտնի մարդկանց խոսքերը` Սթիվ Ջոբսի մահվան կապակցությամբ:
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարակ Օբամա. “Սթիվը ամերիկացի մեծագույն նորարարներից էր` չափազանց խիզախ, այլ կերպ մտածելու համար, չափազանց վստահ, որ կարող է փոխել աշխարհը: Նա սիրում էր ասել, որ ամեն օր ապրում է այնպես, կարծես դա իր կյանքի վերջին օրն”:
Microsoft-ի հիմնադիր Բիլ Գեյթս. “Ինձ համար շատ ցավալի էր Սթիվի մահվան մասին լուրը: Մենք առաջին անգամ հանդիպել էինք 30 տարի առաջ եւ մեր կյանքի ավելի քան կեսից ավելին եղել ենք գործընկերներ, մրցակիցներ եւ ընկերներ: Աշխարհում հազվադեպ են հանդիպում մարդիկ, ովքեր կարող են այսպիսի խորը ազդեցություն թողնել ուրիշների վրա: Այն բոլոր մարդիկ, ովքեր բախտ են ունեցել աշխատելու նրա հետ, մեծ պատվի են արժանացել: Ես շատ են զգալու նրա կարիքը”:
Dell-ի հիմնադիր Մայքլ Դելլ. “Աշխարհը զրկվեց մարգարեից, ՏՏ-ոլորտը կորցրեց մարդ-առասպելի, իսկ ես` ընկերոջս: Սթիվ Ջոբսի ժառանգությունը կմնա գալիք սերունդների հիշողությունում: Իմ մտքերն ու աղոթքներն ուղղված են նրա ընտանիքին եւ Apple-ի թիմին”:
Facebook-ի հիմնադիր Մարկ Ցուկերբերգ. “Սթիվ, շնորհակալ եմ քեզ, որ եղել ես իմ ուսուցիչն ու ընկերը: Շնորհակալ եմ, որ ցույց ես տվել, թե ինչպես քո ստեղծածը կարող է փոխել աշխարհը: Ես կարոտելու եմ քեզ”:
Google-ի համահիմնադիր Սերգեյ Բրին. «Սթիվ, յուրաքանչյուր ոք, ով գոնե մեկ անգամ ձեռքում պահել է Apple-ի ապրանքներից գոնե մեկը (այդ թվում` MacBook-ը, որի վրա ես գրում են այս տողերը), զգացել են քո կիրքը կատարելության հանդեպ”:
Lenta.ru-ի հիմնադիր Անտոն Նոսիկ. “Սթիվ Փոլ Ջոբսը հեռացավ կյանքից 56 տարեկան 6 ամսական եւ 10 օրական հասակում: Մեզանից շատերին տասը կյանքն էլ բավարար չէր լինի անել այն ամենն, ինչ նա հասցրեց անել: Լուսավոր հիշատակ քեզ եւ գնաս խաղաղությամբ, Սթիվ Փոլ Ջոբս”:
Երիտասարդ Սթիվ Ջոբսը պատրաստվում է իր կյանքի առաջին հեռուստատեսային հարցազրույցին եւ ապշում է` ինքն իրեն տեսնելով մոնիտորում:
2005 թվականին Սթիվ Ջոբսը հանդես է գալիս Սթենֆորդի շրջանավարտների առջեւ: Նա խոսում է 1985 թվականին Apple-ից իր հեռանալու, կյանքի եւ մահվան մասին:

Умер основатель Apple Стив Джобс
Ереван/Медиамакс/. Компания Apple сообщила о смерти своего основателя и бывшего гендиректора Стива Джобса.
Стив Джобс скончался в возрасте 56 лет после тяжелой болезни.
В конце августа этого года Стив Джобс подал в отставку. «Я неоднократно заявлял, что вы первыми узнаете о том, что для меня настал день уйти и я более не в силах исполнять обязанности главы исполнительного органа Apple. К сожалению, этот день наступил», - писал Джобс в письме об отставке, направленном в совет директоров.
Тогда Стив Джобс выражал уверенность, что «самая светлая и насыщенная в инновационном плане» пора в истории Apple еще впереди. «Надеюсь стать очевидцем и внести на новом посту свою лепту в будущий успех», - отметил он.
Стив Джобс с 17 января этого года находился в отпуске по состоянию здоровья.
Vedomosti.ru приводят слова ряда известных людей в связи с кончиной Стива Джобса.
Барак Обама, президент США: «Стив был одним из величайших американских инноваторов - очень смелым, чтобы мыслить иначе, очень уверенным в том, что он может изменить мир, и у него был дар, чтобы добиться этого. Стиву нравилось говорить, что он живет каждый день так, будто это последний день в его жизни».
Билл Гейтс, сооснователь Microsoft: «Я очень расстроен известием о смерти Стива. Мы со Стивом впервые встретились 30 лет назад и были коллегами, конкурентами и друзьями на протяжении более чем половины наших жизней. Мир редко когда видел кого-либо, кто мог оказать столь глубокое влияние на других, как Стив, которое будет ощущаться на протяжении еще многих поколений. Всем, кому посчастливилось работать с ним, выпала невероятно большая честь. Мне будет очень сильно не хватать Стива».
Майкл Делл, основатель Dell: «Мир лишился пророка, ИТ-индустрия потеряла человека-легенду, а я - друга. Наследие Стива Джобса будет в памяти следующих поколений. Мои мысли и молитвы устремлены к его семье и команде Apple».
Марк Цукерберг, основатель Facebook: «Стив, спасибо тебе за то, что ты был моим учителем и другом. Спасибо за то, что показал, как сделанное тобой может изменить мир. Мне будет не хватать тебя».
Сооснователь Google Сергей Брин: «Стив, твою страсть к совершенству почувствовал любой, кто хоть раз держал в руках любой из продуктов Apple (включая MacBook, на котором я прямо сейчас пишу эти строки)».
Антон Носик, основатель Lenta.ru: «Стивен Пол Джобс ушёл из жизни в возрасте 56 лет 6 месяцев и 10 дней. На то, что он успел совершить, большинству из нас не хватило бы и десяти жизней. Мир праху его, и светлая память. Покойся с миром, Стивен Пол Джобс».
Молодой Стив Джобс готовится к своему первому телевизионному интервью. Он поражен, увидев себя в мониторе.
Стив Джобс выступает перед выпускниками Стэнфорда в 2005 году. Он говорит об увольнении из Apple в 1985 году, жизни и смерти.