Ֆրեզնոյում Սարոյանի թանգարանը կբացվի 2018թ. օգոստոսին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրեզնոյում Վիլյամ Սարոյանի թանգարանի բացումը նախատեսվում է 2018 թվականի օգոստոսի 31-ին՝ գրողի 110-ամյակի օրը։
Այդ մասին հայտնում են «Ռենեսանս» մշակութային եւ ինտելեկտուալ հիմնադրամից, որն իրականացնում է «Սարոյան հաուս» նախագիծը:
Փետրվարի 23-ին նախագծի համակարգող Ավագ Սիմոնյանը, «Ստորակետ» ճարտարապետական ստուդիայի համահիմնադիր Մերուժան Մինասյանը եւ «Սարոյան հաուսի» հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր անդամ, Ֆրեզնոյում Կալիֆորնիայի պետական համալսարանի հայագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր  Բարլո Տեր-Մուգրդեչյանը Ֆրեզնոյի քաղաքապետ Լի Բրանդին են ներկայացրել նախագիծը։ Վերջինս ողջունել է այն եւ աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպմանը նշվել է, որ Վիլյամ Սարոյանի կյանքի հայտնի եւ անհայտ դրվագների մասին պատմող թանգարանը կդառնա Ֆրեզնոյի մշակութային եւ կրթական կենտրոններից մեկը։

William Saroyan museum to open in Fresno in August 2018 - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The town of Fresno will open a William Saroyan House-Museum on 31 August 2018, on the 110th birth anniversary of the writer.
This news has been announced by the “Renaissance” Cultural and Intellectual Foundation, which implements the “Saroyan House” Project.
On February 23, the project’s Coordinator Avag Simonyan, co-founder of “Storaket” Architectural Studio Meroujan Minasian, and “Saroyan House” Board Honorable Member, Armenian Studies Professor at California State University Barlow Der Mugrdechian met with Mayor of Fresno Lee Brand and introduced him the project. Mayor Brand welcomed the project and expressed willingness to support it.
The parties have agreed that the museum, which will tell about known and unknown episodes from William Saroyan’s life, is to become one of the cultural and educational centers of Fresno.
Moreover, the guests will have the opportunity to “meet” William Saroyan “personally” via a hologram.