Ֆրեզնոյում Սարոյանի թանգարանը կբացվի 2018թ. օգոստոսին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրեզնոյում Վիլյամ Սարոյանի թանգարանի բացումը նախատեսվում է 2018 թվականի օգոստոսի 31-ին՝ գրողի 110-ամյակի օրը։
Այդ մասին հայտնում են «Ռենեսանս» մշակութային եւ ինտելեկտուալ հիմնադրամից, որն իրականացնում է «Սարոյան հաուս» նախագիծը:
Փետրվարի 23-ին նախագծի համակարգող Ավագ Սիմոնյանը, «Ստորակետ» ճարտարապետական ստուդիայի համահիմնադիր Մերուժան Մինասյանը եւ «Սարոյան հաուսի» հոգաբարձուների խորհրդի պատվավոր անդամ, Ֆրեզնոյում Կալիֆորնիայի պետական համալսարանի հայագիտության ամբիոնի պրոֆեսոր  Բարլո Տեր-Մուգրդեչյանը Ֆրեզնոյի քաղաքապետ Լի Բրանդին են ներկայացրել նախագիծը։ Վերջինս ողջունել է այն եւ աջակցելու պատրաստակամություն հայտնել:
Հանդիպմանը նշվել է, որ Վիլյամ Սարոյանի կյանքի հայտնի եւ անհայտ դրվագների մասին պատմող թանգարանը կդառնա Ֆրեզնոյի մշակութային եւ կրթական կենտրոններից մեկը։

Музей Сарояна во Фрезно откроется в августе 2018 года - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Открытие музея Уильяма Сарояна во Фрезно планируется 31 августа 2018-го года, в 110-ю годовщину со дня рождения писателя.
Об этом сообщили в культурном и интеллектуальном фонде «Ренессанс», который реализует проект «Сароян Хаус».
23 февраля координатор проекта Аваг Симонян, соучредитель архитектурной студии «Сторакет» Меружан Минасян и почетный член совета попечителей проекта «Сароян Хаус», профессор факультета армянских исследований государственного университета штата Калифорния Барлоу Дер-Мугрдечан встретились с мэром города Фрезно Ли Брендом и представили ему проект.
Мэр приветствовал проект и выразил готовность оказать поддержку.
На встрече было отмечено, что музей, представляющий известные и неизвестные фрагменты из жизни Уильяма Сарояна, станет одним из культурных и общественных центров Фрезно.