Երեւանը կմասնակցի ԵՄ «Բնակչության պաշտպանության» ֆորումին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն այսօր ընդունել է Եվրոպական արտաքին գործողությունների ծառայության Արեւելյան գործընկերության երկկողմ հարաբերությունների ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալ Դիրք Լորենցի գլխավորած պատվիրակությանը:
ԱԻՆ-ում նշել են, որ քննարկվել են բնակչության պաշտպանության եւ պատրաստվածության ոլորտում համագործակցության նոր մեկնարկի եւ ընդլայնման հնարավորությունները:
ԵՄ կողմը հաստատել է, որ այս տարի մարտին նախատեսվող «Բնակչության պաշտպանության» եվրոպական ֆորումին Հայաստանը հնարավորություն կունենա ներկայացնել բնակչության պաշտպանության ոլորտում իր առաջնահերթությունները:
Դավիթ Տոնոյանը շեշտել է, որ ԱԻ նախարարության կողմից բնակչության պաշտպանության եւ աղետների ռիսկի նվազեցման ոլորտում առաջնահերթությունները հստակ նախանշված են, եւ Եվրամիության կողմից ակնկալվում է օժանդակություն դրանք իրականացնելու ուղիների եւ գործիքակազմի կիրառման, ինչպես նաեւ արդյունաբերական վտանգների տեխնիկական անվտանգության ապահովման գործընթացում:

Yerevan to participate in EU Civil Protection Forum - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Minister of Emergency Situations of Armenia Davit Tonoyan received today the delegation, led by Dirk Lorenz, Deputy Head of Division for the Eastern Partnership countries of European External Action Service.
Armenian MES noted that the sides discussed the opportunities of the new start and expansion of cooperation in the sector of civil protection and readiness.
The European side affirmed that within the frames of European Civil Protection Forum in March this year, Armenia will able to introduce its priorities in the sector of civil protection.
Davit Tonoyan stressed that Armenian MES had already outlined its priorities in civil protection and reduction of disaster risks. The ministry anticipates EU support in implementation of those priorities and application of the relevant toolset, as well as provision of technical security in case of industrial dangers.