Ամուլսարի ծրագիրն անցել է ցիանիդի կառավարման սերտիֆիկացումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամուլսարի ոսկու ծրագիրը հաջողությամբ անցել է նախաարտադրական փուլում Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգրքի նախաձեռնության պահանջներին համապատասխանելու վերաբերյալ սերտիֆիկացումը:
Ընկերությունում նշել են, որ «Լիդիան»-ի Ամուլսարի ծրագիրն առաջին հանքարդյունաբերական ծրագիրն է աշխարհում, որը ստացել է նախաարտադրական սերտիֆիկատ՝ օրենսգրքում 2016 թվականին կատարված փոփոխություններից հետո, որոնք ներառում են ավելի խիստ աուդիտորական ուղեցույցներ:
«Լիդիան»-ի Ամուլսարի ծրագիրը նախաարտադրական սերտիֆիկատ ստացած հինգերորդ ծրագիրն է աշխարհում եւ առաջին հանքարդյունաբերական ծրագիրը Հայաստանում, որ սերտիֆիկացում է անցել Ցիանիդի կառավարման միջազգային օրենսգրքի կողմից:
Ամուլսարի ծրագրի աուդիտի զեկույցի հաշվետվությունը Ցիանիդի կառավարման  միջազգային ինստիտուտին է ներկայացվել երրորդ կողմ հանդիսացող պրոֆեսիոնալ աուդիտի կողմից 2017թ. նոյեմբերին: Աուդիտը գնահատել էր Ամուլսարի ծրագրի համապատասխանությունը Ինստիտուտի նախաարտադրական ուղեցույցի չափանիշներին: Հունվարի 18-ի Ցիանիդի կառավարման միջազգային ինստիտուտի  պաշտոնական հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ համաձայն անկախ աուդիտի արդյունքների՝ «Լիդիան»-ը համապատասխանում է Ցիանիդի օրենսգրքի նախաձեռնության սկզբունքներին եւ պրակտիկային:
Ամուլսարի ոսկու հանքը ստացել է պայմանական սերտիֆիկատը եւ պետք է եւս մեկ աուդիտ անցնի՝ ցիանիդի առաջին ներմուծման պահից հետո մեկ տարվա ընթացքում, որպեսզի գնահատվի ծրագրի համապատասխանությունը Ցիանիդի օրենսգրքին արդեն արտադրական փուլում: Այնուհետեւ, Ամուլսարի ոսկու հանքում իրականացվելու է աուդիտ՝ ամեն երեք տարին մեկ՝ գնահատելու ծրագրի շարունակական համապատասխանությունը Ցիանիդի օրենսգրքի պահանջներին:
Ցիանիդի օրենսգիրքը կամավոր նախաձեռնություն է այն ընկերությունների համար, որոնք ներգրավված են ցիանիդի միջոցով ոսկու եւ/կամ արծաթի արտադրության մեջ, զբաղվում են ցիանիդի արտադրությամբ կամ տեղափոխությամբ: Օրենսգիրքը մշակվել է ՄԱԿ-ի շրջակա միջավայրի ծրագրի շրջանակում՝ բազմաշահառու խմբի կողմից:
Ցիանիդի կառավարման միջազգային ինստիտուտը ստեղծվել է Ցիանիդի օրենսգիրքը համակարգելու, դրա ներդրումը ապահովելու, իրականացումը գնահատելու եւ սերտիֆիկացման գործընթացը կառավարելու համար:
Օրենսգրքի նախաձեռնության անդամ հանդիսացող հանքարդյունաբերական ծրագրերի մանրամասն ցուցակը, ինչպես նաեւ Ցիանիդի օրենսգրքի ամբողջական տեքստը եւ կանոնակարգող ու ադմինիստրատիվ փաստաթղթերը հասանելի են Ցիանիդի կառավարման միջազգային ինստիտուտի կայքում

Yerevan/Mediamax/. Amulsar Gold Mine has been pre-operationally certified in compliance with the International Cyanide Management Code (ICMC/Cyanide Code).
The company has noted that Lydian’s Amulsar Project is the first worldwide to receive pre-operational certification since revisions to the Code published 2016 and the introduction of more stringent auditor guidance protocols.
Lydian’s Amulsar is also the fifth operation to become pre-operationally certified and will be the first in Armenia to be certified in compliance with the ICMC.
A detailed audit findings report, prepared by an independent professional third-party auditor, was submitted to the ICMI in November 2017. The audit evaluated the Amulsar Gold Mine against the ICMI’s Pre-Operational Verification Protocol. On 18 January the ICMI announced in a press release that it had found Lydian in compliance with the Cyanide Code’s Principles and Practices – in accordance with the independent auditor’s findings.
The Amulsar Gold Mine has been conditionally certified and must be audited within one year of its first receipt of cyanide to evaluate its operational compliance with the Cyanide Code. The Amulsar Gold Mine must be re-audited every three years thereafter to evaluate continuing compliance with the code.
The Cyanide Code is a voluntary industry program for companies involved in the production of gold and/or silver using cyanide as well as companies producing and transporting cyanide. The code was developed under the aegis of the United Nations Environment Programme, by a multi-stakeholder Steering Committee.
The ICMI was established to administer the Cyanide Code, promote its adoption, evaluate its implementation, and manage the certification process.
The list of operations that are signatories to the Code along with the full text of the Cyanide Code and its implementing and administrative documents is available on the ICMI website.