Երեւան: Մեդիամաքս: 2011թ. հունվար-օգոստոս ամիսներին «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 2036,1 հազար տոննա, ինչը 4,3%-ով գերազանցում է 2010թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին տեղեկացրել են ընկերության մամուլի ծառայությունում, 2011թ. ութ ամիսների ընթացքում բեռնափոխադրումների փաստացի ցուցանիշը 7,6%-ով գերազանցել է բեռնափոխադրումների նախատեսված ծավալը /1893,1 հազար տոննա/:
Արտահամնան հաղորդակցությունում ՀԿԵ-ի բեռնափոխադրումների ծավալը հունվար-օգոստոսին կազմել է 274,8 հազար տոննա, ինչը 27,1%-ով գերազանցել է 2010թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
Ներմուծման հաղորդակցությունում 2011թ. ութ ամիսների ընթացքում տեղափոխվել է 836,7 հազար տոննա բեռ: Բեռնափոխադրումների փաստացի ցուցանիշը 11,9%-ով պակաս է 2010թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից:
Տեղական հաղորդակցությունում 2011թ. հունվար-օգոստոսին փոխադրվել է 924,6 հազար տոննա բեռ, ինչը 17,6%-ով գերազանցում է 2010թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը:
«Եթե երկու տարի առաջ երկաթուղային բեռնափոխադրումների բաժինը բեռնափոխադրումների ընդհանուր ծավալում կազմում էր 22%, ապա այժմ այն հասել է 35%-ի: Նոր տեխնոլոգիաների ներդրումը թույլ է տալիս ապահովել մատուցվող ծառայությունների նոր որակը, ներգրավել բեռների նոր ծավալներ, բարձրացնել երկաթուղային փոխադրումների մրցունակությունը ավտոմոբիլայինի հետ համեմատ»,- հայտարարել է «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Շևկետ Շայդուլինը:

Ереван/Медиамакс/. Объем грузоперевозок на Южно-Кавказской железной дороге (ЮКЖД) в январе-августе 2011 года составил 2036,1 тыс. тонн, что на 4,3% превышает показатель аналогичного периода 2010 года.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе ЮКЖД, фактический объем перевезенных в течение восьми месяцев текущего года грузов на 7,6% превысил запланированный на указанный период показатель, прогнозировавшийся в размере 1893,1 тыс. тонн.
В январе-августе 2011 года в экспортном сообщении по ЮКЖД было перевезено 274,8 тыс. тонн грузов, что на 27,1% превышает показатель аналогичного периода 2010 года.
Объем грузоперевозок в импортном сообщении в течение восьми месяцев 2011 года составил 836,7 тыс. тонн, что на 11,9% ниже показателя января-августа прошлого года.
В местном сообщении в отчетный период текущего года было перевезено 924,6 тыс. тонн грузов, что на 17,6% превышает показатель аналогичного периода прошлого года.
«Если два года назад доля железнодорожных грузоперевозок в общей структуре грузоперевозок в Армении составляла 22%, то в настоящее время этот показатель составляет уже 35%. Внедряемые на дороге технологии позволят обеспечить новое качество предоставляемых ЮКЖД услуг, привлечь на железную дорогу новые объемы грузов, существенно повысить уровень конкурентоспособности железнодорожных перевозок по сравнению с автомобильными», - заявил генеральный директор ЮКЖД Шевкет Шайдуллин.