Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել ընտանիքում բռնության կանխարգելման, բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին օրենքի նախագծին:
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի խոսքով՝ նախագծով նախատեսվում է բռնությունից տուժած անձանց պաշտպանության երեք հիմնական միջոց՝ նախազգուշացում, անհետաձգելի միջամտություն եւ պաշտպանական որոշում:
Ընդ որում, անհետաձգելի միջամտության եւ պաշտպանական որոշման դեպքում նախատեսում են բռնություն գործադրած անձի նկատմամբ մի շարք սահմանափակումներ, այդ թվում՝ պահպանել որոշակի հեռավորություն տուժողից, չմտնել կոնտակտի մեջ, չկրել, չպահել զենք, անցնել բուժման կուրս ալկոհոլամոլությունից եւ այլն, իսկ դրանց չհետեւելու դեպքում նախատեսվում է վարչական եւ քրեական պատասխանատվության միջոցների կիրառում՝ կախված խախտման ծանրությունից:
Նախարարը շեշտել է, որ անհետաձգելի միջամտություն կիրառելու համար տուժողի կամքը պարտադիր չէ, քանի որ շատ հաճախ բողոքելու դեպքում նրանք կարող են կրկնակի բռնության ենթարկվել: Սա սահմանափակում է տուժողների քայլերը, այդ պատճառով ոստիկանության համապատասխան մասնագիտացած ծառայողն անհետաձգելի միջամտության մասին որոշումը կայացնում է ինքնուրույն: Մինչդեռ պաշտպանական որոշումները կայացվում են բացառապես տուժողի կամարտահայտման դեպքում:
«Գոյություն ունի թյուր կարծիք եւ հակընդդեմ շարժում, որով փորձ է կատարվում օրենքում գոյություն չունեցող կարգավորումները ներկայացնել որպես օրենքի կարեւորագույն թերություն: Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ օրենսդրական փաթեթը չի նախատեսում ծնողական իրավունքներից զրկման կամ այդ իրավունքների սահմանափակման նոր հիմք, եւ որեւէ կերպ չի կարող խարխլել ավանդական ընտանեկան արժեքները»,- հայտարարել է Դավիթ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ անչափահասին ծնողի կամքին հակառակ ապաստարաններում տեղավորելը բացառված է եւ այս հարցը կոշտ ամրագրված է օրենքով:
Օրենքի գործունեությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է երկու ինստիտուտի առկայություն՝ սոցիալական աջակցության կենտրոններ, որոնք արդեն գոյություն ունեն, սակայն որոշակի փոփոխությունների պետք է ենթարկվեն եւ նոր լիազորություններ ստանան, եւ ապաստարաններ, որտեղ բռնության ենթարկված անձը մինչեւ 12 ամիս ժամկետով կարող է տեղավորվել եւ օգտվել վերականգնողական աջակցությունից:

Одобрен проект закона о семейном насилии - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Правительство Армении на сегодняшнем заседании одобрило проект закона о предотвращении семейного насилия, защите лиц, подвергшихся насилию, и восстановлении согласия в семье.
По словам министра юстиции Давида Арутюняна, проектом предусмотрены три основных способа защиты лиц: предупреждение, срочное вмешательство и решение о защите.
При этом в случае неотложного вмешательства и решения о защите по отношению к лицу, прибегшему к насилию, планируется применение ряда ограничений, в том числе, сохранять определенную дистанцию от пострадавшего, не вступать в контакт, не носить и не иметь при себе оружие, пройти курс лечения от алкогольной зависимости и так далее, и в случае их несоблюдения планируется применение мер административной и уголовной ответственности, в зависимости от тяжести нарушения.
«Бытует ложное мнение и контрдвижение, с помощью которого делается попытка представить не существующие в законе регуляции в качестве важнейшего недостатка. Официально заявляю, что законодательный пакет не предусматривает лишение родительских прав или новую основу для ограничения этих прав и никоим образом не может подорвать традиционные семейные ценности»,- заявил Давид Арутюнян, добавив, что размещение несовершеннолетних в приютах против воли родителей исключено, и этот вопрос строго оговорен в проекте закона.
Для обеспечения действия закона необходимо наличие двух институтов: центров социальной поддержки, которые уже существуют, однако должны подвергнуться определенным изменениям и получить новые полномочия, и приютов, в которых лицо, подвергшееся насилию, может быть помещено сроком до 12 месяцев.