Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում հավանություն է տվել ընտանիքում բռնության կանխարգելման, բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության եւ ընտանիքում համերաշխության վերականգնման մասին օրենքի նախագծին:
Արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանի խոսքով՝ նախագծով նախատեսվում է բռնությունից տուժած անձանց պաշտպանության երեք հիմնական միջոց՝ նախազգուշացում, անհետաձգելի միջամտություն եւ պաշտպանական որոշում:
Ընդ որում, անհետաձգելի միջամտության եւ պաշտպանական որոշման դեպքում նախատեսում են բռնություն գործադրած անձի նկատմամբ մի շարք սահմանափակումներ, այդ թվում՝ պահպանել որոշակի հեռավորություն տուժողից, չմտնել կոնտակտի մեջ, չկրել, չպահել զենք, անցնել բուժման կուրս ալկոհոլամոլությունից եւ այլն, իսկ դրանց չհետեւելու դեպքում նախատեսվում է վարչական եւ քրեական պատասխանատվության միջոցների կիրառում՝ կախված խախտման ծանրությունից:
Նախարարը շեշտել է, որ անհետաձգելի միջամտություն կիրառելու համար տուժողի կամքը պարտադիր չէ, քանի որ շատ հաճախ բողոքելու դեպքում նրանք կարող են կրկնակի բռնության ենթարկվել: Սա սահմանափակում է տուժողների քայլերը, այդ պատճառով ոստիկանության համապատասխան մասնագիտացած ծառայողն անհետաձգելի միջամտության մասին որոշումը կայացնում է ինքնուրույն: Մինչդեռ պաշտպանական որոշումները կայացվում են բացառապես տուժողի կամարտահայտման դեպքում:
«Գոյություն ունի թյուր կարծիք եւ հակընդդեմ շարժում, որով փորձ է կատարվում օրենքում գոյություն չունեցող կարգավորումները ներկայացնել որպես օրենքի կարեւորագույն թերություն: Պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ օրենսդրական փաթեթը չի նախատեսում ծնողական իրավունքներից զրկման կամ այդ իրավունքների սահմանափակման նոր հիմք, եւ որեւէ կերպ չի կարող խարխլել ավանդական ընտանեկան արժեքները»,- հայտարարել է Դավիթ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ անչափահասին ծնողի կամքին հակառակ ապաստարաններում տեղավորելը բացառված է եւ այս հարցը կոշտ ամրագրված է օրենքով:
Օրենքի գործունեությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է երկու ինստիտուտի առկայություն՝ սոցիալական աջակցության կենտրոններ, որոնք արդեն գոյություն ունեն, սակայն որոշակի փոփոխությունների պետք է ենթարկվեն եւ նոր լիազորություններ ստանան, եւ ապաստարաններ, որտեղ բռնության ենթարկված անձը մինչեւ 12 ամիս ժամկետով կարող է տեղավորվել եւ օգտվել վերականգնողական աջակցությունից:

Photo: http://time.com
Yerevan /Mediamax/. At the session today, the Government of Armenia approved the draft law on prevention of domestic violence, protection of the victims of domestic violence and restoration of family harmony.
According to Minister of Justice Davit Harutyunyan, the draft law provides for three main ways to protect the victims of domestic violence: warning, immediate interference, and decision of protection.
The immediate interference and decision of protection imply a number of punishing measures towards the abuser, such as the order to keep a certain distance and refrain from contact with the victim, prohibition to carry or keep weapons, order to take a rehab course for alcohol addiction, etc. Administrative and criminal punishing measures will be applied against the abusers who violate these terms, depending on gravity of violation.
“There is an erroneous opinion and an anti movement that try to present certain points as key parts of the draft law, while they aren’t in the draft altogether. I state officially that this document does not provide for a new basis of limitation or termination of parental rights and cannot undermine traditional family values in any way,” said Davit Harutyunyan. He added that forceful placement of minors in shelters is ruled out and that is clearly indicated in the draft.
Two institutions are required for execution of the law: social support centers, which already exist in Armenia and only need some changes and additional authorities, and shelters where survivors of domestic violence can live and recover for up to 12 months.