Հնդկաստանը համակարգչային լաբորատորիաներ կբացի Տավուշի մարզում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հնդկաստանի Հաշվողական առաջատար մշակումների կենտրոնը (C-DAC) Հայաստանի Տավուշի մարզում կհիմնի համակարգչային լաբորատորիաներ դպրոցականների համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վկայակոչելով The Times of India-ն, համապատասխան համաձայնագիրը ստորագրվել է C-DAC-ի եւ Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության միջեւ:
Համաձայնագրով նախատեսվում է բացել 72 լաբորատորիա, որոնցից 19-ը կգործեն Տավուշի քաղաքային, իսկ 53-ը՝ գյուղական համայնքների դպրոցներում, որտեղ ընդհանուր առմամբ սովորում է ավելի քան 15 հազ. աշակերտ:
Լաբորատորիաների բացման գործում C-DAC-ի հայաստանյան գործընկերն է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը: C-DAC-ը կհատկացնի դպրոցներին անհրաժեշտ սարքավորումները եւ կիրականացնի դրանց երաշխիքային սպասարկումը: Նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է $5,6 մլն:
C-DAC գլխավոր տնօրեն Ռաջաթ Մունան (Rajat Moona) նշել է, որ C-DAC-ն արդեն քայլեր է արել Երեւանում ՏՀՏ ոլորտում հայ-հնդկական ուսումնական կենտրոնի հիմնադրման ուղղությամբ: Ակնկալվում է, որ ուսումնական կենտրոնը կսկսի գործել այս աշնանը ԵՊՀ տարածքում: Այնտեղ տեղադրվելու է հնդկական Param սուպերհամակարգիչը:

India to set up computer labs in Armenia’s Tavush marz - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Centre for Development of Advanced Computing (C-DAC) of India will set up computer labs for school students of Armenia’s Tavush region.
The relevant agreement was signed between the C-DAC and the Ministry of External Affairs of India, Mediamax reports quoting The Times of India.
The project aims at upgrading information technology education and related facilities in 19 schools in urban and semi-urban areas of Tavush region and 53 schools in rural areas. More than 15,000 students are expected to benefit from the project, where 72 labs will be set up.
The Hayastan All Armenian Fund (HAAF) is the Armenian partner of C-DAC. The latter will procure the necessary IT equipment to schools and supervise the onsite support during the period of warranty. The project is estimated at $‌5,6mln.
C-DAC General Director Rajat Moona noted that C-DAC has already made some inroads with the implementation of the India-Armenia Centre for Excellence in ICT at Yerevan. The Center is planned to open this fall on the territory of Yerevan State University where Param super-computer will be placed.