Հնդկաստանը համակարգչային լաբորատորիաներ կբացի Տավուշի մարզում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հնդկաստանի Հաշվողական առաջատար մշակումների կենտրոնը (C-DAC) Հայաստանի Տավուշի մարզում կհիմնի համակարգչային լաբորատորիաներ դպրոցականների համար:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, վկայակոչելով The Times of India-ն, համապատասխան համաձայնագիրը ստորագրվել է C-DAC-ի եւ Հնդկաստանի արտաքին գործերի նախարարության միջեւ:
Համաձայնագրով նախատեսվում է բացել 72 լաբորատորիա, որոնցից 19-ը կգործեն Տավուշի քաղաքային, իսկ 53-ը՝ գյուղական համայնքների դպրոցներում, որտեղ ընդհանուր առմամբ սովորում է ավելի քան 15 հազ. աշակերտ:
Լաբորատորիաների բացման գործում C-DAC-ի հայաստանյան գործընկերն է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը: C-DAC-ը կհատկացնի դպրոցներին անհրաժեշտ սարքավորումները եւ կիրականացնի դրանց երաշխիքային սպասարկումը: Նախագծի ընդհանուր արժեքը գնահատվում է $5,6 մլն:
C-DAC գլխավոր տնօրեն Ռաջաթ Մունան (Rajat Moona) նշել է, որ C-DAC-ն արդեն քայլեր է արել Երեւանում ՏՀՏ ոլորտում հայ-հնդկական ուսումնական կենտրոնի հիմնադրման ուղղությամբ: Ակնկալվում է, որ ուսումնական կենտրոնը կսկսի գործել այս աշնանը ԵՊՀ տարածքում: Այնտեղ տեղադրվելու է հնդկական Param սուպերհամակարգիչը:

Индия откроет компьютерные лаборатории в Тавушском марзе Армении - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Центр развития передовых компьютерных технологий Индии (C-DAC) создаст компьютерные лаборатории для школьников в Тавушской области Армении.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на газету The Times of India, соответствующее соглашение было подписано между C-DAC и МИД Индии.
Соглашением планируется открыть 72 лаборатории, 19 из которых будут действовать в городских школах Тавуша, еще 53 - в сельских, где в общей сложности учатся более 15 тысяч учеников.
Армянским партнером C-DAC является Всеармянский фонд «Айастан». C-DAC выделит школам необходимое оборудование и займется гарантийным обслуживанием. Общая стоимость проекта оценивается в $5,6 млн.
Генеральный директор C-DAC Раджат Муна (Rajat Moona) отметил, что C-DAC уже сделал шаги по созданию армяно-индийского учебного центра сферы ИКТ в Ереване. Планируется, что учебный центр начнет действовать этой осенью на территории ЕГУ. Там будет установлен индийский суперкомпьютер Param.