Երեւանը կհյուրընկալի օսկարակիր ռեժիսոր Հյու Հադսոնին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Ոսկե ծիրան» Երեւանի միջազգային կինոփառատոնն այս տարի կհյուրընկալի օսկարակիր ռեժիսոր Հյու Հադսոնին:
Անվանի ռեժիսորը Երեւան կայցելի Հայաստանում Բրիտանական խորհրդի աջակցությամբ: Նրա օսկարակիր «Հրե անվակառքեր» ֆիլմով էլ հուլիսի 9-ին կմեկնարկի Play UK բրիտանական կինոյի շաբաթը: Փառատոնի ընթացքում նախատեսվում է Հյու Հադսոնի եւս մի քանի ֆիլմի ցուցադրություն, հանդիպում-քննարկումներ: Ռեժիսորը կնախագահի նաեւ փառատոնի խաղարկային մրցույթի ժյուրին:
Փառատոնի առաջին տարիներից իսկ Հայաստանում Բրիտանական խորհրդի եւ «Ոսկե ծիրան»-ի միջեւ ձեւավորված համագործակցությունն այս տարի ընդլայնվել է:
Բրիտանական ֆիլմեր ցուցադրվելու են փառատոնի ամբողջ ընթացքում:
«Ցուցադրվելու են վերջին տարիներին Մեծ Բրիտանիայում նկարահանված փաստագրական ֆիլմերը: Դրանք բազմաբովանդակ են, տարբեր թեմաների են անդրադառնում, օրինակ՝ բնապահպանական, եւ ցույց են տալիս, որ աշխարհը փոխելու համար բավական է մարդկանց մի փոքր խումբ, որը նվիրված է իր գաղափարին եւ պատրաստ է տարիներ շարունակ պայքարել դրա համար: Կան նաեւ մարդու իրավունքներն արծարծող ֆիլմեր, որոնք շատ քաջալերող են եւ ուղերձ ունեն, որ մարդ երբեք չպետք է դադարի երազել»,- ասել է Բրիտանական խորհրդի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արեւիկ Սարիբեկյանը:
Play UK բրիտանական կինոյի շաբաթի շրջանակում Հայաստան կժամանի նաեւ բեմագրության ոլորտի բազմափորձ մասնագետ Մերիլին Միլգրոմը, որը ֆիլմ վաճառելու հմտությունների մասին եռօրյա դասընթաց կվարի:
«Մենք նախագծերի մրցույթ էինք հայտարարել: Ընտրել ենք 12-14 նախագիծ, որոնց հեղինակները կմասնակցեն ինտենսիվ դասընթացների՝ ինչպես զարգացնել պրոյեկտը, ինչպես դրանք ներկայացնել միջազգային շուկայում՝ ֆինանսավորում գտնելու համար»,- ասել է «Ոսկե ծիրան»-ի գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը:
Ի տարբերություն նախորդ տարիների, այս անգամ բրիտանական ֆիլմերը «Մոսկվա» կինոթատրոնից բացի, կցուցադրվեն Սիրահարների այգում, «Գաֆէսճեան» արվեստի կենտրոնում եւ Ազատության հրապարակում:

The renowned director will arrive in Yerevan with support from the British Council Armenia. His Oscar-winning ‘Chariots of Fire’ will kick off the Play UK British film week on July 9. The festival will include screenings of Hugh Hudson’s some other films, as well as meetings and discussions. The director will also chair the jury of the contest.
This year Golden Apricot and British Council Armenia expanded the cooperation they began in the first years of the festival. British films will be screened throughout the festival.
“We’ll screen the latest documentaries filmed in Great Britain. The cover various topics, for instance, nature protection, and they show that a small group of people can change the world if they remain loyal to their ideas and ready to fight for their cause for years. There are very encouraging films on human rights as well, which send a message that people should never stop dreaming,” said Director of British Council Armenia Arevik Saribekyan.
Play UK British film week will see arrival of screenwriter and script consultant Marilyn Milgrom, who will hold a three-day course on the art of selling film.
“We held a project contest. We selected 12-14 projects, whose authors will take part in intensive courses on how to develop their works and present then in the global market to find financing,” said Golden Apricot Artistic Director Susanna Harutyunyan.
Contrary to previous editions, British films will be screened not only at Moscow Cinema, but also in Lovers’ Park, Cafesjian Center for the Arts, and Freedom Square.