ԵՄ դեսպանը 2017-ը տեսնում է որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի տարի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ ցանկանում է 2017 թվականը դարձնել կոռուպցիայի դեմ պայքարի տարի։
«Մենք հավատում ենք, որ այս տարին հնարավորություն կընձեռի վճռական քայլ կատարել կոռուպցիայի դեմ պայքարում»,- ասել է դիվանագետը՝ հանդես գալով «Կանգնեցնենք կոռուպցիան» տեղեկատվական արշավի մեկնարկին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
Նա ողջունել է Հայաստանի նոր կառավարության եւ քաղաքացիական հասարակության կողմից արված քայլերը, որոնք արտահայտվել են մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններով։
«Արշավի նպատակն է հայ հասարակության լայն շրջանակներին քարոզել կոռուպցիայի դեմ պայքարը։ Այս նախաձեռնության հաջողությունը մեծամասամբ կախված է հասարակ մարդկանց արձագանքներից»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին։
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանն էլ ասել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության համար կարեւոր է «օգտագործել մարդկային ներուժը եւ մի շարք նորարարական գործիքներ»։
«Էլեկտրոնային գործքիքները հնարավորություն են տալիս թափանցիկություն, արդյունավետություն եւ մասնակցային կառավարման համակարգ ձեւավորել։  Մենք ցանկանում ենք հասնել դրան», - նշել է նա։
Իր հերթին, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանը նկատել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը վերջին վեց ամիսներին բավական լուրջ արդյունքներ է տվել, ինչը մեծամասամբ պայմանավորված է ապրիլյան պատերազմի ազդեցությամբ։
Կարեն Զադոյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում ստեղծվելու է էլեկտրոնային հարթակ,  որտեղ քաղաքացիները անանուն կերպով կարող են կոռուպցիոն հանցագործությունների մասին հաղորդագրություններ տեղադրել։

Посол ЕС предлагает сделать 2017-й годом борьбы с коррупцией - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Глава Делегации ЕС в Армении Петр Свитальский сказал сегодня, что хотел бы сделать 2017-й годом борьбы с коррупцией.
«Мы верим, что этот год позволит сделать решительный шаг в борьбе с коррупцией», - сказал дипломат, выступая на пресс-конференции, посвященной старту информационной кампании «Остановим коррупцию».
Он приветствовал действия нового правительства и гражданского общества Армении, которые проявились в ряде законодательных инициатив.
«Цель капании – пропаганда борьбы с коррупцией среди широких слоев армянского общества. Успех данной инициативы во многом зависит от реакции простых людей», - сказал Петр Свитальский.
Замминистра юстиции Армении Сурен Крмоян, в свою очередь, сказал, что для эффективности борьбы с коррупцией «важно использование человеческих ресурсов и ряда инновационных инструментов».
«Электронные инструменты позволяют обеспечить прозрачность и эффективность. Мы хотим добиться этого», - отметил он.
Глава Армянской ассоциации юристов Карен Задоян отметил, что борьба с коррупцией за последние шесть месяцев дала довольно серьезные результаты, и это в немалой степени связано с апрельской войной.
Карен Задоян сообщил, что скоро будет создана электронная платформа, на которой граждане смогут анонимно оставлять сообщения о коррупционных преступлениях.