ԵՄ դեսպանը 2017-ը տեսնում է որպես կոռուպցիայի դեմ պայքարի տարի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ-ում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Պյոտր Սվիտալսկին այսօր ասել է, որ ցանկանում է 2017 թվականը դարձնել կոռուպցիայի դեմ պայքարի տարի։
«Մենք հավատում ենք, որ այս տարին հնարավորություն կընձեռի վճռական քայլ կատարել կոռուպցիայի դեմ պայքարում»,- ասել է դիվանագետը՝ հանդես գալով «Կանգնեցնենք կոռուպցիան» տեղեկատվական արշավի մեկնարկին նվիրված մամուլի ասուլիսում։
Նա ողջունել է Հայաստանի նոր կառավարության եւ քաղաքացիական հասարակության կողմից արված քայլերը, որոնք արտահայտվել են մի շարք օրենսդրական նախաձեռնություններով։
«Արշավի նպատակն է հայ հասարակության լայն շրջանակներին քարոզել կոռուպցիայի դեմ պայքարը։ Այս նախաձեռնության հաջողությունը մեծամասամբ կախված է հասարակ մարդկանց արձագանքներից»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին։
ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Սուրեն Քրմոյանն էլ ասել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի արդյունավետության համար կարեւոր է «օգտագործել մարդկային ներուժը եւ մի շարք նորարարական գործիքներ»։
«Էլեկտրոնային գործքիքները հնարավորություն են տալիս թափանցիկություն, արդյունավետություն եւ մասնակցային կառավարման համակարգ ձեւավորել։  Մենք ցանկանում ենք հասնել դրան», - նշել է նա։
Իր հերթին, Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի նախագահ Կարեն Զադոյանը նկատել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը վերջին վեց ամիսներին բավական լուրջ արդյունքներ է տվել, ինչը մեծամասամբ պայմանավորված է ապրիլյան պատերազմի ազդեցությամբ։
Կարեն Զադոյանը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում ստեղծվելու է էլեկտրոնային հարթակ,  որտեղ քաղաքացիները անանուն կերպով կարող են կոռուպցիոն հանցագործությունների մասին հաղորդագրություններ տեղադրել։

EU Ambassador views 2017 as the year of fight against corruption - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Piotr Switalski said today that he wants to make 2017 the year of the fight against corruption.
“We believe that this year will give the opportunity to make a decisive step in the fight against corruption,” the official said, while speaking at the press conference dedicated to the launch of Stop Corruption information campaign.
He welcomed Armenian new government and civil society’s efforts that lead to several constitutional initiatives.
“The campaign aims to spread the word about the fight against corruption in various groups of Armenian society. Success of this campaign largely depends on the response from ordinary people,” Piotr Switalski said.
Deputy Minister of Justice of Armenia Suren Krmoyan said that it’s important to “use human potential and a number of innovative tools” to make the fight against corruption efficient.
“Digital tools allow forming transparency, efficiency, and a participation governance system. That is what we want to achieve,” he noted.
In his turn, President of Armenian Young Lawyers Association Karen Zadoyan observed that the fight against corruption delivered quite significant results in the last six months, which is mostly conditioned by the effect of the April war.
Karen Zadoyan informed that soon a digital platform is to be developed, where citizens can report corruption cases anonymously.