Հայազգի ճարտարապետը Լոնդոնում հեղինակավոր մրցանակ է ստացել
Tim Flynn Architects ընկերության ճարտարապետ, Լիվերպուլի համալսարանի շրջանավարտ Ռոյ Խաչատուրյանը արժանացել է Միացյալ Թագավորությունում ճարտարապետական կրթության ասպարեզում ամենահին եւ հեղինակավոր մրցանակին:
Բրիտանացի ճարտարապետների թագավորական ինստիտուտի (RIBA) կողմից անցկացվող President’s Medals Student Awards-ում (Նախագահի կողմից տրվող ուսանողական մրցանակ) Ռոյ Խաչատուրյանին շնորհվել է Ատենախոսության շքանշանը (The Dissertation Medal):
Այս պարգեւը տրվում է ճարտարապետական գերազանց կրթությունը խթանելու, տաղանդը գնահատելու եւ աշխարհում ճարտարապետական բանավեճերը խրախուսելու նպատակով։
Ռոյ Խաչատուրյանը շքանշանը ստացել է իր «Գաղափարախոսական արտահայտությունների զուգադրումը. Երեւանի քաղաքային զարգացումը 1915-2015թթ.-ին» ատենախոսության համար:
Լեն Ջեքսոնի գիտական ղեկավարությամբ կատարված ուսումնասիրության մեջ ճարտարապետը կենտրոնացել է ինքնության ձեւավորման հարցում ճարտարապետության ունեցած դերի վրա՝ հետեւելով ընտրված ժամանակաշրջանում Երեւանում ընթացող քաղաքական բռնաճնշումներին։
«Ի՞նչն է կանխորոշում մեր՝ որեւէ տարածքին պատկանելու զգացողությունը։ Ինչպե՞ս կարող է որոշվել կամ ստեղծվել ինքնությունը։ Տարիներ շարունակվող բռնաճնշումներ եւ նույնիսկ ցեղասպանություն վերապրած Հայաստանի մայրաքաղաք ու գանձ Երեւանը պայքարում էր այս խնդիրների դեմ՝ վերագտնելու ազգային հպարտությունը»,-ասում է Ռոյ Խաչատուրյանը։
Ալեքսանդր Թամանյանի հատակագծի վերլուծությունն ու անցած դարի ընթացքում տարբեր ձեւերով դրա յուրացումը Ռոյ Խաչատուրյանի ատենախոսության առանցքային մասն են: Բացի Երեւանի առանձնահատկությունների ուսումնասիրությունից, նրա աշխատանքն անդրադառնում է այնպիսի հարցերի, ինչպիսիք են հավաքական հիշողության կորուստը, քաղաքական արժեքների ազդեցությամբ ճարտարապետական մանիպուլյացիաները, կոմերցիալիզացիայի ազդեցություն եւ հարուստ բնակիչների ներհոսքի հետեւանքով քաղաքի թաղամասերի դեգրադացիան:
«Թամանյանի նախագծում ինձ տպավորեց այն, որ մաստեր-պլանը գալիս էր «ոչ մի տեղից»: Ինձ հետաքրքրեց, թե ինչու էր նա ցանկանում հասնել իր դիզայնով եւ որոնք են եղել նրա ուղենշային կետերը Գլխավոր հատակագծում: Այս մաստեր-պլանը թելադրում է քաղաքի ապագա ճարտարապետական տեսքը: Օպերայի եւ բալետի ու կառավարական շենքերի` Թամանյանի կողմից ներմուծված ոճը հայկական ճարտարապետության նորմ են դարձել»,- ասում է Ռոյ Խաչատուրյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա նկատում է, որ «Երեւանի հետագա զարգացումը, կարծես, արված է զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը գրավելու եւ ֆինանսական օգուտների առաջնահերթության տեսանկյունից, ինչն արվել է հարուստ մշակութային եւ պատմական քաղաքի` Թամանյանական նախնական տեսքի կորստի գնով»:
RIBA-ի նախագահական շքանշանը ինստիտուտի ամենահին մրցանակն է։ Այն հիմնադրվել է 1836թ.՝ RIBA Gold Medal-ի հետ միասին:

Roy Khatchadourian and Tim Flynn
University of Liverpool graduate Roy Khatchadourian, employed at Tim Flynn Architects London office, won the United Kingdom’s oldest and most prestigious award in architectural education.
Roy Khatchadourian received the Dissertation Medal of President’s Medals Student Awards held by the Royal Institute of British Architects (RIBA).
President’s Medals are given to promote excellent architectural education, appreciate talent and encourage architectural discussions worldwide.
Roy Khatchadourian’s medal was a reward for his thesis titled “A Juxtaposition of Ideological Expressions: Evaluating the Urban Transformations of Yerevan (Armenia) During 1915-2015”.
Tutored by Lain Jackson, the architect focused on the role of architecture in creating a sense of identity following political oppression in Yerevan.
“What determines our sense of belonging to a territory? How can an identity be maintained, or created? Yerevan – the crown jewel and capital city of Armenia – has been grappling with these issues in a quest of rediscovering its national pride, after years of political oppression, even genocide,” Roy Khatchadourian said.
Analysis of Alexander Tamanyan’s masterplan and its appropriation in various ways over the last century is a key part of Roy Khatchadourian’s dissertation. Apart from exploration of the specifics of Yerevan, his research touches on themes such as collective memory loss, the manipulation of architecture to express political values, the impact of commercialization and city gentrification.
“What struck me was that Tamanyan’s masterplan came out of nowhere. I became interested in what he was trying to achieve in his design and what were his points of reference in creating the masterplan. This plan dictates the future architectural image of the city. His introduction of a new style in the Opera and Government Buildings became the norm for Armenian architecture,” Roy Khatchadourian said.
At the same time he noted that “developments in Yerevan seem to have been promoted to attract touristic interest and financial gains, with the cost of a city with rich history and culture, Tamanyan’s initial vision”.
RIBA President’s Medals are the oldest award of the institute. The award was established in 1836 along with RIBA Gold Medal.