Հայազգի ճարտարապետը Լոնդոնում հեղինակավոր մրցանակ է ստացել
Tim Flynn Architects ընկերության ճարտարապետ, Լիվերպուլի համալսարանի շրջանավարտ Ռոյ Խաչատուրյանը արժանացել է Միացյալ Թագավորությունում ճարտարապետական կրթության ասպարեզում ամենահին եւ հեղինակավոր մրցանակին:
Բրիտանացի ճարտարապետների թագավորական ինստիտուտի (RIBA) կողմից անցկացվող President’s Medals Student Awards-ում (Նախագահի կողմից տրվող ուսանողական մրցանակ) Ռոյ Խաչատուրյանին շնորհվել է Ատենախոսության շքանշանը (The Dissertation Medal):
Այս պարգեւը տրվում է ճարտարապետական գերազանց կրթությունը խթանելու, տաղանդը գնահատելու եւ աշխարհում ճարտարապետական բանավեճերը խրախուսելու նպատակով։
Ռոյ Խաչատուրյանը շքանշանը ստացել է իր «Գաղափարախոսական արտահայտությունների զուգադրումը. Երեւանի քաղաքային զարգացումը 1915-2015թթ.-ին» ատենախոսության համար:
Լեն Ջեքսոնի գիտական ղեկավարությամբ կատարված ուսումնասիրության մեջ ճարտարապետը կենտրոնացել է ինքնության ձեւավորման հարցում ճարտարապետության ունեցած դերի վրա՝ հետեւելով ընտրված ժամանակաշրջանում Երեւանում ընթացող քաղաքական բռնաճնշումներին։
«Ի՞նչն է կանխորոշում մեր՝ որեւէ տարածքին պատկանելու զգացողությունը։ Ինչպե՞ս կարող է որոշվել կամ ստեղծվել ինքնությունը։ Տարիներ շարունակվող բռնաճնշումներ եւ նույնիսկ ցեղասպանություն վերապրած Հայաստանի մայրաքաղաք ու գանձ Երեւանը պայքարում էր այս խնդիրների դեմ՝ վերագտնելու ազգային հպարտությունը»,-ասում է Ռոյ Խաչատուրյանը։
Ալեքսանդր Թամանյանի հատակագծի վերլուծությունն ու անցած դարի ընթացքում տարբեր ձեւերով դրա յուրացումը Ռոյ Խաչատուրյանի ատենախոսության առանցքային մասն են: Բացի Երեւանի առանձնահատկությունների ուսումնասիրությունից, նրա աշխատանքն անդրադառնում է այնպիսի հարցերի, ինչպիսիք են հավաքական հիշողության կորուստը, քաղաքական արժեքների ազդեցությամբ ճարտարապետական մանիպուլյացիաները, կոմերցիալիզացիայի ազդեցություն եւ հարուստ բնակիչների ներհոսքի հետեւանքով քաղաքի թաղամասերի դեգրադացիան:
«Թամանյանի նախագծում ինձ տպավորեց այն, որ մաստեր-պլանը գալիս էր «ոչ մի տեղից»: Ինձ հետաքրքրեց, թե ինչու էր նա ցանկանում հասնել իր դիզայնով եւ որոնք են եղել նրա ուղենշային կետերը Գլխավոր հատակագծում: Այս մաստեր-պլանը թելադրում է քաղաքի ապագա ճարտարապետական տեսքը: Օպերայի եւ բալետի ու կառավարական շենքերի` Թամանյանի կողմից ներմուծված ոճը հայկական ճարտարապետության նորմ են դարձել»,- ասում է Ռոյ Խաչատուրյանը:
Միեւնույն ժամանակ, նա նկատում է, որ «Երեւանի հետագա զարգացումը, կարծես, արված է զբոսաշրջիկների հետաքրքրությունը գրավելու եւ ֆինանսական օգուտների առաջնահերթության տեսանկյունից, ինչն արվել է հարուստ մշակութային եւ պատմական քաղաքի` Թամանյանական նախնական տեսքի կորստի գնով»:
RIBA-ի նախագահական շքանշանը ինստիտուտի ամենահին մրցանակն է։ Այն հիմնադրվել է 1836թ.՝ RIBA Gold Medal-ի հետ միասին:

Армянский архитектор получил престижную награду в Лондоне
Архитектор компании Tim Flynn Architects, выпускник университета Ливерпуля Рой Хачатурян получил самую старую и престижную в Соединенном Королевстве награду в области архитектурного образования.
На церемонии President’s Medals Student Awards (Президентская премия для студентов) Королевского института британских архитекторов (RIBA) Рою Хачатуряну была вручена Диссертационная медаль (The Dissertation Medal). Данная награда присуждается для поощрения отличных успехов в архитектурном образовании и стимулирования архитектурных дискуссий в мире.
Рой Хачатурян удостоился награды за свою диссертацию «Сопоставление проявлений идеологии: Урбанистическое развитие Еревана в 1915-2015 гг.».
В исследовании, проведенном под научным руководством Лина Джексона, архитектор сфокусировал внимание на роли архитектуры в формировании идентичности, проследив за политическими репрессиями, происходившими в Ереване в исследуемый период.
«Что определяет ощущение принадлежности к определенному региону? Как может определяться или формироваться самобытность? Столица и сокровище армян, которые долгие годы подвергались репрессиям и даже пережили Геноцид, боролась с этими проблемами, чтобы восстановить национальную гордость», - говорит Рой Хачатурян.
Анализ геплана Еревана Александра Таманяна и его применение в течение прошлого века заняли центральное место в диссертации Роя Хачатуряна. Кроме изучения особенностей Еревана в работе поднимаются такие вопросы, как утрата коллективной памяти, архитектурные манипуляции под влиянием политических ценностей, воздействие коммерциализации и деградация городских кварталов из-за заселения богатых жильцов.
«В таманяновском проекте меня впечатлило то, что генплан родился «ниоткуда». Меня заинтересовало, чего он хотел достичь своим дизайном, и на чем базировался его генплан, который диктовал будущий архитектурный облик города», - говорит Рой Хачатурян.
В то же время он отмечает, что «дальнейшее развитие Еревана, кажется, было ориентировано на привлечение внимания туристов и получение прибыли, что было сделано за счет потери богатого культурного и исторического облика города».
Президентская награда RIBA – самая старая премия института. Она была основана в 1836 году – вместе с RIBA Gold Medal.