Երեւան: Մեդիամաքս: Արեւելագետ, Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանն այսօր ասել է, որ "լիբիական սցենարի կրկնությունը Սիրիայում կարող է կործանարար լինել այդ երկրի հայ համայնքի համար”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, Սուրեն Մանուկյանն ասել է, որ սիրիահայերն աջակցում են գործող նախագահ Բաշար Ալ Ասսադին եւ լիբիական փորձի կրկնությունը բացասական հետևանքներ կունենա հայերի համար:
Նրա խոսքով, հայերը պաշտպանում են նախագահ Ասսադին, քանի որ նրանում են տեսնում իրենց անվտանգության երաշխավորին: Սուրեն Մանուկյանի դիտարկմամբ, արտաքին ուժերի ներխուժման դեպքում սիրիահայ համայնքին կարող է սպառնալ իրաքահայերի ճակատագիրը:

Повторение ливийского сценария в Сирии будет губительным для армянской общины
Ереван/Медиамакс/. Востоковед, замдиректора музея-института Геноцида армян Сурен Манукян сказал сегодня, что «повторение ливийского сценария в Сирии может стать губительным для армянской общины этой страны».
Как сообщает Медиамакс, Сурен Манукян сказал, что сирийские армяне поддерживают действующего президента Башара Ассада, и повторение ливийского опыта будет иметь отрицательные последствия для армян.
По его словам, армяне поддерживают Ассада, потому что видят в нем гаранта своей безопасности. По мнению Сурена Манукяна, в случае вторжения внешних сил армянскую общину Сирии ждет та же участь, что была у армян Ирака.