Երեւանում քննարկում են կիբերանվտանգության խնդիրները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ-2016» միջոցառումների շրջանակում Երեւանում այսօր մեկնարկել է «Կիբերանվտանգության կարողությունների զարգացում» թեմայով աշխատաժողովը։
ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գագիկ Հովհաննիսյանն ասել է, որ համաժողովը նպատակ ունի ուղիներ գտնել կիբերսպառնալիքներից պաշտպանվելու համար։
«Կիբերտարածքը մի շարք հնարավորություններ ընձեռելուց բացի, պարունակում է սպառնալիքներ։ Ուստի արտաքին սպառնալիքներից կիբերտարածքի պաշտպանությունը շատ կարեւոր է, եւ այդ սպառնալիքներից պաշտպանվելը ոչ միայն կազմակերպությունների եւ անհատների խնդիրն է, այլեւ պետության»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Նա տեղեկացրել է, որ համաժողովին մասնակցելու համար Երեւան են ժամանել միջազգային փորձագետներ, որոնք իրենց փորձն ու գիտելիքները կփոխանցեն՝ ապահովելու Հայաստանում կիբերանվտանգության կարողությունների զարգացումը։
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերն էլ նշել է, որ «կիբեր անվտանգությունը խնդրին բոլորն ամեն օր առնչվում են, եւ կարեւոր է իմանալ դրա դիմագրավման ուղիները»։
Դեսպանը նշել է, որ նախորդ տարի Երեւանում նմանատիպ համաժողովի կազմակերպումը ունեցել է դրական արդյունքներ։

Cyber security issues are discussed in Yerevan - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Workshop on Cyber Security Capacity Building kicked off in Yerevan within the frames of NATO Week-2016 events.
Gagik Hovhannisyan, Head of the Arms Control and International Security Department, Armenian MFA, said that the conference is aimed at finding ways to protect from cyber threats.
“Apart from giving a number of opportunities, cyberspace involves some threats too. So, defending cyberspace from external threats is very important, and it is a challenge not only for organizations and individuals, but for the state as well,” said Armenian MFA representative.
He informed that international experts arrived in Yerevan to take part in the conference and pass their experience and knowledge to provide development of cyber security capacities in Armenia.
Ambassador of Germany to Armenia Matthias Kiesler remarked that “everyone deals with cyber security issues on daily basis, and finding ways to tackle those issues is of great importance.”
The Ambassador observed that holding of such a conference in Yerevan last year showed positive results.