Երեւանում քննարկում են կիբերանվտանգության խնդիրները - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «ՆԱՏՕ-ի շաբաթ-2016» միջոցառումների շրջանակում Երեւանում այսօր մեկնարկել է «Կիբերանվտանգության կարողությունների զարգացում» թեմայով աշխատաժողովը։
ՀՀ ԱԳՆ Սպառազինությունների վերահսկման եւ միջազգային անվտանգության վարչության պետ Գագիկ Հովհաննիսյանն ասել է, որ համաժողովը նպատակ ունի ուղիներ գտնել կիբերսպառնալիքներից պաշտպանվելու համար։
«Կիբերտարածքը մի շարք հնարավորություններ ընձեռելուց բացի, պարունակում է սպառնալիքներ։ Ուստի արտաքին սպառնալիքներից կիբերտարածքի պաշտպանությունը շատ կարեւոր է, եւ այդ սպառնալիքներից պաշտպանվելը ոչ միայն կազմակերպությունների եւ անհատների խնդիրն է, այլեւ պետության»,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։
Նա տեղեկացրել է, որ համաժողովին մասնակցելու համար Երեւան են ժամանել միջազգային փորձագետներ, որոնք իրենց փորձն ու գիտելիքները կփոխանցեն՝ ապահովելու Հայաստանում կիբերանվտանգության կարողությունների զարգացումը։
Հայաստանում Գերմանիայի դեսպան Մաթիաս Քիսլերն էլ նշել է, որ «կիբեր անվտանգությունը խնդրին բոլորն ամեն օր առնչվում են, եւ կարեւոր է իմանալ դրա դիմագրավման ուղիները»։
Դեսպանը նշել է, որ նախորդ տարի Երեւանում նմանատիպ համաժողովի կազմակերպումը ունեցել է դրական արդյունքներ։

Проблемы кибербезопасности обсуждаются в Ереване - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В рамках мероприятий «Недели НАТО-2016» в Ереване сегодня стартовал семинар «Развитие возможностей кибербезопасности».
Начальник Департамента по контролю над вооружениями и международной безопасности МИД Армении Гагик Ованнисян сказал, что цель семинара – найти пути защиты от киберугроз.
«Киберпространство не только предоставляет ряд возможностей, но и содержит определенные угрозы. Так что защита киберпространства от внешних угроз очень важна, и защита от этих угроз – задача не только организаций и отдельных лиц, но и государства», - сказал представитель МИД.
Он сообщил, что для участия в семинаре в Ереван прибыли эксперты, которые поделятся своим опытом и знаниями, чтобы обеспечить развитие возможностей кибербезопасности в Армении.
Посол Германии в Армении Матиас Кислер отметил, что «все каждый день сталкиваются с проблемами кибербезопасности, и важно владеть способами решать данные проблемы».
Посол отметил, что организация подобного семинара в Ереване в прошлом году имела положительные результаты.