Երեւան: Մեդիամաքս: «Նվիրիր կյանք» հիմնադրամի համահիմնադիր Չուլպան Խամատովան միացել է «Ավրորա» մարդասիրական մրցանակի Անկախ փորձագետների հանձնախմբին:
Ռուսասատանցի դերասանուհին, որը տարիներ շարունակ զբաղվում է մարդասիրական գործունեությամբ, մասնակցում է 2017թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի թեկնածուների նախնական դիտարկման փուլին:
Անկախ փորձագետների հանձնախումբը գործում է«Ավրորա» մրցանակի քարտուղարության կազմում: Հանձնախումբն ուսումնասիրում է մրցանակին առաջադրված բոլոր թեկնածությունները եւ քվեարկությամբ ընտրում անձնվիրությամբ եւ խիզախությամբ աչքի ընկնող 20-25 թեկնածուներին:
«Սարսափելի է կարդալ մեր օրերում տառապանքի եւ կյանքի ու մահվան սահմանագծում ապրող մարդկանց մասին, բայց սիրտս ջերմությամբ է լցվում, երբ ծանոթանում եմ այս անձնազոհ հերոսների պատմություններին: Նրանց գոյությունը եւ խիզախ ու նվիրված գործունեությունն ապացուցում են, որ ոչինչ կորած չէ, որ մարդկային կյանքը շարունակում է մնալ բացարձակ արժեք,- ասել է Չուլպան Խամատովան: -Չափազանց հպարտ եմ, որ ես էլ հնարավորություն ունեմ մասնակից դառնալ այս մարդասիրական շարժմանը եւ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկրի ընտրության նախընտրական փուլին: Սա շատ կարեւոր եւ պարտավորեցնող փորձառություն է»:
Անկախ փորձագետների հանձնախմբի կազմում ընդգրկվում են մարդասիրության ոլորտի առաջամարտիկներ եւ մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ: Այս տարի հանձնախմբի անդամներն են Միջազգային ճգնաժամային խմբի Աֆրիկայի ծրագրի տնօրեն դոկտոր Քոմֆորտ Էրոն, Ֆրանսիայի «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության նախագահ դոկտոր Մեգո Թերզյանը, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների բարձր հանձնակատարի գրասենյակի փորձագետ Պեդրո Մուրադյանը, The Elders խմբի նախկին տնօրեն Լեզլի-Աննա Նայթը, Բաց հասարակության հիմնադրամի պատվավոր նախագահ դոկտոր Արյեհ Նեյերը, ԱՄՆ պետքարտուղարի բնակչության, փախստականների եւ միգրացիայի հարցերով նախկին օգնական Էրիկ Շվարցը, Նյու Յորքի համալսարանի Ստերնի բիզնես դպրոցի Մարդու իրավունքների եւ բիզնեսի կենտրոնի տնօրեն պրոֆ. Մայքլ Պոզները, Crisis Action կազմակերպության արշավների տնօրեն Նիկոլա Ռեյնդորփը, լրագրող, Պուլիցերյան մրցանակի դափնեկիր Ստեֆան Քյուրքջյանը եւ Արվեստների եւ գիտությունների ամերիկյան ակադեմիայի նախագահ Ջոնաթան Ֆանտոնը:
«Ավրորա» մրցանակի նախընտրական փուլում ընտրված թեկնածուները ներկայացվում են Ընտրող հանձնաժողովին: Հանձնաժողովը գլխավորում է դերասան եւ բարերար Ջորջ Քլունին:

Yerevan /Mediamax/. Co-founder of Gift of Life Foundation Chulpan Khamatova has joined the Independent Expert Panel of the Aurora Prize for Awakening Humanity.
The Russian actress, who has been involved in humanitarian activities for years, will take part in the assessment of the 2017 Aurora Prize nominations.
The Independent Expert Panel is part of the Aurora Prize Secretariat. The Panel assesses all eligible nominations to select by vote 20-25 nominees, distinguished by selflessness and courage.
“It is horrendous to read about the suffering of people who, even in this age, live on the line between life and death but it is also heartwarming for me to learn about these modern day heroes. Their existence, brave and committed actions prove that nothing is lost and human life still has an absolute value,” said Chulpan Khamatova. “I am extremely honored having an opportunity to become part of this humanitarian movement and contribute to the process of pre-selection of the 2017 Aurora Prize’s laureate. This is a very important and challenging experience.”
The Expert Panel is comprised of humanitarian professionals and leaders of humanitarian organizations. The members of this year’s Expert Panel are Crisis Group's Nairobi-based Africa Program Director Dr. Comfort Ero, President of Medecins Sans Frontieres France Dr. Mego Terzian, Expert-Consultant to the Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights Mr. Pedro Mouratian, Former CEO of The Elders Ms. Lesley-Anne Knight, President Emeritus of the Open Society Foundations Dr. Aryeh Neier, Former US Assistant Secretary of State for Population, Refugees, and Migration Mr. Eric Schwartz, Co-Director of the Center for Business and Human Rights of New York University Stern School of Business Prof. Michael Posner,  Campaign Director of Crisis Action Ms. Nicola Reindorp, as well as journalist, winner of the Pulitzer Prize Mr. Stephen Kurkjian, and President of the American Academy of Arts and Sciences Jonathan Fanton.
The pre-selected nominees of the Aurora Prize are being considered by the Selection Committee. It is chaired by actor and humanitarian George Clooney.