Միյատովիչը կոչ է արել ապահովել հայ լրագրողների անվտանգությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մամուլի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը նամակ է հղել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին՝ ակնկալելով հավաստիացում, որ լրագրողների իրավունքները եւ նրանց անվտանգությունը քաղաքացիական անհնազանդությունների շրջանում ապահովված կլինեն:
Նամակում ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը նշել է, որ կառավարությունը «պետք է գործնական քայլեր կատարի իրավապահ մարմինների գործողություններում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ զսպվածություն ապահովելու համար եւ հավելել, որ իշխանությունների կողմից պետք է նախաձեռնվեն քայլեր՝ որպես երաշխիք, որ լրատվամիջոցները թիրախավորված չլինեն ոստիկանության կամ խուժանի կողմից: Ոստիկանությունը պետք է պաշտպանի լրագրողներին եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին»:
Դունյա Միյատովիչը վկայակոչել է հրապարակումները, որոնց համաձայն՝ հուլիսի 29-ին Սարի թաղում ցուցարարների բռնի ցրումը եւ այլ իրադարձությունները լուսաբանող լրատվամիջոցները ենթարկվել են հարձակման, ծեծի, եւ վնասվել են նրանց սարքավորումները: Որոշ դեպքերում հարձակվողները եղել են համազգեստ կրող ոստիկաններ, այլ դեպքերում՝ մետաղյա ձողերով զինված քաղաքացիներ:
ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը անդրադարձել է նաեւ Երեւանում հուլիսի 21-ին Հայաստանի մեդիա ՀԿ-ների հրապարակած հայտարարությանը, որի համաձայն՝ հարձակման էր ենթարկվել չորս լրագրող:

Миятович призвала обеспечить безопасность армянских журналистов
Ереван/Медиамакс/. Представитель ОБСЕ по вопросам свободы СМИ Дунья Миятович обратилась с письмом к министру иностранных дел Армении Эдварду Налбандяну с призывом гарантировать обеспечение прав и безопасности журналистов в случаях акций гражданского неповиновения.
Представитель ОБСЕ отметила, что правительство «должно предпринять практические действия по обеспечению сдержанности правоохранительных органов в отношении к представителям СМИ», и добавила, что «властям следует принять меры, которые гарантируют, что полиция, ни кто-либо не будет угрожать СМИ».
Дунья Миятович сослалась на публикации, согласно которым СМИ, освещавшие разгон демонстрантов 29 июля в ереванском районе Сари Таг подверглись нападениям и насилию. Также была испорчена их аппаратура. В некоторых случаях нападающими были полицейскими в форме, в других – гражданские лица, вооруженные металлическими дубинками.