Միյատովիչը կոչ է արել ապահովել հայ լրագրողների անվտանգությունը
Երեւան: Մեդիամաքս: Մամուլի ազատության հարցերով ԵԱՀԿ ներկայացուցիչ Դունյա Միյատովիչը նամակ է հղել ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանին՝ ակնկալելով հավաստիացում, որ լրագրողների իրավունքները եւ նրանց անվտանգությունը քաղաքացիական անհնազանդությունների շրջանում ապահովված կլինեն:
Նամակում ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը նշել է, որ կառավարությունը «պետք է գործնական քայլեր կատարի իրավապահ մարմինների գործողություններում լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների նկատմամբ զսպվածություն ապահովելու համար եւ հավելել, որ իշխանությունների կողմից պետք է նախաձեռնվեն քայլեր՝ որպես երաշխիք, որ լրատվամիջոցները թիրախավորված չլինեն ոստիկանության կամ խուժանի կողմից: Ոստիկանությունը պետք է պաշտպանի լրագրողներին եւ լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներին»:
Դունյա Միյատովիչը վկայակոչել է հրապարակումները, որոնց համաձայն՝ հուլիսի 29-ին Սարի թաղում ցուցարարների բռնի ցրումը եւ այլ իրադարձությունները լուսաբանող լրատվամիջոցները ենթարկվել են հարձակման, ծեծի, եւ վնասվել են նրանց սարքավորումները: Որոշ դեպքերում հարձակվողները եղել են համազգեստ կրող ոստիկաններ, այլ դեպքերում՝ մետաղյա ձողերով զինված քաղաքացիներ:
ԵԱՀԿ ներկայացուցիչը անդրադարձել է նաեւ Երեւանում հուլիսի 21-ին Հայաստանի մեդիա ՀԿ-ների հրապարակած հայտարարությանը, որի համաձայն՝ հարձակման էր ենթարկվել չորս լրագրող:

Mijatovic urges protection for Armenian journalists
Yerevan/Mediamax/. OSCE Representative on Freedom of the Media Dunja Mijatovic sought reassurance from the Foreign Minister of Armenia in her letter that journalists’ rights and safety during times of civil unrest would be protected.
In her letter OSCE Representative stated that “should be implemented practical steps to ensure restraint on the part of law enforcement representatives toward members of the media and suggested steps should be taken by the authorities to guarantee that the press is not targeted by the police or thugs. The police should be protecting journalists and members of the media”.
Dunja Mijatovic cited publications according to which on 29 July media reporting on the forced dispersal of demonstrators in the Sari Tagh district and other events were attacked, beaten and had their equipment destroyed. In some cases the attackers were uniformed police; in others, civilians armed with metal rods.
OSCE Representative  also touched upon the statement published by the Armenian media NGOs of 21 July about the police attacks on journalists: 4 journalists were attacked.