Լուսանկարը` из архива Л. Долуханян
Հունիսի 25-ին 75 տարեկան հասակում կյանքից հեռացավ անվանի լուսանկարիչ, ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Պողոս Պողոսյանը: Հեռացած ընկերոջ մասին Մեդիամաքսի համար գրել է ճարտարապետության դոկտոր Լոլա Դոլուխանյանը:
Նա, ըստ արժանվույն, համարվում էր հանրապետության եթե ոչ առաջին, ապա լավագույն լուսանկարիչներից մեկը: Լինելով հայ լուսանկարչության հայտնի վարպետ Անդրանիկ Քոչարի աշակերտը՝ Պողոսը ժառանգել էր ուսուցչի բարձր վարպետությունն ու փոխանցել այն սեփական աշակերտներին:
Պողոս Պողոսյանը երբեւէ չի բաժանվում իր ֆոտոխցիկից: Նրա դպրոցական ուսուցչուհին հիշում էր, որ երբ մյուս տղաները ֆուտբոլ էին խաղում, Պողոսը լուսանկարում էր:
Նրա խցիկի օբյեկտիվում հայտնվում էր ամեն ինչ. Հայաստանի ու Երեւանի հասարակական եւ մշակութային կյանքի իրադարձությունները, ճարտարապետական հուշարձանները, արվեստի գործերը եւ իր սիրելի Հայաստանի բնությունը: Եվ ամեն ինչում երեւում էր նրան բնորոշ քաղաքացիական պարտքի զգացումն ու նվիրվածությունը մասնագիտությանը: Նրա բազմաթիվ լուսանկարները կարծես յուրօրինակ տարեգրություն լինեն: Պողոսի արխիվում կարելի է կադրեր տեսնել, որոնք արտացոլում են անցած տասնամյակների անսպասելի, երբեմն նաեւ մոռացված պահերը:
Պողոս Պողոսյանի աշխատանքներն իսկապես արվեստի գործ են: Պարզապես ցնցող են նկարիչ Բաժբեուկ-Մելիքյանի ալբոմի համար արված լուսանկարները: Իսկ ի՜նչ հոգի էր նա ներդնում աստվածաշնչյան Արարատին նվիրված կադրերում, չէ՞ որ այդ լեռը նրա հպարտության եւ ցավի առարկան էր:
Նա մի հուզիչ կոմպոզիցիա էր ստեղծել՝ 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձան՝ արյունոտ Արարատի ֆոնին: Նա հավատում էր՝ կգա «արդարության ժամը», եւ այդ արյունը կմաքրվի:
Վիլյամ Սարոյանը եւ Վազգեն Ա Վեհափառը Վիլյամ Սարոյանը եւ Վազգեն Ա Վեհափառը
Լուսանկարը` Պողոս Պողոսյանի, Լ. Դոլուխանյանի արխիվից
Նրա արվեստում առանձնահատուկ տեղ են զբաղեցնում ինչպես հայտնի, այնպես էլ հասարակ մարդկանց դիմանկարները: Երբ Վիլյամ Սարոյանը եկել էր հարազատ հողը տեսնելու, Պողոսյանը մշտապես ուղեկցում էր իր սիրելի գրողին՝ հավերժացնելով նրա ճանապարհորդության ամեն մի րոպեն:
Նրանք ընկերացել էին: Սարոյանը հիանում էր նրա արվեստով՝ նրան անվանելով «տեսախցիկի մեծ պոետ»: Ցավոք, գրողին նվիրված ալբոմում հնարավոր չէր ներառել լուսանկարչի ունեցած ամբողջ հսկայական նյութը: Սարոյանի դիմանկարների ցուցահանդեսը կազմակերպվել էր Աբովյան փողոցի վրա գտնվող «Փարիզյան սուրճ» սրճարանում:
Վիլյամ Սարոյանի եւ Պողոս Պողոսյանը լուսանկարը՝ գրողի մակագրությամբ Վիլյամ Սարոյանի եւ Պողոս Պողոսյանը լուսանկարը՝ գրողի մակագրությամբ
Ինձ բախտ է վիճակվել աշխատել Պողոս Պողոսյանի հետ երեք գրքի ստեղծման համար. «Ռաֆայել Իսրայելյան», «Նիկողայոս Բունիաթյան» եւ «Պլաստիկան ժամանակակից հայկական ճարտարապետության մեջ»:
Ճարտարապետություն լուսանկարելն այդքան էլ հեշտ չէ: Այստեղ վարպետությունը բավարար չէ: Պետք է ներթափանցել կոթողի բնույթի եւ ճարտարապետների ներդրած գաղափարի մեջ: Պողոսը տիրապետում էր այդ արվեստին:
Որքա՜ն հույզեր էին կապված առաջին գրքի շուրջ աշխատանքների հետ: Պողոսը խոնարհվում էր Ռաֆայել Իսրայելյանի տաղանդի առջեւ եւ ջանում էր ստեղծել մեծ ճարտարապետին արժանի աշխատանքներ: Մենագրության ամեն մի էջ հիացմունք է առաջացնում թե՛ ճարտարապետի տաղանդի, թե՛ լուսանկարչի վարպետության առումով:
«Լուսանկարել նշանակում է ճիշտ լույս գտնել»,- կրկնում էր Պողոսը: Նա օրերով շրջում էր Սարդարապատի հուշահամալիրի ամեն մի արձանի շուրջ՝ ճիշտ ռակուրսն ու լուսավորությունը գտնելու համար:
Նա չէր խնայում ոչ ուժ, ոչ էլ ժամանակ, առանձին լուսանկարում էր Հաղթանակի արձանի ամեն մի վարդանախշը, խաղողի վազը, նուռը:
Իսկ քանի՜ անքուն գիշեր է նա անցկացրել Ապարանի հուշարձանի մոտ` փորձելով որսալ եւ հավերժացնել լուսնի ցանկալի դիրքը: Այդ յուրահատուկ լուսանկարը զարդարում է Ռաֆայել Իսրայելյանի մասին գրքի կազմը:
Պողոսյանի լուսանկարները հարստացրել են իմ եւս մեկ մենագրություն՝ Երեւանի առաջին գլխավոր ճարտարապետ Նիկողայոս Բունիաթյանի մասին: Եվ կրկին նա երկար ժամեր էր անցկացնում յուրաքանչյուր շենքի մոտ` իր ուզած արդյունքը ստանալու համար: Սեւ-սպիտակ լուսանկարներում նա կարողացել էր պահպանել 30-ականների ճարտարապետության բնույթը եւ Բունիաթյանի յուրահատուկ ձեռագիրը:
Իր մահվանից մեկ ամիս առաջ նա ինձ փոխանցեց ժամանակակից հայկական ճարտարապետության պլաստիկայի մասին գրքի ամբողջ նյութը, որի վրա աշխատել էր երկար տարիներ: Ընթերցողին սպասում է Պողոսի հիանալի ու անկրկնելի աշխատանքների հետ եւս մեկ հանդիպում: Բայց նա, ցավոք, դա չի տեսնի:

25 июня в возрасте 75 лет ушел из жизни известный фотограф, заслуженный деятель искусств Армении Погос Погосян. Об ушедшем друге для Медиамакс написала доктор архитектуры Лола Долуханян.
Его по праву считали одним из лучших, если не первым фотографом республики. Ученик известного армянского мастера фотографии Андраника Кочара, он перенял его высокий профессионализм и передал своим последователям.
Погос Погосян никогда не расставался со своей камерой. Его школьная учительница вспоминала, что, когда другие мальчишки гоняли в футбол, Погос фотографировал. В обьектив его камеры попадало все: события общественной и культурной жизни Армении и Еревана, архитектурные памятники, произведения искусства, экспонаты выставок и дорогая ему природа Армении. И во всем сказывались свойственные ему чувство гражданского долга и преданность профессии. Его многочисленные фотографии - своеобразная летопись. В архиве Погоса можно увидеть кадры, отражающие неожиданные, порой забытые факты минувших десятилетий.
Работы Погоса Погосяна - поистине произведения искусства. Поражают мастерски исполненные фотографии к альбому художника Башбеука-Меликяна. А сколько души он вложил в кадры, посвященные библейской горе Арарат - предмету его гордости и боли! Он создал душераздирающую композицию: памятник Геноциду армян 1915 года на фоне окровавленного Арарата. Он верил: наступит «час справедливости», и эта кровь будет смыта.
Вильям Сароян и Католикос Вазген ПервыйФото: Погоса Погосяна, из архива Л. Долуханян
Особую грань его творчества составили портреты людей - именитых и простых горожан. Он неизменно сопровождал обожаемого им Вильяма Сарояна и увековечил каждую минуту пребывания писателя на родной земле. Они стали друзьями. Сароян восторгался его искусством и окрестил «великим поэтом камеры». К сожалению, в альбом, посвященный писателю, невозможно было включить весь тот огромный материал, которым обладал фотограф. Выставка портретов Сарояна была устроена в «Кафе де Пари» на улице Абовяна в Ереване.
Вильяма Сароян и Погос Погосян Фото: из архива Л. Долуханян
Мне посчастливилось работать с Погосом Погосяном над созданием трех книг: «Рафаел Исраелян», «Никогайос Буниатян», «Пластика в современной армянской архитектуре». Фотографировать архитектуру не так легко. Здесь мало быть профессионалом: нужно суметь проникнуть в характер архитектуры и замыслы зодчих. Погос владел этим искусством.
Сколько эмоций было связано с работой над первой книгой! Погос преклонялся перед Рафаелом Исраеляном и прилагал все усилия, чтобы создать работы, достойные великого зодчего. Каждая страница монографии вызывает восхищение как талантом архитектора, так и мастерством фотографа. «Фотографировать - значит найти правильный свет», - повторял Погос. Целыми днями он обходил каждый памятник мемориала «Сардарапатская битва», чтобы отыскать нужные ракурс и освещение.
Фото: Погоса Погосяна, из архива Л. Долуханян
Он не жалел ни времени, ни сил, отдельно снимая каждую виноградную лозу, каждый гранат, каждую розетку портала Монумента Победы!
А сколько бессонных ночей провел он возле памятника в Апаране, пытаясь уловить и запечатлеть необходимое ему положение Луны! Этот незаурядный кадр украшает обложку книги о Рафаеле Исраеляне.
Фотографии Погосяна обогатили и другую мою монографию - о первом главном архитекторе Еревана - Никогайосе Буниатяне. И снова он проводил долгие часы возле каждого здания, добиваясь нужного эффекта. В черно-белых фотографиях он сумел отразить характер архитектуры 30-х годов и своеобразный буниатяновский почерк.
А за месяц до своей кончины он передал мне весь фотоматериал к книге о пластике в современной армянской архитектуре, над созданием которого он трудился долгие годы. Читателю предстоит еще одна встреча с восхитительными и неповторимыми работами Погоса. Но этого он, увы, уже не увидит. Грустно, очень грустно.