Լուսանկարը` Սիրարփի Մովսիսյան
Մայիսի 9-ից 10-ը Լայպցիգի Արեւելակենտրոնական Եվրոպայի պատմության եւ մշակույթի ուսումնասիրման կենտրոնը (GWZО) հյուրընկալել էր “Within and Beyond Ethnicity: Negotiating Identities in Modern Armenian Diaspora” միջազգային հայագիտական գիտաժողովը։
Միջոցառումը նպատակ էր հետապնդում վեր հանելու «էթնիկություն» եւ «սփյուռք» հասկացությունների հետ կապված խնդիրները, բացահայտելու սփյուռքային տարածությունների եւ ինքնությունների բանակցային էությունը, գլոբալ եւ լոկալ փոփոխությունների ազդեցությունը հայկական սփյուռքային ներհամայնքային զարգացումների վրա, քննարկելու սփյուռքում հայրենիքի ընկալումները, ինչպես նաեւ՝ «հայրենադարձների» պատկերացումները հայրենիքի մասին։
Միջոցառմանը մասնակցում էին գիտնականներ եւ հետազոտողներ աշխարհի 10 երկրներից՝ Հայաստանից, Լիբանանից, Հունգարիայից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Էստոնիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից, ԱՄՆ-ից եւ Բրազիլիայից։
Գիտաժողովի բացումը տեղի ունեցավ GWZО-ում, որը տեղակայված է Լայպցիգի պատմական շինություններից մեկում՝ Շպեկս Հոֆում։
Մշակույթի պատմության պրոֆեսոր Շթեֆան Թրուբսթն իր բացման խոսքում ներկայացրեց իր եւ դոկտոր Բալինտ Կովաչի կողմից համակարգվող «Հայերը Արեւելակենտրոնական Եվրոպայի տնտեսությունում եւ մշակույթում (15-19-դդ)» հետազոտական եւ խմբագրական ծրագիրը: Պրոֆեսորը ներկայացրեց 2008 թվականից մինչեւ օրս գործող «Հայկական ծրագրի» շրջանակներում իրականացված բոլոր նախագծերն ու հրապարակումները: Այս ժամանակահատվածում նրանք հասցրել են խմբագրել եւ տպագրել տարածաշրջանի հայկական համայնքների պատմությանը, մշակույթին, առօրյա կյանքին վերաբերող բազմաքանակ գրքեր եւ հոդվածների հավաքածուներ, կազմակերպել թեմատիկ միջազգային ցուցահանդեսներ եւ գիտաժողովներ։
Հակոբ Մաթեւոսյանը Հակոբ Մաթեւոսյանը
Գիտաժողովի կազմակերպիչները՝ Լայպցիգի համալսարանի ասպիրանտ Հակոբ Մաթեւոսյանը եւ Միչիգանի համալսարանի դոկտոր Վահե Սահակյանը, ներկայացրեցին գիտաժողովի մեթոդաբանական առանձնահատկությունները՝ «հայկականությունը էթնիկությունից դուրս», դրանցից բխող կենտրոնական հարցերն ու խնդիրները, հայեցակարգային մոտեցումները, որոնք գլխավորապես քննարկվեցին գիտաժողովի վերջին նիստին։ Նրանք շնորհակալություն հայտնեցին բոլոր գործընկերներին եւ գիտաժողովի ֆինանսավորողներին:
Մայիսի 10-ին մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց հետազոտական աշխատանքները երեք նիստերում, որին հաջորդեց «Հայագիտության մարտահրավերները եւ հեռանկարները» թեմայով կլոր-սեղան քննարկումը։
Վահե Սահակյանը Վահե Սահակյանը
Գիտաժողովի առաջին նիստին (Negotiating Communal Spaces: Institutions and Politics in Modern Armenian Diaspora) ներկայացվող ելույթները վերաբերում էին հայկական սփյուռքային գործունեության վրա պետական քաղաքականությունների եւ փոփոխվող պայմանների ազդեցությանը՝ շեշտադրելով սփյուռքային ինքնությունների երկակի էությունը, հյուրընկալ երկրին պատկանելիության եւ քաղաքացիության հարցերը։
Երկրորդ նիստի (Negotiating Belonging: Homeland in Diaspora, Diasporans in “Homeland”) ներկայացումները քննության էին առել ինչպես սփյուռքում բնակվողների, այնպես էլ «հայրենիք վերադարձածների» կամ «հայրենադարձների» շրջանում «հայրենիքի» մասին ընկալումները եւ պատկանելիության հարցադրումները։
Վերջին նիստին քննարկման առանցքը հայ սփյուռքային ինքնությունների հարցադրումներն էին։ Կարեւորագույն հարցերից մեկը վերբերում էր «տուն» եւ «հայրենիք» կատեգորիաների կապի եւ դրանց առանձնահատկությունների քննարկմանը։
Գիտաժողովի կազմակերպիչները ապագայում եւս նախատեսում են հայագիտության զարգացմանը նպաստող նմանօրինակ գիտաժողովներ եւ գիտական քննարկումներ կազմակերպել՝ կարեւորագույն խնդիր համարելով հայագիտական հարուստ գիտելիքի եւ պրակտիկաների ներդրումը ընդհանուր սփյուռքագիտության մեջ:
Համաժողովի ծրագիրը Համաժողովի ծրագիրը
Գիտաժողովի հովանավորներն էին Լայպցիգի Արեւելակենտրոնական Եվրոպայի պատմության եւ մշակույթի ուսումնասիրման կենտրոնը (GWZО), Միչիգանի (Armenian Studies Program, University of Michigan) համալսարանի հայագիտական ծրագիրը, Լայպցիգի հետազոտական ակադեմիան (Research Academy Leipzig - RAL), Լայպցիգի համալսարանի Տարածքային ուսումնասիրությունների կենտրոնը (Center of Area Studies - CAS), Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայությունը (DAAD) եւ Գերմանիայի Կրթության եւ հետազոտության նախարարությունը (Bundesministerium für Bildung and Forschung - BMBF):

Фото: Сирарпи Мовсисян
9-10 мая в Лейпцигском центре по изучению истории и культуры Центрально-Восточной Европы (GWZО) прошла международная научная конференция “Within and Beyond Ethnicity: Negotiating Identities in Modern Armenian Diaspora”.
Целью мероприятия было изучить вопросы, связанные с понятиями «этнос» и «диаспора», раскрыть переговорную сущность диаспоральных территорий и идентичности, рассмотреть влияние глобальных и локальных изменений на внутриобщинные процессы в армянской Диаспоре, обсудить восприятие родины в Диаспоре, а также представления репатриантов о родине.
В мероприятии участвовали ученые и исследователи из 10 стран: Армении, Ливана, Венгрии, Польши, Германии, Эстонии, Великобритании, Канады, США и Бразилии.
Профессор истории культуры Штефан Трубст в своей вступительной речи представил исследовательскую и редакционную программу «Армяне в экономике и культуре Центральной и Восточной Европы (15-19 вв)», которую координирует вместе с доктором Балинтом Ковачем. Профессор представил все программы и публикации, реализованные с 2008 года в рамках «Армянской программы». За этот период было отредактировано и опубликовано множество книг и сборников статей, посвященных истории, культуре, быту армян региона, организованы международные тематические выставки и научные конференции.
Акоп Матевосян Акоп Матевосян
Организаторы симпозиума - аспирант Лейпцигского университета Акоп Матевосян и доктор Мичиганского университета Ваге Саакян, представили особенности методики конференции – «армянство вне этноса», а также вытекающие из этого центральные вопросы и задачи, концептуальные подходы.
10 мая участники представили свои исследовательские работы на трех заседаниях, после чего прошло обсуждение по теме «Вызовы и перспективы арменоведения».
Ваге Саакян Ваге Саакян
На первом заседании симпозиума (Negotiating Communal Spaces: Institutions and Politics in Modern Armenian Diaspora) выступления касались воздействия политики государств и изменчивых условий на деятельность армянской диаспоры. Акцент был сделан на двойственной сути диаспоральной идентификации, вопросах гражданства и принадлежности к стране проживания.
На втором заседании (Negotiating Belonging: Homeland in Diaspora, Diasporans in “Homeland”) рассматривалось восприятие «родины» представителями Диаспоры и репатриантами, а также вопросы национальной принадлежности.
В центре обсуждений последнего заседания были вопросы, касающиеся самоидентификации представителей Диаспоры. Одним из важнейших вопросов стала связь между категориями «дом» и «родина», а также их особенности.
Организаторы симпозиума планируют в будущем проводить научные конференции и обсуждения, способствующие развитию арменоведения, считая важнейшей задачей внедрение богатых знаний и практик арменоведения в общее диаспороведение.
Программа научной конференции Программа научной конференции
Спонсорами конференции выступили Лейпцигский центр по изучению истории и культуры Центрально-Восточной Европы (GWZО), Программа арменоведения Мичиганского университета, Исследовательская академия Лейпцига (Research Academy Leipzig - RAL), Центр региональных исследований Лейпцигского университета (Center of Area Studies - CAS), Германская служба академических обменов (DAAD) и Федеральное министерство образования и научных исследований Германии (Bundesministerium für Bildung and Forschung - BMBF).