Լուսանկարը` Սիրարփի Մովսիսյան
Մայիսի 9-ից 10-ը Լայպցիգի Արեւելակենտրոնական Եվրոպայի պատմության եւ մշակույթի ուսումնասիրման կենտրոնը (GWZО) հյուրընկալել էր “Within and Beyond Ethnicity: Negotiating Identities in Modern Armenian Diaspora” միջազգային հայագիտական գիտաժողովը։
Միջոցառումը նպատակ էր հետապնդում վեր հանելու «էթնիկություն» եւ «սփյուռք» հասկացությունների հետ կապված խնդիրները, բացահայտելու սփյուռքային տարածությունների եւ ինքնությունների բանակցային էությունը, գլոբալ եւ լոկալ փոփոխությունների ազդեցությունը հայկական սփյուռքային ներհամայնքային զարգացումների վրա, քննարկելու սփյուռքում հայրենիքի ընկալումները, ինչպես նաեւ՝ «հայրենադարձների» պատկերացումները հայրենիքի մասին։
Միջոցառմանը մասնակցում էին գիտնականներ եւ հետազոտողներ աշխարհի 10 երկրներից՝ Հայաստանից, Լիբանանից, Հունգարիայից, Լեհաստանից, Գերմանիայից, Էստոնիայից, Մեծ Բրիտանիայից, Կանադայից, ԱՄՆ-ից եւ Բրազիլիայից։
Գիտաժողովի բացումը տեղի ունեցավ GWZО-ում, որը տեղակայված է Լայպցիգի պատմական շինություններից մեկում՝ Շպեկս Հոֆում։
Մշակույթի պատմության պրոֆեսոր Շթեֆան Թրուբսթն իր բացման խոսքում ներկայացրեց իր եւ դոկտոր Բալինտ Կովաչի կողմից համակարգվող «Հայերը Արեւելակենտրոնական Եվրոպայի տնտեսությունում եւ մշակույթում (15-19-դդ)» հետազոտական եւ խմբագրական ծրագիրը: Պրոֆեսորը ներկայացրեց 2008 թվականից մինչեւ օրս գործող «Հայկական ծրագրի» շրջանակներում իրականացված բոլոր նախագծերն ու հրապարակումները: Այս ժամանակահատվածում նրանք հասցրել են խմբագրել եւ տպագրել տարածաշրջանի հայկական համայնքների պատմությանը, մշակույթին, առօրյա կյանքին վերաբերող բազմաքանակ գրքեր եւ հոդվածների հավաքածուներ, կազմակերպել թեմատիկ միջազգային ցուցահանդեսներ եւ գիտաժողովներ։
Հակոբ Մաթեւոսյանը Հակոբ Մաթեւոսյանը
Գիտաժողովի կազմակերպիչները՝ Լայպցիգի համալսարանի ասպիրանտ Հակոբ Մաթեւոսյանը եւ Միչիգանի համալսարանի դոկտոր Վահե Սահակյանը, ներկայացրեցին գիտաժողովի մեթոդաբանական առանձնահատկությունները՝ «հայկականությունը էթնիկությունից դուրս», դրանցից բխող կենտրոնական հարցերն ու խնդիրները, հայեցակարգային մոտեցումները, որոնք գլխավորապես քննարկվեցին գիտաժողովի վերջին նիստին։ Նրանք շնորհակալություն հայտնեցին բոլոր գործընկերներին եւ գիտաժողովի ֆինանսավորողներին:
Մայիսի 10-ին մասնակիցները ներկայացրեցին իրենց հետազոտական աշխատանքները երեք նիստերում, որին հաջորդեց «Հայագիտության մարտահրավերները եւ հեռանկարները» թեմայով կլոր-սեղան քննարկումը։
Վահե Սահակյանը Վահե Սահակյանը
Գիտաժողովի առաջին նիստին (Negotiating Communal Spaces: Institutions and Politics in Modern Armenian Diaspora) ներկայացվող ելույթները վերաբերում էին հայկական սփյուռքային գործունեության վրա պետական քաղաքականությունների եւ փոփոխվող պայմանների ազդեցությանը՝ շեշտադրելով սփյուռքային ինքնությունների երկակի էությունը, հյուրընկալ երկրին պատկանելիության եւ քաղաքացիության հարցերը։
Երկրորդ նիստի (Negotiating Belonging: Homeland in Diaspora, Diasporans in “Homeland”) ներկայացումները քննության էին առել ինչպես սփյուռքում բնակվողների, այնպես էլ «հայրենիք վերադարձածների» կամ «հայրենադարձների» շրջանում «հայրենիքի» մասին ընկալումները եւ պատկանելիության հարցադրումները։
Վերջին նիստին քննարկման առանցքը հայ սփյուռքային ինքնությունների հարցադրումներն էին։ Կարեւորագույն հարցերից մեկը վերբերում էր «տուն» եւ «հայրենիք» կատեգորիաների կապի եւ դրանց առանձնահատկությունների քննարկմանը։
Գիտաժողովի կազմակերպիչները ապագայում եւս նախատեսում են հայագիտության զարգացմանը նպաստող նմանօրինակ գիտաժողովներ եւ գիտական քննարկումներ կազմակերպել՝ կարեւորագույն խնդիր համարելով հայագիտական հարուստ գիտելիքի եւ պրակտիկաների ներդրումը ընդհանուր սփյուռքագիտության մեջ:
Համաժողովի ծրագիրը Համաժողովի ծրագիրը
Գիտաժողովի հովանավորներն էին Լայպցիգի Արեւելակենտրոնական Եվրոպայի պատմության եւ մշակույթի ուսումնասիրման կենտրոնը (GWZО), Միչիգանի (Armenian Studies Program, University of Michigan) համալսարանի հայագիտական ծրագիրը, Լայպցիգի հետազոտական ակադեմիան (Research Academy Leipzig - RAL), Լայպցիգի համալսարանի Տարածքային ուսումնասիրությունների կենտրոնը (Center of Area Studies - CAS), Գերմանական ակադեմիական փոխանակման ծառայությունը (DAAD) եւ Գերմանիայի Կրթության եւ հետազոտության նախարարությունը (Bundesministerium für Bildung and Forschung - BMBF):

Photo: Sirarpi Movsisyan
On May 9-10, the Leipzig Centre for the History and Culture of East-Central Europe (GWZO) hosted an international scientific conference on “Within and Beyond Ethnicity: Negotiating Identities in Modern Armenian Diaspora”.
The goal of the conference was to address and explore the following issues: how diasporic identities are being constructed and negotiated within various Armenian communities, how differences between different diasporic communities are interpreted in relation to the intra-communal dynamics as well as to global and local changes and developments, how and under which circumstances ethnic revival occurs in modern Armenian diasporas, and what kind of knowledge and practices are being accumulated and negotiated within and among various diasporic communities, as well as the perceptions of homeland in the Diaspora and among the diasporans who chose to “repatriate”
The conference was attended by scientists and scholars from Armenia, Lebanon, Hungary, Poland, Germany, Estonia, Great Britain, Canada, USA and Brazil.
In his opening speech professor Stefan Troebst presented “Armenians in the Economy and Culture of East-Central Europe (15th to 19th Centuries): A Research and Publication Project” which he coordinates together with Doctor Balint Kovacs.
He introduced all the programs and publications that had been implemented since 2008 within the “Armenian program”. During this period they have edited and published books and brochures dedicated to the history of regional Armenian communities, numerous books and collection of articles on modern life of these communities, as well as organized international exhibitions and conferences.
Hakob Matevosyan Hakob Matevosyan
The organizers of the conference - Hakob Matevosyan (Graduate Centre Humanities and Social Sciences at Leipzig University) and Dr. Vahe Sahakyan (Department of Near Eastern Studies, University of Michigan) presented the methodological peculiarities of the conference –“Armenianness beyond Ethnicity” and key issues and problems arising from this, and strategic approaches which have been discussed at the last session of the conference. They thanked all the partners and the sponsors of the conference.
On May 10, the participants of the conference presented their researches during three sessions, which were followed by “Armenian Diaspora Studies: Challenges and Perspective” round table discussions.
Vahe Sahakyan Vahe Sahakyan
The first session of the conference – “Negotiating Communal Spaces: Institutions and Politics in Modern Armenian Diaspora” – was dedicated to the impact of government policies and changing conditions on the activity of the Armenian Diaspora with the main focus on the dual nature of diasporic identity, belonging to the host country and citizenship.
During the second session - “Negotiating Belonging: Homeland in Diaspora, Diasporans in “Homeland”  - the participants discussed the perceptions of homeland in Diaspora and among the diasporans who chose to “repatriate” and issues of belonging.
During the last session, the participants discussed diasporal identities and topics related to the connection between “home” and “homeland” and their peculiarities.
The organizers of the conference are planning similar discussions and conferences contributing to the development of Armenian Studies in the future as well, emphasizing the importance of introducing knowledge on Armenian studies and practices to common Diaspora Studies.
Agenda of the Conference Agenda of the Conference
The sponsors of the conference are the Leipzig Centre for the History and Culture of East-Central Europe (GWZO), Armenian Studies Program at the University of Michigan, Research Academy Leipzig (RAL), Leipzig University Center of Area Studies (CAS), German Academic Exchange Service (DAAD) and the Federal Ministry of Education and Research of Germany (Bundesministerium für Bildung and Forschung -BMBF).