Բոստոնի կարդինալը պատարագ կմատուցի Եղեռնի զոհերի հիշատակին
Երեւան: Մեդիամաքս: Այս տարվա ապրիլին Բոստոնի արքեպիսկոպոսարանն առաջին անգամ պատարագ կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Ինչպես գրում է The Boston Globe-ը, այս որոշման մասին հայտարարել է Բոստոնի կարդինալ Շոն Պատրիկ Օ'Մելին, որն էլ մատուցելու է պատարագը ապրիլի 23-ին քաղաքի հարավում գտնվող Սուրբ խաչ մայր տաճարում:
Իր հայտարարության մեջ կարդինալը վկայակոչում է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի՝ 2015թ. ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում արած հայտարարությունը, որով կաթոլիկ աշխարհի քահանայապետն Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածներն անվանել էր 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը:
«Ֆրանցիսկոս պապը հստակ արտահայտել է եկեղեցու դիրքորոշումն առ այն, որ եկեղեցին ճանաչում է իրենց կյանքը հավատի համար զոհած անձանց կրած տառապանքը, եւ ցավոք, այսօր էլ մենք շարունակում ենք ամբողջ աշխարհում քրիստոնյաների հանդեպ շարունակական հետապնդումների ականատեսը լինել: Համերաշխություն հայտնելով որպես քրիստոնյաներ՝ Բոստոնի արքեպիսկոպոսարանը միանում է մեր հայ եղբայրներին եւ քույրերին՝ միասնական աղոթքով հիշելու նրանց»,- ասել է կարդին Օ'Մելին:
Բոստոնի մայր տաճարում կայանալիք պատարագին ներկա կգտնվեն նահանգի հայ հոգեւոր հայրերը:
Բոստոնի հայկական եկեղեցու հոգեւոր այրերը՝ հայր Անդրանիկ Բալջյանը եւ հայր Առաքել Ալջալյանը, ողջունել են կարդինալի որոշումը, որով «կամուրջ է կառուցվում քրիստոնյաների միասնության համար»:
«Կաթոլիկներն ու հայերը այժմ միասնական են առավել քան երբեւէ: Հայ համայնքի կենսունակությունը եւ հավատարմությունը, որը կարտահայտվի ապրիլի 23-ին, վկայում է բարու հաղթանակը չարի դեմ»,- նշել են հայ հոգեւոր հայրերը:

Boston Cardinal Sean Patrick O’Malley
Yerevan /Mediamax/. Boston Archdiocese will hold its first commemoration of the victims of Armenian Genocide this April.
This decision was announced by Boston Cardinal Sean Patrick O’Malley, who will preside over prayer service on April 23 at the Cathedral of the Holy Cross in the South End, the Boston Globe reports.
The Cardinal refers in his announcement to the statement (full article in Armenian) made by Pope Francis at St. Peter’s Basilica on April 12 in 2015, where the pontiff of Catholic world named the murders of Armenians in Ottoman Empire the first genocide of the 20th century.
“Pope Francis made clear that the church acknowledges the suffering of so many who lost their lives in witness to their faith and that, tragically, such witness continues through the persecution of Christians taking place throughout the world today. Building on our bond as Christians, the Archdiocese of Boston joins with our Armenian brothers and sisters to make this remembrance in common prayer to our Lord,” said Cardinal O’Malley.
The state’s Armenian religious leaders will attend the event at Boston Cathedral.
Priests of Armenian church in Boston fathers Antranig Baljian and Arakel Aljalian praised Cardinal’s decision, which is “building bridges of Christian unity”.
“Catholics and Armenians are standing together more strongly than ever. The vitality and fidelity of the Armenian community which will be expressed April 23 is a demonstration of the victory of good over evil,” noted Armenian fathers.