Բոստոնի կարդինալը պատարագ կմատուցի Եղեռնի զոհերի հիշատակին
Երեւան: Մեդիամաքս: Այս տարվա ապրիլին Բոստոնի արքեպիսկոպոսարանն առաջին անգամ պատարագ կմատուցի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:
Ինչպես գրում է The Boston Globe-ը, այս որոշման մասին հայտարարել է Բոստոնի կարդինալ Շոն Պատրիկ Օ'Մելին, որն էլ մատուցելու է պատարագը ապրիլի 23-ին քաղաքի հարավում գտնվող Սուրբ խաչ մայր տաճարում:
Իր հայտարարության մեջ կարդինալը վկայակոչում է Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի՝ 2015թ. ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում արած հայտարարությունը, որով կաթոլիկ աշխարհի քահանայապետն Օսմանյան կայսրությունում հայերի կոտորածներն անվանել էր 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը:
«Ֆրանցիսկոս պապը հստակ արտահայտել է եկեղեցու դիրքորոշումն առ այն, որ եկեղեցին ճանաչում է իրենց կյանքը հավատի համար զոհած անձանց կրած տառապանքը, եւ ցավոք, այսօր էլ մենք շարունակում ենք ամբողջ աշխարհում քրիստոնյաների հանդեպ շարունակական հետապնդումների ականատեսը լինել: Համերաշխություն հայտնելով որպես քրիստոնյաներ՝ Բոստոնի արքեպիսկոպոսարանը միանում է մեր հայ եղբայրներին եւ քույրերին՝ միասնական աղոթքով հիշելու նրանց»,- ասել է կարդին Օ'Մելին:
Բոստոնի մայր տաճարում կայանալիք պատարագին ներկա կգտնվեն նահանգի հայ հոգեւոր հայրերը:
Բոստոնի հայկական եկեղեցու հոգեւոր այրերը՝ հայր Անդրանիկ Բալջյանը եւ հայր Առաքել Ալջալյանը, ողջունել են կարդինալի որոշումը, որով «կամուրջ է կառուցվում քրիստոնյաների միասնության համար»:
«Կաթոլիկներն ու հայերը այժմ միասնական են առավել քան երբեւէ: Հայ համայնքի կենսունակությունը եւ հավատարմությունը, որը կարտահայտվի ապրիլի 23-ին, վկայում է բարու հաղթանակը չարի դեմ»,- նշել են հայ հոգեւոր հայրերը:

Кардинал Бостона впервые отслужит службу о жертвах Геноцида армян
Ереван /Медиамакс/. В апреле этого года в Католической епархии Бостона впервые отслужат службу в память о жертвах Геноцида армян.
Как пишет The Boston Globe, о таком решении объявил бостонский кардинал Шон Патрик О'Мелли, который и проведет службу 23 апреля в кафедральном соборе Св. Креста.
Кардинал сослался на заявление Папы Римского, который 12 апреля 2015 года в храме Св. Петра назвал погромы армян в Османской империи первым геноцидом 20-го века.
«Папа Франциск четко выразил позицию церкви, согласно которой церковь признает страдания людей, пожертвовавших своей жизнью во имя веры, и, к сожалению, мы по сей день становимся очевидцами притеснений христиан по всему миру. Выражая солидарность как христиане, Бостонская епархия присоединяется к армянским братьям и сестрам, чтобы помянуть их в общей молитве», - сказал кардинал О'Мелли.
На службе в кафедральном соборе Бостона будут присутствовать представители армянского духовенства штата.
Армянские священнослужители – о. Андраник Балджян и о. Аракел Алджалян – приветствовали решение кардинала, которое «создает мост для сплочения христиан».
«Католики и армяне теперь сплоченнее, чем когда-либо. Жизнеспособность и лояльность армянской общины, которые проявятся 23 апреля, будут символизировать победу добра над злом», - отметили армянские духовные лица.