«Օրենքով գող» Արմեն Ղազարյանն իրեն մեղավոր է ճանաչել ԱՄՆ-ում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «Օրենքով գող» Արմեն Ղազարյանը, որը հայտնի է «Պզո» մականունով, հուլիսի 8-ին Մանհեթենի դաշնային դատարանում իրեն մեղավոր Է ճանաչել ռեկետի համար, հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով "Ամերիկայի Ձայնի” ռուսական ծառայությունը:
Ինչպես հայտնել է Նյու Յորքի Հարավային շրջանի դաշնային դատախազ Փրիթ Բհարարան, 47-ամյա Ղազարյանը հանդիսանում էր Լոս Անջելեսում եւ Նյու Յորքում գործող հանցավոր խմբավորման ղեկավարը:
“Ամերիկայի Ձայնը” հիշեցնում է, որ խմբավորումը վնասազերծվել էր նախորդ տարվա հոկտեմբերին, երբ ձերբակալվել էին հանցավոր սինդիկատի ավելի քան 50 անդամներ` գերազանցապես Հայաստանից եկած կամ Հայաստանի քաղաքացիներ հանդիսացող անձիք: Նրանց մեղադրանք է ներկայացվել հազարավոր բժիշկների եւ հիվանդների անձնական տվյալների գողության համար, որոնք հանցագործները օգտագործել են Medicare համակարգից միլիոնավոր դոլարներ գողանալու նպատակով:
“Միրզոյան-Թերջանյան կազմակերպությունը”, ինչպես այն կոչվում է մեղադրական եզրակացության մեջ, զբաղվում էր խարդախություններով, ավազակությամբ, անձնական տվյալների գողությամբ, կրեդիտային քարտերի կեղծարարությամբ, փողերի լվացումով, թմրանյութերի վաճառքով, շորթումներով, ծխախոտի անօրինական տարածմամբ, ինչպես նաեւ կեղծ “վիագրայի” վաճառքով”:
Մեղադրող կողմի տվյալներով, “Միրզոյան-Թերջանյան կազմակերպությունը» ԱՄՆ-ի 25 նահանգերում ստեղծել էր 118 շինծու կլինիկաներ եւ այդ ճանապարհով ստացել ավելի քան $‌ 35 մլն:
“Այսօր Արմեն Ղազարյանը, ճանաչելով իր մեղքը, դարձավ ԱՄՆ-ում ռեկետի համար դատապարտված առաջին “օրենքով գողը”, - նշել է դատախազը, -Բայց նա վերջինը չի լինի: Նրա մեղքի ճանաչումը պետք է ազդանշան լինի միջազգային գանգստերների համար. եթե դուք հանցագործություն գործեք այս երկրում, ապա մենք կգտնենք ձեզ եւ օրենքի ամենայն խստությամբ պատասխանատվության կենթարկենք”:
Սակայն, նշում է “Ամերիկայի Ձայնը”, ըստ ամենայնի, Արմեն Ղազարյանին կհաջողվի խուսափել խիստ պատժից: Դատախազության եւ Ղազարյանի միջեւ ձեռք բերված համաձայնագրի պայմանների համաձայն, նրա դեմ հարուցված բոլոր այլ մեղադրանքները չեղյալ կճանաչվեն: Ղազարյանին սպառնում էր 20 տարվա ազատազրկում, սակայն, ըստ համաձայնագրի, որի պատճեն “Ամերիկայի Ձայնի” ռուսական ծառայության տրամադրության տակ է, այժմ Ղազարյանի սպառնում է միայն 30-ին մինչեւ 37 ամիս ազատազրկում եւ $‌ 6.000-ից մինչեւ $‌60. 000-ի տուգանք:  «Օրենքով գողը» համաձայնվել է նաեւ հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված իր ունեցվածքի բռնագրավմանը, ներառյալ` իր տունը Գլենդելում, որի արժեքը գնահատվում է $‌ 600 հազար:
Ղազարյանի ստորագրած համաձայնության մեջ ասվում է նաեւ, որ չհանդիսանալով ԱՄՆ-ի քաղաքացի, նա ընդունում է “իրեն երկրից վտարելու մեծ հավանականությունը”:
Վճիռը կկայացվի հոկտեմբների 6-ին դատավոր Փոլ Գարդեֆի կողմից:
Արմեն Ղազարյանի շահերը ներկայացնում է կալիֆորնիացի հայտնի փաստաբան Մարկ Գերագոսը, որը անցյալում մասնակցել է մի շարք աղմկահարույց դատավարությունների: Նրա հաճախորդների ցանկում էին բազմաթիվ  հոլիվուդյան հայտնի դեմքեր, այդ թվում` Մայքլ Ջեքսոնը:

«Вор в законе» Армен Казарян признал себя виновным в США - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. «Вор в законе» Армен Казарян, известный по кличке «Пзо», согласился 8 июля признать себя виновным в рэкете в федеральном суде Манхэттена, сообщает Медиамакс со ссылкой на Русскую службу «Голоса Америки».
Как сообщил федеральный прокурор Южного округа Нью-Йорка Прит Бхарара, 47-летний Казарян руководил преступной группировкой, действовавшей в Лос-Анжелесе и в Нью-Йорке.
«Голос Америки» сообщает, что группировка была разгромлена в октябре прошлого года, когда были арестованы свыше 50 членов преступного синдиката - преимущественно выходцы из Армении или граждане этой страны. Им были предъявлены обвинения в краже личных данных тысяч врачей и пациентов, которые преступники использовали для того, что бы выкачать миллионы долларов из системы Medicare, существующей для оказания медицинской помощи престарелым.
«Организация Мирзояна-Терджаняна», как ее именуют в обвинительном заключении, занималась мошенничеством, рэкетом, кражей личных данных, подделкой кредитных карт, отмыванием денег, продажей наркотиков, вымогательством, противозаконным распространением сигарет и даже контрафактной «виагры»».
По данным обвинения, «Организация Мирзояна-Терджаняна» создала в 25 американских штатах 118 фиктивных клиник, направляя программе Medicare счета за лечение людей, данные которых были украдены, и получила таким образом более $‌ 35 миллионов.
«Сегодня признал свою вину Армен Казарян, став первым «вором в законе», осужденным в США за рэкет, – отметил прокурор. – Но он не будет последним. Его признание вины должно стать сигналом международным гангстерам во всем мире: если вы совершите преступление в этой стране, мы найдем вас и привлечем к ответственности по всей строгости закона».
Однако, отмечает «Голос Америки», судя по всему, Армену Казаряну удастся избежать строгого наказания. Согласно условиям соглашения, достигнутого между прокуратурой и Казаряном, все остальные обвинения против него будут аннулированы. Казаряну грозило до 20 лет тюремного заключения, однако согласно условиям соглашения, копией которого располагает Русская служба «Голоса Америки», сейчас Казаряну грозит лишение свободы сроком от 30 до 37 месяцев и штраф в размере от 6 до 60 тысяч долларов. Вор в законе также согласился на конфискацию имущества, нажитого преступным путем, включая дом в Глендейле, стоимость которого прокуратура оценивает в $‌ 600 тысяч.
В соглашении, подписанном Казаряном, также говорится, что, не будучи гражданином США, он признает «высокую вероятность» его депортации из страны.
Приговор будет вынесен 6 октября судьей Полом Гардефе.
Интересы Армена Казаряна представляет известный калифорнийский адвокат Марк Герагос, в прошлом участвовавший в нескольких громких процессах. Среди его клиентов было множество голливудских знаменитостей, включая Майкла Джексона.