2015 թվական՝ կյանք, մարդիկ, փաստեր
Մեդիամաքս-ը ամփոփում է 2015 թվականը` առանձնացնելով այն իրադարձությունները, որոնք առավել գրավեցին հասարակության ուշադրությունը:
Տարվա մարդը՝ հայ զինվորը
Ինչպես եւ 2014-ին, տարվա մարդը հայ զինվորն է, որը մարտական դիրքում կանգնելով՝ թույլ է տալիս մեզ գրել այս տողերը, իսկ ձեզ՝ ընթերցել դրանք:
Ցավոք, այս տարի եւս տասնյակ զոհեր ունեցանք եւ, ըստ ամենայնի, իրավիճակը լարված կմնա նաեւ 2016-ին:
Տարվա ցավը՝ Ավետիսյանների ընտանիքի սպանդը եւ իշխանության արձագանքը
Տարին սկսվեց ողբերգությամբ՝ հունվարի 12-ի վաղ առավոտյան Գյումրիի ռուսական ռազմակայանի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը սպանեց Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամներին:
Ընտանիքի ամենակրտսեր անդամը՝ 6-ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը, տեղափոխվեց հիվանդանոց, սակայն մի քանի օր տեւած պայքարից հետո բժիշկներին չհաջողվեց փրկել փոքրիկի կյանքը:
Պերմյակովը ձերբակալությունն ուղեկցվեց Գյումրիում զանգվածային բողոքի ցույցերով, որոնց մասնակիցները պահանջում էին ռուս զինծառայողին հանձնել հայաստանյան արդարադատությանը:
Երկրում պաշտոնապես սուգ չհայտարարվեց, սակայն մարդիկ Երեւանում եւ այլ քաղաքներում մոմավառություններ կազմակերպեցին՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Ավետիսյանների ընտանիքին:
Մարդկանց հունից հանել էր ոչ միայն սահմռկեցուցիչ հանցագործությունը, այլեւ իշխանությունների անկարողությունը ընկալել կատարվածի ծանրությունը եւ համարժեք արձագանք դրսեւորել:
Դեկտեմբերի 18-ին մեկնարկած եւ նույն օրը մեկ ամսով հետաձգված Պերմյակովի դատավարությունը վկայեց, որ իշխանություններն այդպես էլ չհասկացան, թե ինչ է պետք անել մարդկանց ցասումն ու հիասթափությունը փոքր-ինչ մեղմելու համար:
Տարվա խորհուրդը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը
2015-ը հայության հավաքական հիշատակի եւ միասնականության տարի էր: Աշխարհի տարբեր երկրներում անցկացվեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման միջոցառումներ: Մի շարք երկրներ եւ միջազգային կազմակերպություններ ճանաչեցին եւ դատապարտեցին Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայ առաքելական եկեղեցին սրբադասեց ցեղասպանության զոհերին: Ապրիլի 24-ին Երեւան ժամանեցին Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Սերբիայի եւ Կիպրոսի նախագահները, ինչպես նաեւ մի քանի տասնյակ երկրների պատվիրակություններ:
Տարվա իրադարձությունը ՝ System օf a Down-ի համերգը Երեւանում
Հայոց Ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին նվիրված System օf a Down
ռոք-խմբի «Արթնացրեք ոգիները» խորագրով համաշխարհային համերգաշարի վերջին կանգառը ապրիլի 23-ին Երեւանում էր: Հանրապետության հրապարակը դեռեւս կեսօրից բազմամարդ էր: Այդ երեկո երիտասարդ տղաներով ու աղջիկներով ողողված հրապարակը հորդ անձրեւի տակ մի քանի ժամ շարունակ ռոքի միջոցով համայն աշխարհին ուղարկեց ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովրդի ուղերձը՝ մենք կանք ու կլինենք: Ինչպես բեմից գոռաց Տարոն Մալաքյանը՝ «սա ոչ թե սովորական ռոք-համերգ էր, այլ վրեժ նրանցից, ովքեր սպանում էին մեզ»:
Տարվա հանգուցալուծումը`Սարգսյան-Ծառուկյան հակամարտությունը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարին 12-ին ՀՀԿ խորհրդի նիստում հանդես եկավ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի աննախադեպ կոշտ քննադատությամբ: Նա, մասնավորապես, ասաց, թե «Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական դերակատարը մեր երկրի համար դարձել է չարիք»:
Գագիկ Ծառուկյանն ի պատասխան հայտարարեց, որ ծանոթացել է «այդ մարդու» ելույթին եւ մի շարք մեղադրանքներ հնչեցրեց, օրինակ, «բիզնեսը տեռորի ենթարկելու» մասին: ԲՀԿ առաջնորդը նկատեց նաեւ, որ «այդ մարդը չխոսեց անգամ այն ժամանակ, երբ Նազարբաեւը նվաստացնում եւ ստորացնում էր իրեն»։
Մի քանի օր անց, սակայն, ՀՀԿ ներկայացուցիչների կողմից բազմաթիվ հրապարակային նվաստացումների եւ ստորացումների արժանացած Ծառուկյանը հայտարարեց, որ հեռանում է քաղաքականությունից, իսկ ԲՀԿ-ն փաստացի հրաժարվեց իր ընդդիմադիր կեցվածքից:
Տարվա նախաձեռնությունը՝ «100 կյանք» նախագիծը
Լուսանկարը` 100 LIVES
Մարտի 10-ին Նյու Յորքում գործարկվեց «100 կյանք» նախաձեռնությունը եւ հայտարարվեց «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի հիմնադրման մասին: Նախաձեռնությունը կոչված է երախտիքի տուրք մատուցելու այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնք 100 տարի առաջ հերոսական ջանքերի գնով փրկում էին հայերին։ «100 Կյանք»-ի  համահիմնադիրներն են հայտնի գործարարներ եւ բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը եւ Նյու Յորքի Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:
2016 թվականի ապրիլի 24-ին Երեւանում կկայանա «Ավրորա» մրցանակի շնորհման առաջին արարողությունը՝ Ջորջ Քլունիի մասնակցությամբ:
Տարվա հյուրերը՝ Քարդաշյան քույրերն ու Քանյե Ուէսթը
Ապրիլին ռեալիթի-շոուների հայազգի աստղ Քիմ Քարդաշյանն ամուսնու` ռեփեր Քանյե Ուեսթի, դստեր` Նորթի, եւ քրոջ` Քլոե Քարդաշյանի հետ առաջին անգամ ժամանեց նախնիների հայրենիք: Հանրահայտ ընտանիքին Հայաստանում դիմավորեցին ավելի ջերմ, քան սպասում էին Քարդաշյանները: Այցի ընթացքում Քարդաշյան քույրերը եղան Հայաստանի տեսարժան վայրերում, հանդիպեցին վարչապետի հետ, այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ: Քույրերը Հայաստանում հայտարարեցին, որ շարունակելու է ակտիվորեն պայքարել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման համար եւ խոստացան հայերեն սովորել:
Այցի վերջին օրը Քանյե Ուեսթը անակնկալ չնախատեսված համերգ կազմակերպեց Կարապի լճում, որի ընթացքում ցատկեց լիճը՝ գրկախառնվելով իր հայաստանցի երկրպագուների հետ: Քարդաշյանների այցը հսկայական ուշադրության արժանացավ միջազգային մամուլում:
Տարվա բացահայտումը՝  Պատչ Ադամսը
Մայիսին IDeA հիմնադրամի հրավերով Երեւան ժամանեց Հանթեր Դոէրթի Ադամսը, նույն ինքը` Պատչ Ադամսը, որը լինելով բժշկական գիտությունների թեկնածու, մարդկանց դեղերով չի բուժում: Տարիներ առաջ բժշկական խալաթի փոխարեն նա հագավ ծաղրածուի հագուստն ու, ծիծաղով զինված, մտավ աշխարհի տարբեր հիվանդանոցներ:
Պատչ Ադամսը եւ նրա թիմն այցելեց Երեւանի, Գյումրիի, Վանաձորի եւ Դիլիջանի մանկատներում ու մանկական հիվանդանոցներ, որտեղ «Դոկտոր Ծիծաղի» մասին դեռ երկար կհիշեն:
Տարվա կորուստը՝ Քըրք Քրքորյանի մահը
Հունիսի 16-ին Լոս-Անջելեսում 98 տարեկան հասակում մահացավ ամերիկահայ հայտնի գործարար, բարերար Քըրք Քըրքորյանը: Քըրքորյանը սերում էր Խարբերդից Ֆրեզնո գաղթած Ահարոն Գրիգորյանի ընտանիքից։ Նա բազմաթիվ բարեգործական ծրագրեր է իրականացրել Հայաստանի եւ հայության համար: 2004 թվականին, հայրենիքին մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար, Քըրք Քըրքորյանն արժանացավ Հայաստանի Ազգային հերոս կոչումը:
Տարվա ոգեւորությունն ու հիասթափությունը՝ #ElectricYerevan շարժումը
Հունիսին Երեւանի կենտրոնը վերածվեց էլեկտրական մեծ լարում ունեցող հարթակի: Հունիսի 19-ից «Ոչ թալանին» նախաձեռնությունը նստացույց էր սկսել Ազատության հրապարակում՝ իշխանություններից պահանջելով չեղյալ հայտարարել էլեկտրաէներգիայի թանկացման որոշումը: Հունիսի 22-ի երեկոյան նստացույցը տեղափոխվեց Բաղրամյան պողոտա: Հաջորդ օրը վաղ առավոտյան ոստիկանությունը, գործի դնելով ջրցան մեքենան, ցուցարարներից «մաքրեց» Բաղրամյան պողոտան եւ Ազատության հրապարակը: Ոստիկանության ուժի կիրառումից հետո հաջորդ օրը փողոց դուրս եկած քաղաքացիների թիվը բազմապատկվեց: Ակցիայի մասնակիցները մի քանի օր շարունակ նստացույց արեցին Բաղրամյան պողոտայում:
Չունենալով գործողությունների հստակ ծրագիր՝ Electric Yerevan անվանումը ստացած շարժման շարքերում պառակտում սկսվեց: Ցուցարարների մի մասը մնաց Բաղրամյան պողոտայում, մի մասն էլ նախընտրեց պայքարը շարունակել Ազատության հրապարակում: Մեծ ոգեւորությամբ սկսված պայքարի լարումը մարեց եւ ոստիկանությունը առանց մեծ ջանքերի ազատեց Բաղրամյան պողոտան:
Էլեկտրաէներգիան ի վերջո թանկացավ, բայց #ElectricYerevan-ը Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ մտավ որպես ամենաբարի եւ ամենաերիտասարդական շարժումներից մեկը:
Տարվա արտահայտությունը՝ «Բիբինս ուտեք»
#ElectricYerevan շարժումն աչքի ընկավ նաեւ հետաքրքիր պաստառներով եւ արտահայտություններով: Դրանցից ամենայուրահատուկը «Բիբինս ուտեք» կոչն էր:
Տարվա մեմը՝ «Ես Վովան եմ»
#ElectricYerevan-ի ժամանակ ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը պարբերաբար այցելում էր Բաղրամյան պողոտա եւ շփվում էր ցուցարարների հետ: Մի օր նրա նյարդերը տեղի տվեցին ու նա սկսեց բղավել. «Սթափվեք: Ես Վովան եմ, ես Գասպարյան Վովան եմ»:
Այդ արտահայտությունները միանգամից մեմ դարձան եւ ի հայտ եկան բազմաթիվ զվարճալի տարբերակներ.
Այս նյութը պատրաստելիս, սակայն, հայտնաբերեցինք, որ ամենահաջողված հումորային տարբերակները YouTube-ից հեռացված են: Մնում է միայն կռահել՝ դա հեղինակների, թե՞ մեմի հերոսի նախաձեռնությունն էր:
Տարվա նվաճումը՝ Shadowmatic խաղը
Տարեսկզբին հայկական Triada Studio-ն թողարկեց Shadowmatic խաղը՝ iPhone-ի եւ iPad-ի համար: Թողարկման պահին այն հայտնվել էր գրեթե բոլոր երկրների Apple Store-ի Editor’s Choice հատվածում, ինչն առաջացրեց ոչ միայն օգտատերերի, այլեւ աշխարհի առաջատար լրատվամիջոցների հետաքրքրությունը:
Լուսանկարը` Shadowmatic
Ամռանը Triada Studio-ն արժանացավ Apple ընկերության ամենամյա Apple Design Awards մրցանակին, իսկ տարեվերջին «տարվա խաղ» ճանաչվեց մի շարք երկրներում, ներառյալ Ռուսաստանը, Ճապոնիան, Չինաստանը, Հնդկաստանը:
Shadowmatic-ի շռնդալից մեկնարկը դարձավ անկախ Հայաստանի «հաջողության պատմություններից» մեկը եւ անշուշտ խթանի դեր կունենա շատ երիտասարդ IT-մասնագետների համար:

Mediamax is summing up the year highlighting the key events of 2015.
As in 2014, Armenian soldier was the person of the year. Standing bold on the combat position, it is owing to him that we can now write these lines and you are able to read them.
Unfortunately, we again had dozens of casualties this year and most likely, the situation will still be tense in 2016.
The pain of the year - slaughter of the Avetisyans and authorities' response
The year began with a tragedy: early in the morning of January 12, serviceman of Russian military base Valery Permyakov killed the six members of the Avetisyans family in Gyumri.
The youngest member of the family, 6-months-old Seryozha Avetisyan, was taken to hospital: unfortunately, doctors failed to save the infant after several days of struggling for his life.
Permyakov's arrest was accompanied with mass protests in Gyumri which participants demanded to bring the Russian serviceman to the Armenian justice.
Official day of mourning wasn't declared in the country; however, people in Yerevan and other cities organized candlelight vigils to pay homage to the Avetisyans family.
People were outraged not only by the horrific slaughter but the authorities' inability to perceive the toughness of the incident and respond adequately.
The court trial against Permyakov started on December 18 and was put off for a month on the same day; it evidenced that the authorities failed to understand what to do to ease the people's fury and disenchantment.
The behest of the year - the Armenian Genocide Centennial
2015 was a year of collective remembrance and unification of all the Armenians across the globe. In various corners of the world, events of remembrance of the victims of the Armenian Genocide were held. A number of states and international organizations recognized and condemned the Armenian Genocide.
The Armenian Apostolic Church canonized the victims of the Genocide.
On April 24, Presidents of Russia, France, Serbia and Cyprus as well as delegations from several dozens of countries arrived in Yerevan to take part in the Centennial events.
The event of the year - System of a Down concert in Yerevan
Yerevan was the last “stop” of System of a Down’s world tour named “Wake up Your Souls” dedicated to the Armenian Genocide Centennial. On April 23, the Republic Square was crowded since afternoon. That evening, the young men and women who gathered at the Square and enjoyed the concert in spite of the downpour were delivering the message of the survived Armenian nation with the help of rock music - we do live and will keep on living. As Daron Malakian yelled from the stage - ''this is not just a rock'n'roll concert: to our murderers, this is revenge!!!''.
The upshot of the year - Sargsyan-Tsarukyan conflict
At the February 12 Republican Party of Armenia (RPA) Board session, Armenian President Serzh Sargsyan made unprecedentedly harsh statements on the leader of Prosperous Armenian Party (PAP) Gagik Tsarukyan. He particularly said: ''Gagik Tsarukyan as a political player has become a great evil for our country''.
In reply, Gagik Tsarukyan said that he got acquainted with the speech ''of that man'' voicing a number of accusations, for instance, about “terrorizing business''. The PAP leader also noted that ''that person didn't even speak at the time when [President of Kazakhstan] Nazarbaev  was humiliating him''.
However, a few days later, Tsarukyan, who was repeatedly humiliated by a number of RPA representatives, stated that he quit politics and the PAP de facto gave up its opposition stance.
The initiative of the year - 100 LIVES project
Photo: 100 LIVES
100 LIVES initiative was launched in New York on March 10; the same date was also marked with the announcement of Aurora Prize for Awakening Humanity. The initiative is aimed at paying homage to the persons and organizations whose heroic efforts saved Armenians 100 years ago. 100 LIVES is co-founded by famous businessmen and philanthropists Ruben Vardanyan and Noubar Afeyan and President of Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian.
The first Aurora Prize ceremony will be held in Yerevan on April 24, 2016 with participation of George Clooney.
The guests of the year - Kardashian sisters and Kanye West
In April, American-Armenian reality show start Kim Kardashian visited her ancestral homeland for the first time together with her husband, rapper Kanye West, daughter North and sister Chloe Kardashian. Armenia welcomed the famous family more warmly than the Kardashians expected. During their stay in Armenia, Kardashian sisters visited Armenian sights, met with the Prime Minister and saw Tsitsernakaberd Memorial. The sisters stated in Armenia that they would keep actively fighting for international acknowledgment and condemnation of the Armenian Genocide and promised to learn Armenian.
On the last day of the visit, Kanye West gave an unplanned concert at the Swan Lake which was marked with his epic jump into the water embraced by his fans. Kardashians’ visit was widely covered in the international press.
The discovery of the year - Patch Adams
Upon IDeA Foundation’s invitation, Hunter Doherty Adams, known as Patch Adams, visited Armenia. As a candidate of medical sciences, he, however, doesn’t cure people with medicaments. Years ago, he chose to dress up as a clown instead of wearing a doctor’s smock, and armed with laughter, he entered various hospitals of the world.
Patch Adams and his team visited orphanages in Yerevan, Gyumri, Vanadzor and Dilijan and various children’s hospitals and the  “Doctor Laughter’s” visit is to be remembered there for a long time to come.
The loss of the year - Kirk Kerkorian
On June 16, famous American-Armenian businessman and philanthropist Kirk Kerkorian died in Los Angeles. He was born into the family of Aharon Grigorian who migrated from Kharberd to Fresno. Kerkorian implemented numerous charity projects for Armenia and Armenians. In 2004, Kirk Kerkorian was conferred on with the title of National Hero of Armenia for his exceptional services toward the motherland.
The excitement and disappointment of the year - #ElectricYerevan movement
From June 19, “No to Robbery’’ initiative started a sit-in at the Liberty Square demanding from the authorities to cancel the decision on energy price raise. On June 22 evening, the piquet moved on to the Baghramyan Avenue. The next early morning, the police “cleared” the Baghramyan Avenue and Liberty Square of the protestors with water cannons.  After the use of force by the police, the number of the citizens who took to streets multiplied. The protesters carried out a sit-in at the Baghramyan Avenue for several days.
However, shortly afterwards, #ElectricYerevan (this is how people started calling the movement) split as the organizers didn't have a clear action plan. A bunch of the protesters remained at the Baghramyan Avenue while others preferred to continue the struggle at the Liberty Square. The ''voltage'' of the movement which started with excitement soon faded away and the police soon 'liberated'' Baghramyan Avenue without great efforts.
The phrase of the year - ''Eat my Bibin''
#ElectricYerevan also stood out with interesting posters and slogans and ''Eat my Bibin'' call was the most original one. Evgeny Bibin was the CEO of Armenian Electricty Networks Company.
Meme of the year - ''I am the Vova''
Chief of Armenian Police Vova Gasparyan regularly visited Baghramyan Avenue and talked to the protesters during #ElectricYerevan. One day, losing control he started yelling: ''Come to your senses! I am the Vova, I am Gasparyan Vova!''
The phrases were at once turned into memes and various funny interpretations appeared on the internet:
However, while preparing this material we found out that the funniest memes were removed from YouTube. We can only guess whether it was the initiative of the authors or the hero of the meme.
The breakthrough of the year - Shadowmatic game
In early 2015, Armenian Triada Studio released its Shadowmatic game for iPhone and iPad. At the moment of launch, it appeared in the Apple Store's Editor's Choice section which grabbed the attention of not only users but mainstream media.
Photo: Shadowmatic
In summer, Triada Studio was awarded the Apple Design Awards and in late 2015, it was recognized the Best Game of the Year in a number of countries including Russia, Japan, China and India.
Shadowmatic's major breakthrough became one of the ''success stories'' of independent Armenia and will undoubtedly be a stimulus for many young Armenian IT specialists.