2015 թվական՝ կյանք, մարդիկ, փաստեր
Մեդիամաքս-ը ամփոփում է 2015 թվականը` առանձնացնելով այն իրադարձությունները, որոնք առավել գրավեցին հասարակության ուշադրությունը:
Տարվա մարդը՝ հայ զինվորը
Ինչպես եւ 2014-ին, տարվա մարդը հայ զինվորն է, որը մարտական դիրքում կանգնելով՝ թույլ է տալիս մեզ գրել այս տողերը, իսկ ձեզ՝ ընթերցել դրանք:
Ցավոք, այս տարի եւս տասնյակ զոհեր ունեցանք եւ, ըստ ամենայնի, իրավիճակը լարված կմնա նաեւ 2016-ին:
Տարվա ցավը՝ Ավետիսյանների ընտանիքի սպանդը եւ իշխանության արձագանքը
Տարին սկսվեց ողբերգությամբ՝ հունվարի 12-ի վաղ առավոտյան Գյումրիի ռուսական ռազմակայանի զինծառայող Վալերի Պերմյակովը սպանեց Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամներին:
Ընտանիքի ամենակրտսեր անդամը՝ 6-ամսական Սերյոժա Ավետիսյանը, տեղափոխվեց հիվանդանոց, սակայն մի քանի օր տեւած պայքարից հետո բժիշկներին չհաջողվեց փրկել փոքրիկի կյանքը:
Պերմյակովը ձերբակալությունն ուղեկցվեց Գյումրիում զանգվածային բողոքի ցույցերով, որոնց մասնակիցները պահանջում էին ռուս զինծառայողին հանձնել հայաստանյան արդարադատությանը:
Երկրում պաշտոնապես սուգ չհայտարարվեց, սակայն մարդիկ Երեւանում եւ այլ քաղաքներում մոմավառություններ կազմակերպեցին՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Ավետիսյանների ընտանիքին:
Մարդկանց հունից հանել էր ոչ միայն սահմռկեցուցիչ հանցագործությունը, այլեւ իշխանությունների անկարողությունը ընկալել կատարվածի ծանրությունը եւ համարժեք արձագանք դրսեւորել:
Դեկտեմբերի 18-ին մեկնարկած եւ նույն օրը մեկ ամսով հետաձգված Պերմյակովի դատավարությունը վկայեց, որ իշխանություններն այդպես էլ չհասկացան, թե ինչ է պետք անել մարդկանց ցասումն ու հիասթափությունը փոքր-ինչ մեղմելու համար:
Տարվա խորհուրդը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը
2015-ը հայության հավաքական հիշատակի եւ միասնականության տարի էր: Աշխարհի տարբեր երկրներում անցկացվեցին Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման միջոցառումներ: Մի շարք երկրներ եւ միջազգային կազմակերպություններ ճանաչեցին եւ դատապարտեցին Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայ առաքելական եկեղեցին սրբադասեց ցեղասպանության զոհերին: Ապրիլի 24-ին Երեւան ժամանեցին Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի, Սերբիայի եւ Կիպրոսի նախագահները, ինչպես նաեւ մի քանի տասնյակ երկրների պատվիրակություններ:
Տարվա իրադարձությունը ՝ System օf a Down-ի համերգը Երեւանում
Հայոց Ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին նվիրված System օf a Down
ռոք-խմբի «Արթնացրեք ոգիները» խորագրով համաշխարհային համերգաշարի վերջին կանգառը ապրիլի 23-ին Երեւանում էր: Հանրապետության հրապարակը դեռեւս կեսօրից բազմամարդ էր: Այդ երեկո երիտասարդ տղաներով ու աղջիկներով ողողված հրապարակը հորդ անձրեւի տակ մի քանի ժամ շարունակ ռոքի միջոցով համայն աշխարհին ուղարկեց ցեղասպանություն վերապրած հայ ժողովրդի ուղերձը՝ մենք կանք ու կլինենք: Ինչպես բեմից գոռաց Տարոն Մալաքյանը՝ «սա ոչ թե սովորական ռոք-համերգ էր, այլ վրեժ նրանցից, ովքեր սպանում էին մեզ»:
Տարվա հանգուցալուծումը`Սարգսյան-Ծառուկյան հակամարտությունը
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարին 12-ին ՀՀԿ խորհրդի նիստում հանդես եկավ ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի աննախադեպ կոշտ քննադատությամբ: Նա, մասնավորապես, ասաց, թե «Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական դերակատարը մեր երկրի համար դարձել է չարիք»:
Գագիկ Ծառուկյանն ի պատասխան հայտարարեց, որ ծանոթացել է «այդ մարդու» ելույթին եւ մի շարք մեղադրանքներ հնչեցրեց, օրինակ, «բիզնեսը տեռորի ենթարկելու» մասին: ԲՀԿ առաջնորդը նկատեց նաեւ, որ «այդ մարդը չխոսեց անգամ այն ժամանակ, երբ Նազարբաեւը նվաստացնում եւ ստորացնում էր իրեն»։
Մի քանի օր անց, սակայն, ՀՀԿ ներկայացուցիչների կողմից բազմաթիվ հրապարակային նվաստացումների եւ ստորացումների արժանացած Ծառուկյանը հայտարարեց, որ հեռանում է քաղաքականությունից, իսկ ԲՀԿ-ն փաստացի հրաժարվեց իր ընդդիմադիր կեցվածքից:
Տարվա նախաձեռնությունը՝ «100 կյանք» նախագիծը
Լուսանկարը` 100 LIVES
Մարտի 10-ին Նյու Յորքում գործարկվեց «100 կյանք» նախաձեռնությունը եւ հայտարարվեց «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի հիմնադրման մասին: Նախաձեռնությունը կոչված է երախտիքի տուրք մատուցելու այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնք 100 տարի առաջ հերոսական ջանքերի գնով փրկում էին հայերին։ «100 Կյանք»-ի  համահիմնադիրներն են հայտնի գործարարներ եւ բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը եւ Նյու Յորքի Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:
2016 թվականի ապրիլի 24-ին Երեւանում կկայանա «Ավրորա» մրցանակի շնորհման առաջին արարողությունը՝ Ջորջ Քլունիի մասնակցությամբ:
Տարվա հյուրերը՝ Քարդաշյան քույրերն ու Քանյե Ուէսթը
Ապրիլին ռեալիթի-շոուների հայազգի աստղ Քիմ Քարդաշյանն ամուսնու` ռեփեր Քանյե Ուեսթի, դստեր` Նորթի, եւ քրոջ` Քլոե Քարդաշյանի հետ առաջին անգամ ժամանեց նախնիների հայրենիք: Հանրահայտ ընտանիքին Հայաստանում դիմավորեցին ավելի ջերմ, քան սպասում էին Քարդաշյանները: Այցի ընթացքում Քարդաշյան քույրերը եղան Հայաստանի տեսարժան վայրերում, հանդիպեցին վարչապետի հետ, այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ: Քույրերը Հայաստանում հայտարարեցին, որ շարունակելու է ակտիվորեն պայքարել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ու դատապարտման համար եւ խոստացան հայերեն սովորել:
Այցի վերջին օրը Քանյե Ուեսթը անակնկալ չնախատեսված համերգ կազմակերպեց Կարապի լճում, որի ընթացքում ցատկեց լիճը՝ գրկախառնվելով իր հայաստանցի երկրպագուների հետ: Քարդաշյանների այցը հսկայական ուշադրության արժանացավ միջազգային մամուլում:
Տարվա բացահայտումը՝  Պատչ Ադամսը
Մայիսին IDeA հիմնադրամի հրավերով Երեւան ժամանեց Հանթեր Դոէրթի Ադամսը, նույն ինքը` Պատչ Ադամսը, որը լինելով բժշկական գիտությունների թեկնածու, մարդկանց դեղերով չի բուժում: Տարիներ առաջ բժշկական խալաթի փոխարեն նա հագավ ծաղրածուի հագուստն ու, ծիծաղով զինված, մտավ աշխարհի տարբեր հիվանդանոցներ:
Պատչ Ադամսը եւ նրա թիմն այցելեց Երեւանի, Գյումրիի, Վանաձորի եւ Դիլիջանի մանկատներում ու մանկական հիվանդանոցներ, որտեղ «Դոկտոր Ծիծաղի» մասին դեռ երկար կհիշեն:
Տարվա կորուստը՝ Քըրք Քրքորյանի մահը
Հունիսի 16-ին Լոս-Անջելեսում 98 տարեկան հասակում մահացավ ամերիկահայ հայտնի գործարար, բարերար Քըրք Քըրքորյանը: Քըրքորյանը սերում էր Խարբերդից Ֆրեզնո գաղթած Ահարոն Գրիգորյանի ընտանիքից։ Նա բազմաթիվ բարեգործական ծրագրեր է իրականացրել Հայաստանի եւ հայության համար: 2004 թվականին, հայրենիքին մատուցած բացառիկ ծառայությունների համար, Քըրք Քըրքորյանն արժանացավ Հայաստանի Ազգային հերոս կոչումը:
Տարվա ոգեւորությունն ու հիասթափությունը՝ #ElectricYerevan շարժումը
Հունիսին Երեւանի կենտրոնը վերածվեց էլեկտրական մեծ լարում ունեցող հարթակի: Հունիսի 19-ից «Ոչ թալանին» նախաձեռնությունը նստացույց էր սկսել Ազատության հրապարակում՝ իշխանություններից պահանջելով չեղյալ հայտարարել էլեկտրաէներգիայի թանկացման որոշումը: Հունիսի 22-ի երեկոյան նստացույցը տեղափոխվեց Բաղրամյան պողոտա: Հաջորդ օրը վաղ առավոտյան ոստիկանությունը, գործի դնելով ջրցան մեքենան, ցուցարարներից «մաքրեց» Բաղրամյան պողոտան եւ Ազատության հրապարակը: Ոստիկանության ուժի կիրառումից հետո հաջորդ օրը փողոց դուրս եկած քաղաքացիների թիվը բազմապատկվեց: Ակցիայի մասնակիցները մի քանի օր շարունակ նստացույց արեցին Բաղրամյան պողոտայում:
Չունենալով գործողությունների հստակ ծրագիր՝ Electric Yerevan անվանումը ստացած շարժման շարքերում պառակտում սկսվեց: Ցուցարարների մի մասը մնաց Բաղրամյան պողոտայում, մի մասն էլ նախընտրեց պայքարը շարունակել Ազատության հրապարակում: Մեծ ոգեւորությամբ սկսված պայքարի լարումը մարեց եւ ոստիկանությունը առանց մեծ ջանքերի ազատեց Բաղրամյան պողոտան:
Էլեկտրաէներգիան ի վերջո թանկացավ, բայց #ElectricYerevan-ը Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ մտավ որպես ամենաբարի եւ ամենաերիտասարդական շարժումներից մեկը:
Տարվա արտահայտությունը՝ «Բիբինս ուտեք»
#ElectricYerevan շարժումն աչքի ընկավ նաեւ հետաքրքիր պաստառներով եւ արտահայտություններով: Դրանցից ամենայուրահատուկը «Բիբինս ուտեք» կոչն էր:
Տարվա մեմը՝ «Ես Վովան եմ»
#ElectricYerevan-ի ժամանակ ՀՀ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը պարբերաբար այցելում էր Բաղրամյան պողոտա եւ շփվում էր ցուցարարների հետ: Մի օր նրա նյարդերը տեղի տվեցին ու նա սկսեց բղավել. «Սթափվեք: Ես Վովան եմ, ես Գասպարյան Վովան եմ»:
Այդ արտահայտությունները միանգամից մեմ դարձան եւ ի հայտ եկան բազմաթիվ զվարճալի տարբերակներ.
Այս նյութը պատրաստելիս, սակայն, հայտնաբերեցինք, որ ամենահաջողված հումորային տարբերակները YouTube-ից հեռացված են: Մնում է միայն կռահել՝ դա հեղինակների, թե՞ մեմի հերոսի նախաձեռնությունն էր:
Տարվա նվաճումը՝ Shadowmatic խաղը
Տարեսկզբին հայկական Triada Studio-ն թողարկեց Shadowmatic խաղը՝ iPhone-ի եւ iPad-ի համար: Թողարկման պահին այն հայտնվել էր գրեթե բոլոր երկրների Apple Store-ի Editor’s Choice հատվածում, ինչն առաջացրեց ոչ միայն օգտատերերի, այլեւ աշխարհի առաջատար լրատվամիջոցների հետաքրքրությունը:
Լուսանկարը` Shadowmatic
Ամռանը Triada Studio-ն արժանացավ Apple ընկերության ամենամյա Apple Design Awards մրցանակին, իսկ տարեվերջին «տարվա խաղ» ճանաչվեց մի շարք երկրներում, ներառյալ Ռուսաստանը, Ճապոնիան, Չինաստանը, Հնդկաստանը:
Shadowmatic-ի շռնդալից մեկնարկը դարձավ անկախ Հայաստանի «հաջողության պատմություններից» մեկը եւ անշուշտ խթանի դեր կունենա շատ երիտասարդ IT-մասնագետների համար:

2015 год: жизнь, люди, факты
Медиамакс подводит итоги 2015 года, выделив события, которые больше других привлекали внимание общества.
Человек года: армянский солдат
Как и в 2014 году, человеком года стал армянский солдат, который, стоя на боевом посту, дает нам возможность писать эти строки, а вам - читать их.
К сожалению, в этом год число жертв исчислялось десятками, и, судя по всему, ситуация останется напряженной и в 2016 году.
Боль года: убийство семьи Аветисян и реакция властей
2015 год начался с трагедии: рано утром 12 января военнослужащий дислоцированной в Гюмри российской военной базы Валерий Пермяков убил шесть членов семьи Аветисян.
Самого младшего члена семьи - шестимесячного Сережу Аветисяна успели доставить в больницу, однако после нескольких дней упорной борьбы медикам так и не удалось спасти малыша.
Арест Пермякова сопровождался массовыми акциями протеста в Гюмри, участники которых требовали передать российского военнослужащего армянскому правосудию.
Официальный траур в стране так и не объявили, но жители Еревана и других городов зажигали свечи в память о семье Аветисян.
Людей вывело из себя не только само жуткое преступление, но и неспособность властей понять всю тяжесть произошедшего и адекватно отреагировать.
Стартовавший 18 декабря суд над Пермяковым, который был сразу отложен на месяц, показал, что власть так и не сделала никаких выводов.
Символ года: столетие Геноцида армян
2015-й стал для армян годом коллективной памяти и сплочения. В разных странах мира проходили мероприятия памяти жертв Геноцида армян. Ряд стран и международных организаций признали и осудили Геноцид армян.
Армянская апостольская церковь канонизировала жертв Геноцида. 24 апреля в Ереван прибыли президенты России, Франции, Сербии и Кипра, а также делегации из нескольких десятков стран.
Событие года: концерт System օf a Down в Ереване
Последней остановкой мирового турне рок-группы System օf a Down «Пробудите ваши души» 23 апреля стал Ереван. На площадь Республики уже с полудня начали стекаться зрители. Вечером на площади тысячи юношей и девушек несколько часов под проливным дождем посылали сигнал миру о том, что мы живы и собираемся жить дальше. Как крикнул со сцены Тарон Малакян, это «не просто рок-н-ролльный концерт, а месть в отношении тех, кто убивал нас».
Развязка года: противостояние Саргсян-Царукян
Президент Армении Серж Саргсян 12 февраля на заседании совета Республиканской партии выступил с беспрецедентно жесткой критикой в адрес лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна. Он, в частности, сказал, что «политический деятель Гагик Царукян стал злом для нашей страны».
В ответ Гагик Царукян заявил, что ознакомился с выступлением «этого человека» и озвучил ряд обвинений, например, о «терроре в отношении бизнеса». Лидер ППА отметил также, что «этот человек не сказал ни слова даже тогда, когда Назарбаев оскорблял и унижал его».
Однако, уже через несколько дней Гагик Царукян, выслушавший множество публичных оскорблений и унижений от разных представителей РПА, заявил, что уходит из политики, а ППА, фактически, отказалась быть оппозиционной силой.
Инициатива года: проект «100 жизней»
Фото: 100 LIVES
10 марта в Нью-Йорке была запущена инициатива «100 жизней» и объявлено об учреждении международной гуманитарной премии «Аврора». Эта инициатива призвана выразить благодарность тем людям и организациям, которые 100 лет назад прилагали героические усилия для спасения армян. Соучредители «100 жизней» - известные предприниматели и филантропы Рубен Варданян и Нубар Афеян и глава нью-йоркского фонда Карнеги Вардан Грегорян.
24 апреля 2016 года в Ереване состоится первая церемония вручения премии «Аврора» с участием Джорджа Клуни.
Гости года: сестры Кардашьян и Канье Уэст
В апреле звезда реалити-шоу Ким Кардашьян вместе с рэпером Канье Уэстом, дочерью Норт и сестрой Хлое впервые приехала на родину своих предков. Знаменитую семью в Армении приняли теплее, чем ожидали Кардашьяны. Во время поездки сестры посетили достопримечательности Армении, встретились с премьер-министром, побывали в Цицернакаберде. В Армении сестры Кардашьян заявили, что будут и дальше активно бороться за международное признание Геноцида армян и обещали выучить армянский.
В последний день визита Канье Уэст дал незапланированный концерт у Лебединого озера, во время которого бросился в воду и стал обниматься там с армянскими поклонниками. Визит сестер Кардашьян вызвал бурный интерес ведущих мировых СМИ.
Открытие года: Патч Адамс
В мае, по приглашению фонда IDeA в Ереван приехал  Хантер Доэрти Адамс – он же Патч Адамс, который, будучи кандидатом медицинских наук, лечит людей вовсе не лекарствами. Много лет назад он сменил медицинский халат на костюм клоуна, и, вооружившись смехом, обошел уже множество больниц мира.
Патч Адамс со своей командой посетил детские дома и больницы Еревана, Гюмри, Ванадзора и Дилижана, где «Доктора Смеха» будут помнить еще очень долго.
Потеря года: Кирка Киркорян
16 июня в Лос-Анджелесе в 98-летнем возрасте скончался знаменитый американский предприниматель армянского происхождения, филантроп Кирк Киркорян. Он происходил из семьи Агарона Григоряна, бежавшего в Фрезно из Харберда. Кркорян осуществил множество благотворительных программ для Армении и армян. В 2004 году за заслуги перед отечеством Кирк Киркорян был удостоен звания Национального Героя Армении.
Воодушевление и разочарование года: #ElectricYerevan
19 июня инициатива «Нет грабежу» начала сидячую акцию протеста на площади Свободы, требуя от властей отменить решение о повышении тарифов на электроэнергию. Вечером 22 июня акция перешла на проспект Баграмяна. Ранним утром следующего дня полиция, применив водомет, «смыла» демонстрантов с проспекта Баграмяна и площади Свободы. Применение силы привело к обратному эффекту, и число протестующих в тот же день увеличилось многократно. Участники акции несколько суток не уходили с проспекта Баграмяна.
Однако вскоре в движении, получившем название Electric Yerevan, начался раскол - у инициативы изначально не было определенного плана действий. Часть протестующих осталась на проспекте Баграмяна, другая предпочла продолжить борьбу на площади Свободы. Борьба стала угасать, и вскоре полиции удалось без особых усилий освободить проспект Баграмяна.
В конечном итоге электроэнергия подорожала, но #ElectricYerevan успел войти в новейшую историю Армении как самое доброе и молодежное движение.
Фраза года: «Отведайте моего Бибина»
Движение #ElectricYerevan отличилось также интересными плакатами и слоганами. Самое оригинальное из них – «Отведайте моего Бибина», обыгрывающее имя уже бывшего главы компании «Электросети Армении» Евгения Бибина.
Мем года: «Я - Вова»
Во ходе протестов #ElectricYerevan начальник полиции Армении Владимир Гаспарян периодически появлялся на проспекте Баграмяна и общался с демонстрантами. Однажды  он потерял терпение и начал кричать: «Опомнитесь! Я – Вова! Я – Гаспарян Вова!».
Эта фраза сразу же стала мемом: в интернете с огромной скоростью стали появляться все новые смешные интерпретации:
Однако, при подготовки этого материала мы заметили, что наиболее удачные из них уже удалены с портала YouTube. Остается только гадать, была ли это инициатива авторов, или самого героя мемов?
Прорыв года: игра Shadowmatic
В начале года армянская Triada Studio выпустила игру Shadowmatic для iPhone и iPad. Она сразу попала в разделы Editor’s Choice на Apple Store почти во всех странах мира, что вызвало огромный интерес пользователей и мировых СМИ.
Фото: Shadowmatic
Летом Triada Studio получила награду Apple Design Awards, а в конце года Shadowmatic была признана «игрой года» в ряде стран, включая Россию, Японию, Китай и Индию.
Shadowmatic стал одной из «историй успеха» независимой Армении, и, несомненно, станет хорошим стимулом для армянских IT-специалистов.