«Մենք աղանդ չենք», - Երեւանում ասել է ֆրանսիական մասոնական օթյակի Մեծ Վարպետը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիական Grand Orient De France մասոնական օթյակի Մեծ Վարպետ Գի Արսիզեն Երեւան է ժամանել` աջակցելու հայկական ֆրանկմասոնների օթյակի հիմնադրմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Գի Արսիզեն ասել է, որ Հայաստանում կան շուրջ 15-20 ֆրանկմասոններ:
Նա նշել է, որ օթյակի հիմնադրումը երկարատեւ գործընթաց է, որը կարող է թեւել 10-ից մինչեւ 15 տարի: Միաժամանակ, Գի Արսիզեն ասել է, որ հայաստանցի ֆրանկմասոնները ստիպված են թաքցնել իրենց ով լինելը, քանի որ Հայաստանում «ֆրանկմասոնությունը դիտարկվում է որպես վտանգավոր աղանդ, թեեւ իրականում դա այդպես չէ»:
«Ես Հայաստանում եմ սեփական նախաձեռնությամբ` ֆրանկմասոնության փիլիսոփայությունը մատչելի եւ հասկանալի դարձնելու համար, ինչպես նաեւ իմ հայ եղբայրներին ուժ տալու եւ աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով», - ասել է Գի Արսիզեն:
Նա նշել է, որ կան մասոնության 2 ճյուղեր` ֆրանկմասոնությունը եւ անգլո-սաքսոնական մասոնությունը, որոնք տարանջատվել են XIX դ.-ի վերջին: Գի Արսիզեն պարզաբանել է, որ ֆրանկմասոնները ավելի շատ զբաղված են քաղաքացիական եւ սոցիալական խնդիրներով, մասնավորապես, հանդես են գալիս տարբեր իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության օգտին, իսկ անգլո-սաքսոնական մասոնները ավելի շատ կենտրոնացած են միստիցիզմի վրա:

«Мы - не секта», - заявил в Ереване Великий Мастер французской масонской ложи
Ереван/Медиамакс/. Великий Мастер французской масонской ложи Grand Orient De France Ги Арсизе (Guy Arcizet) прибыл в Ереван для содействия армянским франкмасонам в основании ложи.
Как сообщает Медиамакс, он сказал, что в Армении есть порядка 15-20 франкмасонов.
По словам Арсизе, основание ложи длительный процесс, который может занять от 10 до 15 лет. Вместе с тем, Ги Арсизе сказал, что армянские франкмасоны вынуждены скрывать этот факт, так как в Армении «франкмасонство расценивается как некая опасная секта, хотя это совершенно не так».
«Я нахожусь в Армении по личной инициативе, чтобы сделать философию франкмасонства доступной и понятной, а также для того, чтобы придать силу и оказать поддержку моим армянским братьям», - сказал Ги Арсизе.
Он отметил, что есть две ветви масонства - франкмасонство и англо-саксонское масонство, которые были разделены в конце XIX века и между которыми нет никаких контактов. Ги Арсизе разъяснил, что франкмасоны больше заняты гражданскими и социальными проблемами, в частности, выступают за обеспечение различных прав и свобод, в то время как англо-саксонские масоны больше сконцентрированы на мистицизме.