«Մենք աղանդ չենք», - Երեւանում ասել է ֆրանսիական մասոնական օթյակի Մեծ Վարպետը
Երեւան: Մեդիամաքս: Ֆրանսիական Grand Orient De France մասոնական օթյակի Մեծ Վարպետ Գի Արսիզեն Երեւան է ժամանել` աջակցելու հայկական ֆրանկմասոնների օթյակի հիմնադրմանը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Գի Արսիզեն ասել է, որ Հայաստանում կան շուրջ 15-20 ֆրանկմասոններ:
Նա նշել է, որ օթյակի հիմնադրումը երկարատեւ գործընթաց է, որը կարող է թեւել 10-ից մինչեւ 15 տարի: Միաժամանակ, Գի Արսիզեն ասել է, որ հայաստանցի ֆրանկմասոնները ստիպված են թաքցնել իրենց ով լինելը, քանի որ Հայաստանում «ֆրանկմասոնությունը դիտարկվում է որպես վտանգավոր աղանդ, թեեւ իրականում դա այդպես չէ»:
«Ես Հայաստանում եմ սեփական նախաձեռնությամբ` ֆրանկմասոնության փիլիսոփայությունը մատչելի եւ հասկանալի դարձնելու համար, ինչպես նաեւ իմ հայ եղբայրներին ուժ տալու եւ աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով», - ասել է Գի Արսիզեն:
Նա նշել է, որ կան մասոնության 2 ճյուղեր` ֆրանկմասոնությունը եւ անգլո-սաքսոնական մասոնությունը, որոնք տարանջատվել են XIX դ.-ի վերջին: Գի Արսիզեն պարզաբանել է, որ ֆրանկմասոնները ավելի շատ զբաղված են քաղաքացիական եւ սոցիալական խնդիրներով, մասնավորապես, հանդես են գալիս տարբեր իրավունքների եւ ազատությունների պաշտպանության օգտին, իսկ անգլո-սաքսոնական մասոնները ավելի շատ կենտրոնացած են միստիցիզմի վրա:

He said that there are about 15-20 masons in Armenia, Mediamax reports.
According to Guy Arcizet, establishment of a lodge is a long process which may take 10-15 years. At the same time, Guy Arcizet said that Armenian masons are forced to conceal this fact as “the freemasonry is considered as a dangerous sect, although it’s not true.”
“I am in Armenia on my own initiative to make the philosophy of freemasonry available and understandable as well as to support my Armenian bothers,” Guy Arcizet said.
He noted that there are two branches of freemasonry- French freemasonry and Anglo-Saxon freemasonry, which were divided in late 19th century and there are no contacts between them. Guy Arcizet explained that the French masons mainly deal with civil and social problems, particularly advocate provision of various freedoms and rights, whereas the Anglo-Saxon freemasonry mainly concentrates on mysticism.