100 Lives-ը հիմնադրել է Ամալ Քլունիի անվան կրթաթոշակ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «100 կյանք» նախագիծը հիմնադրել է Ամալ Քլունիի անվան ամենամյա կրթաթոշակ, որի շնորհիվ երիտասարդ լիբանանցի աղջիկները կկարողանան սովորել UWC Դիլիջան քոլեջում:
«Որպես մարդու իրավունքների առաջատար պաշտպան՝ Ամալ Քլունին իր օրինակով ներշնչում է երիտասարդ կանանց ամբողջ աշխարհում: Նա մարմնավորում է ազնվությունը, դիմացինին կարեկցելու եւ նվիրվելու կարողությունը՝ խորհրդանշելով աշխարհի քաղաքացու կերպարը»,- ասել է «100 կյանք» նախագծի եւ UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքերով, «100 կյանք» նախագիծը գիտակցում է ավելի մեծ միջմշակութային ընկալման կարեւորությունն ապագա սերունդների համար:
«Քոլեջը, միավորելով պայծառ երիտասարդ առաջնորդների աշխարհի տարբեր երկրներից, ձգտում է կրթությունը դարձնել խաղաղության շարժիչ ուժ»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Այս կրթաթոշակի միջոցով յուրաքանչյուր տարի Լիբանանից մեկ աշակերտուհի կսովորի Դիլիջանի դպրոցում երկու տարի տեւողությամբ Միջազգային Բակալավրիատ ծրագրով: Կրթաթոշակը կշնորհվի օրինակելի ակադեմիական ունակություններ եւ մարդու իրավունքների ու միջազգային հարցերի շուրջ հետաքրքրություն դրսեւորած մասնակցին:
Ամալ Քլունիի անվան առաջին կրթաթոշակը կշնորհվի լիբանանցի ուսանողուհի Պամելա Թեբչրանիին, ով ազատ տիրապետում է արաբերենին, ֆրանսերենին եւ անգլերենին: Կրթաթոշակի օգնությամբ նա կմասնագիտանա մարդու իրավունքների եւ կանանց հավասար իրավունքների ապահովման ոլորտում:
«Այս կրթաթոշակը երիտասարդ լիբանանցի աղջիկներին կտա կյանքի ամենամեծ հնարավորություններից մեկը: Միջմշակութային կրթությունը եւ արտասահմանում սովորելը կարող է բեկումնային փոփոխություն ունենալ նրանց կյանքում: Ես շնորհակալ եմ «100 կյանք» նախագծին՝ երիտասարդ եւ պայծառ երիտասարդների առջեւ նոր դռներ բացելու համար»,- ասել է Ամալ Քլունին:

100 Lives учредил стипендию имени Амаль Клуни
Ереван/Медиамакс/. Проект «100 жизней» (100 Lives) учредил ежегодную стипендию имени Амаль Клуни, благодаря которой девочки из Ливана получат возможность учиться в колледже UWC в Дилижане.
«Как ведущий защитник прав человека, Амаль Клуни своим примером вдохновляет молодых женщин во всем мире. Она воплощает честность, умение сопереживать и проявлять преданность, символизируя образ гражданина мира», - сказал соучредитель проекта «100 жизней» и колледжа UWC Dilijan Рубен Варданян.
По его словам, проект «100 жизней» осознает важность межкультурного восприятия для будущих поколений.
«Объединяя ярких юных лидеров из разных стран мира, колледж стремится к тому, чтобы сделать образование двигателем мира»,- сказал Рубен Варданян.
Благодаря этой стипендии ежегодно одна студентка из Ливана сможет учиться в дилижанской школе по программе Международного бакалавриата в течение двух лет. Стипендия будет присваиваться участницам с образцовыми академическими способностями, которые интересуются правами человека и международным правом.
Первую стипендию им. Амаль Клуни получит Памела Тебчрани, которая свободно владеет арабским, французским и английским языками. Благодаря стипендии она сможет получить специализацию в области прав человека и гендерного равенства.
«Эта стипендия станет для юных ливанских девушек одной из самых больших возможностей в жизни. Межкультурное образование и обучение за рубежом может стать переломным моментом в их жизни. Я благодарна проекту «100 жизней», который открывает новые двери для ярких молодых людей»,- сказала Амаль Клуни.