100 Lives-ը հիմնադրել է Ամալ Քլունիի անվան կրթաթոշակ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: «100 կյանք» նախագիծը հիմնադրել է Ամալ Քլունիի անվան ամենամյա կրթաթոշակ, որի շնորհիվ երիտասարդ լիբանանցի աղջիկները կկարողանան սովորել UWC Դիլիջան քոլեջում:
«Որպես մարդու իրավունքների առաջատար պաշտպան՝ Ամալ Քլունին իր օրինակով ներշնչում է երիտասարդ կանանց ամբողջ աշխարհում: Նա մարմնավորում է ազնվությունը, դիմացինին կարեկցելու եւ նվիրվելու կարողությունը՝ խորհրդանշելով աշխարհի քաղաքացու կերպարը»,- ասել է «100 կյանք» նախագծի եւ UWC Դիլիջան քոլեջի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:
Նրա խոսքերով, «100 կյանք» նախագիծը գիտակցում է ավելի մեծ միջմշակութային ընկալման կարեւորությունն ապագա սերունդների համար:
«Քոլեջը, միավորելով պայծառ երիտասարդ առաջնորդների աշխարհի տարբեր երկրներից, ձգտում է կրթությունը դարձնել խաղաղության շարժիչ ուժ»,- ասել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Այս կրթաթոշակի միջոցով յուրաքանչյուր տարի Լիբանանից մեկ աշակերտուհի կսովորի Դիլիջանի դպրոցում երկու տարի տեւողությամբ Միջազգային Բակալավրիատ ծրագրով: Կրթաթոշակը կշնորհվի օրինակելի ակադեմիական ունակություններ եւ մարդու իրավունքների ու միջազգային հարցերի շուրջ հետաքրքրություն դրսեւորած մասնակցին:
Ամալ Քլունիի անվան առաջին կրթաթոշակը կշնորհվի լիբանանցի ուսանողուհի Պամելա Թեբչրանիին, ով ազատ տիրապետում է արաբերենին, ֆրանսերենին եւ անգլերենին: Կրթաթոշակի օգնությամբ նա կմասնագիտանա մարդու իրավունքների եւ կանանց հավասար իրավունքների ապահովման ոլորտում:
«Այս կրթաթոշակը երիտասարդ լիբանանցի աղջիկներին կտա կյանքի ամենամեծ հնարավորություններից մեկը: Միջմշակութային կրթությունը եւ արտասահմանում սովորելը կարող է բեկումնային փոփոխություն ունենալ նրանց կյանքում: Ես շնորհակալ եմ «100 կյանք» նախագծին՝ երիտասարդ եւ պայծառ երիտասարդների առջեւ նոր դռներ բացելու համար»,- ասել է Ամալ Քլունին:

Yerevan /Mediamax/. 100 LIVES project launches the "Amal Clooney Scholarship” - an annual scholarship for young Lebanese women to pursue a degree at the United World College (UWC) Dilijan in Armenia.
“As a leading human rights barrister and campaigner, Amal Clooney is an inspirational role model for young women around the world. She exemplifies integrity, compassion and dedication - and typifies what it means to be a global citizen across all cultures” said Ruben Vardanyan, co-founder of 100 LIVES and UWC Dilijan College.
“100 LIVES recognizes the need for future generations to have greater cross-cultural understanding. The college strives to make education a force for peace by bringing together aspiring young leaders from all over the world”, he added.
Through this new scholarship, 100 LIVES will send one female student from Lebanon to Dilijan each year to enroll in a two-year international baccalaureate program. Recipients of the Amal Clooney Scholarship will be chosen annually based on their exemplary academic performance and demonstrable interest in the promotion of human rights and international issues.
The first Amal Clooney Scholarship will be awarded to Pamela Tebchrany - a dedicated Lebanese student who graduated top of her class and is fluent in Arabic, French and English. She will be using the scholarship to pursue her interests in human rights and women's equality.
“This scholarship will give young women from Lebanon the opportunity of a lifetime. Cross-cultural learning and studying abroad can be transformative. I am grateful to 100 LIVES for helping to open doors for these bright and talented young women”, Amal Clooney said.
Beyond this scholarship, both Mrs. Clooney and her husband, George, have philanthropic ties to 100 LIVES. George Clooney is co-chair of the Aurora Prize for Awakening Humanity - a new $‌1 million global humanitarian prize recognizing those who put themselves at risk to enable others to survive. He will present at the inaugural Prize at a ceremony in Yerevan, Armenia on April 24, 2016.