Երեւանում սիրիահայերի համար շենք է կառուցվել
Նախաձեռնության հեղինակը 2012թ.-ին Սիրիայից Հայաստան գաղթած Հրայր Ակիլյանն է, ում գաղափարի իրականացումը համաձայնել է ստանձնել «Եռանավ» ՍՊԸ-ն:
Հրայր Ակիլյանը Մեդիամաքսին պատմել է, որ եղել է Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնած «Նոր Հալեպ» թաղամասի կառուցման համար ստեղծված հանձնաժողովի կազմում: Երբ հասկացել են, որ այդ ծրագրի իրականացումը չի հաջողվում, նա որոշել է սիրիահայերի համար մատչելի գներով բնակարաններ կառուցելու առաջարկով դիմել տարբեր շինարարական կազմակերպությունների եւ հովանավորների:
«Շատ կարեւոր է, որ սիրիահայերը հայրենիքում իրենց բնակարաններն ունենան, եւ չգնան այլ երկրներ»,- ասել է Հրայր Ակիլյանը:
Շենքի կառուցման աշխատանքները մեկնարկել են 2014թ. փետրվարին: Այս պահին մնում են ներքին հարդարման աշխատանքները, իսկ բնակարանամուտը նախատեսվում է 2016թ.-ի հունվար կամ փետրվար ամսին:
«Իմ բնակարանը՝ հայրենիքիս մեջ» ծրագրով կառուցված շենքի 16 հարկերից 14-ում բնակարաններ են, որոնք արդեն ունեն սեփականատերեր, իսկ 2 հարկում՝ բիզնեսի համար նախատեսված տարածքներ:
Այս շենքում բնակարանի 1 քմ վաճառվել է $‌550-ին համարժեք ՀՀ դրամով: Հրայր Ակիլյանը վստահեցրել է, որ շահառուներին որակյալ բնակարաններ են հանձնել:
«Բնակարաններն ու խանութներն ունեն իրենց տերերը: Երբ  կառուցված շենքի բոլոր բնակարանները վաճառվեցին, շինարարությունն իրականացնող ընկերությունը որոշեց հարեւանությամբ տարածք ձեռք բերել ու կառուցել եւս 2 շենք: Դրանք արդեն 3 հարկ վեր են բարձրացել: Այս 2 շենքերում 164 բնակարան (11-ն արդեն վաճառվել են), ստորգետնյա ավտոկայանատեղի եւ բիզնեսի համար նախատեսված տարածքներ կլինեն»,- փոխանցել է Հրայր Ակիլյանը:
Նա հավելել, որ շենքերում բնակարանի 1 քմ կարժենա $‌650-ին համարժեք ՀՀ դրամ՝ նկատելով, որ այդ տարածքում բնակարանները վաճառվում են 1 քմ-ը $‌850-ով:

Building for Syrian Armenians constructed in Yerevan - Mediamax.am
The project initiator is Hrair Agilian, who immigrated to Armenia from Syria in 2012, and Eranav LTD agreed to realize his ideas.
Hrair Akilian told Mediamax that he had been in the commission for constructing New Halep residential district in Ashtarak initiated by the Ministry of Diaspora. When they understood that the project failed he decided to apply to different construction companies and investors for building low-cost apartments for Syrian Armenians in the capital.
“It’s very important for Syrian-Armenians to have their own houses in their homeland and not go to other countries”, said Hrair Akilian.
The construction works began in February 2014; as of now, only the interior design works should be done. The housewarming is expected in January or February of 2016.
14 floors of 16 are apartments and other 2 floors are office spaces in the apartment block constructed by “My Apartment in Homeland” project. The price for 1 square meter is USD 550. Akilian assured that beneficiaries got high-quality apartments  .
“All the apartments and shops have their owners. When the apartments in the building were sold out, the construction company decided to acquire an area and build 2 more buildings. 3 floors have already been built. There are 164 apartments in these 2 buildings (11 of which have already been sold). Underground parking lots and business areas will also be provided”, Hrair Akilian added.
He added  that the apartments will be sold at USD650 per square meter, highlighting that usually apartments are sold at USD850 per square meter in this area.