«Տաթեւեր» ճոպանուղին հինգ տարեկան է - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հինգ տարի առաջ, 2010 թվականի հոկտեմբերի 16-ին, գործարկվեց աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի «Տաթեւեր» ճոպանուղին:
Գործարկումից ի վեր ճոպանուղուց օգտվել է շուրջ 430 000 ուղեւոր, միայն այս տարվա ինն ամիսների ընթացքում՝ շուրջ 90 հազար այցելու: Մինչեւ ճոպանուղու կառուցումը տարեկան Տաթեւ այցելողների թիվը չէր գերազանցում 7 հազարը:
Հինգ տարիների ընթացքում ճոպանուղին յուրօրինակ խթան է դարձել տարածաշրջանի զարգացման համար: Զբոսաշրջային հոսքերի աճը նաեւ նպաստել է համապատասխան ենթակառուցվածքների զարգացմանը. վերջին հինգ տարվա ընթացքում Գորիսում բացվել է 10 նոր հյուրանոց, վանական համալիրի հարակից համայնքներում գործում են շուրջ երկու տասնյակ հյուրատներ, սպասարկման այլ օբյեկտենր:
«Տաթեւեր» ճոպանուղին նաեւ տեղի բնակիչների համար աշխատատեղերի, գյուղմթերքի իրացման, զբոսաշրջային առաջարկների մշակման նոր հնարավորություններ է ստեղծել: Ճոպանուղու շուրջ 60 աշխատակիցների մեծ մասը տեղացիներ են:
«Ճոպանուղու շնորհիվ Տաթեւը դարձել է Հայաստանի ամենահետաքրքիր զբոսաշրջային ուղղություններից մեկը եւ իր առանձնահատուկ տեղն ունի զբոսաշրջային գործակալությունների փաթեթներում: Այն նաեւ նպաստում է հանրապետության «Հարավային միջանցք» ուղղության զարգացմանը, քանի որ դեպի Տաթեւ ուղեւորվող զբոսաշրջիկները ճանապարհին կանգ են առնում Խոր Վիրապում, Նորավանքում, Արենիում եւ Զորաց քարերում, օգտվում են մատուցվող տարբեր ծառայություններից», - նշում է «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանը:
«Տաթեւեր»-ի առաջին հոբելյանի կապակցությամբ կազմակերպված միջոցառման ընթացքում «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի ղեկավար Հայկ Թութունջյանը շնորհակալագրեր հանձնեց զբոսաշրջային ընկերությունների ներկայացուցիչներին՝ համագործակցության եւ Տաթեւը՝ որպես զբոսաշրջային ուղղություն զարգացնելու գործում ունեցած ներդրման համար:
«Մենք նաեւ մեծ ուշադրություն ենք դարձնում ճոպանուղու սպասարկմանն ու միջազգային չափանիշներին համապատասխան ծառայությունների ներդրմանը: Գարնանը ներդրվել էր աշխարհում լավագույններից մեկը համարվող՝ SKIDATA ընկերության տոմսերի վաճառքի միջազգային համակարգը, իսկ ամռանը, զբոսաշրջային ամենաակտիվ շրջանում, գործարկվեց տոմսերի վաճառքի օնլայն համակարգը՝ էապես հեշտացնելով տոմսերի ձեռք բերման գործընթացը»,- նշում է «Տաթեւերի» տնօրեն Վահե Բաղդասարյանը՝ ընդգծելով, որ ճոպանուղու աշխատակիցների համար մշտապես վերապատրաստման դասընթացներ են կազմակերպվում՝ մասնագիտական հմտությունների բարձրացման նպատակով:
«Տաթեւեր»-ի հնգամյակի կապակցությամբ «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի եւ ճոպանուղու ղեկավարության կողմից խրախուսվեցին նաեւ ճոպանուղու լավագույն աշխատակիցները:
«Տաթեւեր» ճոպանուղին կառուցվել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA) հիմնադրամի «Տաթեւի վերածնունդ» ծրագրի շրջանակում: Այն գրանցված է Գինեսի ռեկորդների գրքում՝ ոչ միայն որպես աշխարհի ամենաերկար հետադարձելի, այլեւ որպես ամենակարճ ժամանակահատվածում (10 ամիս) կառուցված ճոպանուղի:

Ереван /Медиамакс/. Пять лет назад, 16 октября 2010 года, была введена в действие самая длинная реверсивная канатная дорога в мире – «Крылья Татева».
За это время услугами канатной дороги воспользовались более 430 тысяч человек. Только за девять месяцев 2015 года ее пассажирами стали около 90 тысяч человек.
До строительства канатной дороги число посетителей Татева не превышало 7 тысяч человек в год.
Канатная дорога стала импульсом для развития региона. Рост туристических потоков способствовал развитию соответствующих инфраструктур: в течение последних пяти лет в Горисе открылось 10 новых гостиниц, а в близлежащих к монастырскому комплексу общинах действует около двух десятков гостиничных домов, других объектов обслуживания.
Благодаря «Крыльям Татева» были созданы рабочие места для местного населения, появились новые возможности для реализации сельхозпродукции, разработки туристических предложений. Большая часть из 60 сотрудников канатной дороги - местные жители.
«Татев, благодаря канатной дороге, стал одним из интересных туристических направлений Армении и занимает свое особое место в пакетах туристических услуг. «Крылья Татева» также содействует развитию направления «Южный коридор», поскольку выезжающие в Татев туристы по дороге останавливаются в Хор Вирапе, Нораванке, Арени и Караундже, пользуясь при этом различными местными услугами», - сказал руководитель программы «Возрождение Татева» Айк Тутунджян.
В ходе мероприятия по случаю первого юбилея канатной дороги «Крылья Татева» Айк Тутунджян вручил грамоты представителям туритических агентств за вклад в дело реализации программ, направленных на развитие Сюникского региона, плодотворное сотрудничество и содействие в развитии туристического маршрута в направлении Татева.
«Мы также уделяем внимание внедрению соответствующих международным стандартам услуг. Весной на канатной дороге внедрена международная система продажи билетов одной из ведущих в мире компаний SKIDATA, а летом - в самый активный туристический период, запущена система он-лайн-продажи билетов, облегчив процесс приобретения билетов», - сказал директор канатной дороги «Крылья Татева» Ваге Багдасарян. Он также отметил, что для сотрудников канатки регулярно организуются курсы переподготовки с целью повышения их профессиональных навыков.
Канатная дорога «Крылья Татева», построенная фондом «Инициативы развития Армении» (IDeA) в рамках проекта «Возрождение Татева», входит в Книгу рекордов Гиннеса. Рекордной является не только длина дороги, но и сроки строительства (10 месяцев).