«Մորգենթաու անունը անջնջելի է», ասել է Հայաստանի նախագահը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել է, որ «Հենրի Մորգենթաու անունը յուրաքանչյուր հայի համար անջնջելի է»:
ՀՀ նախագահը սեպտեմբերի 30-ին ԱՄՆ Կոնգրեսում մասնակցել է «Ռաուլ Վալենբերգ» միջազգային հիմնադրամի կողմից կազմակերպված ընդունելությանը, որին ներկա են եղել շուրջ երկու տասնյակ կոնգրեսականներ: Կոնգրեսական ընդունելության ժամանակ ՀՀ Նախագահը հանդես է եկել ելույթով, որի ավարտին հիմնադրամի անդամները Հենրի Մորգենթաուի թոռ Ռոբերտ Մորգենթաուին հանձնել են «Ռաուլ Վալենբերգ» հիմնադրամի մեդալը:
«Այս միջոցառումը հարգանքի դրսեւորում է ոչ միայն զոհերի, վերապրածների, նրանց ժառանգների, այլեւ ողջ հայ ժողովրդի նկատմամբ: Սա հավասարապես հարգանքի դրսեւորում է բոլոր այն ժողովուրդների հանդեպ, որոնք երբեւէ անցել են ցեղասպանություն կոչվող արհավիրքի միջով:
Սա եւս մեկ առիթ է ասելու, որ հանդուրժողականությունը, բազմակարծություն եւ իրավահավասարության հետ միասին, բարձր արժեքների ակունքներից է, բայց այն կարող է նաեւ հանցավոր լինել, երբ հանդուրժվում է չարը, երբ հանդուրժվում է անհանդուրժելին: Նման դեպքերում, ինչպես ասել է Հոլոքոստը վերապրած Նոբելյան մրցանակակիր Էլի Վիզելը. «Լռությունն աջակցում է ագրեսորին, բայց ոչ երբեք զոհին: Լռությունը խրախուսում է տանջողին, բայց ոչ երբեք տանջվողին: Երբեմն մենք պետք է միջամտենք: Երբ մարդկային կյանքը վտանգված է, երբ մարդկային արժանապատվությունն է վտանգված, պետական սահմաններն ու շահերը դառնում են ոչ կարեւոր: Աշխարհի որ ծայրում էլ որ տղամարդ կամ կին հետապնդվեն իրենց ռասայի, կրոնի կամ քաղաքական հայացքների պատճառով, այդ վայրը պետք է դառնա տիեզերքի կենտրոնը»:
Այս առումով Հենրի Մորգենթաու ավագին «Ռաուլ Վալենբերգ» հիմնադրամի մեդալով հետմահու պարգեւատրելու նախաձեռնությունն առանձնահատուկ խորհուրդ եւ նշանակություն ունի: Շատ ուրախ եմ որ այսօր մեզ հետ է գտնվում Հենրի Մորգենթաուի թոռը՝ պարոն Ռոբերտ Մորգենթաուն:
Պարո՛ն Մորգենթաու,
Ձեր պապն առաջին ամերիկացին էր, ով աշխարհին պատմեց հայ ժողովրդի նկատմամբ երիտթուրքերի զանգվածային հանցագործությունների մասին՝ դրանք որակելով «ազգի ոչնչացման արշավ»: Որպես Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ-ի դեսպան, անձամբ ականատես լինելով այդ արհավիրքին՝ հետագայում նա իր «Դեսպան Մորգենթաուի պատմությունը» գրքում գրելու էր. «Ես համոզված եմ, որ մարդկության ողջ պատմության մեջ չկա նման սարսափելի դրվագ, ինչպիսին սա է: Անցյալի զանգվածային սպանությունները եւ հետապնդումներն աննշան են թվում 1915 թվականին հայ ժողովրդի տառապանքների համեմատ…: Մենք, թերեւս, գործ ունենք մի նոր հանցագործության հետ, որի նպատակը բնաջնջումն է»: Ավելի ուշ Մորգենթաուի բնութագրած այդ նոր հանցագործությունն էր, որ Ռաֆայել Լեմկինի կողմից պիտի որակվեր որպես Ցեղասպանություն:
Ասում են, քանի դեռ կենդանի է հիշողությունը, կենդանի է նաեւ ճշմարտությունը: Հայոց ցեղասպանությանն առնչվող մի շարք փաստեր մեզ են փոխանցվել Հենրի Մորգենթաուի հուշերից: Նրա հուշագրությունն այսօր էլ երիտթուրքերի անմարդկային ու վայրագ հանցագործությունների կանխամտածված բնույթը փաստելու կարեւորագույն սկզբնաղբյուրներից է: Տեղին է հիշել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներից մեկի` Օսմանյան կայսրության ներքին գործերի նախարար Թալեաթի՝ դեսպան Մորգենթաուին ուղղված հանդիմանությունն առ այն, թե «ինչո՞ւ եք այդքան հետաքրքրված հայերով. Դուք հրեա եք, այդ մարդիկ՝ քրիստոնյա… Ինչո՞ւ եք խանգարում այդ քրիստոնյաների հետ վարվենք այնպես, ինչպես ցանկանում ենք»:
Նույն ինքը՝ Մորգենթաուն էր Ամերիկյան մերձավորարեւելյան նպաստամատույց կազմակերպության ստեղծման գաղափարախոսն ու ջատագովը: Այս կազմակերպության հարյուրավոր աշխատակիցներ տարբեր երկրներում, այդ թվում` Հայաստանում, լծվեցին որբախնամ գործին` վերահաս մահից փրկելով տասնյակ հազարավոր հայ որբերի: Դիվանագիտական առաքելության ավարտից հետո էլ նա շարունակեց իր մարդասիրական գործունեությունը՝ օգնություն ցուցաբերելով հայրենիքից արտաքսված եւ զանգվածային կոտորածներից փրկված հայ, ասորի եւ հույն գաղթականներին: Սա ամերիկյան մարդասիրության խոսուն դրվագներից է:
Հենրի Մորգենթաու անունը յուրաքանչյուր հայի համար անջնջելի է՝ որպես մի նվիրյալ, ով գերադասեց ճշմարտությունը լռությունից, ով նախընտրեց դժբախտության մեջ հայտնվածներին օգնելու անշահախնդիր, երբեմն էլ` վտանգավոր ճանապարհը», - ասել է ՀՀ նախագահը:
«Ամիսներ առաջ ես այցելեցի Միացյալ Նահանգների Հոլոքոստի հուշահամալիր-թանգարան: Այն ցեղասպանության հանցագործության առավել քան ազդեցիկ եւ խոսուն հիշատակարան է: Մարդկության դեմ իրագործված ոճիրներին նվիրված թանգարանները հստակ ուղերձ են ներկա եւ ապագա սերունդներին, որ երբեք չմոռացվեն պատմության դառը եւ արյունալի դրվագները: Բայց մենք չենք կարող մեր հույսը դնել միայն թանգարանների եւ հուշակոթողների վրա: Հավատարիմ «հիշում ենք» կարգախոսին՝ մենք պետք է անենք հնարավորինն ու անհնարինը՝ անվտանգ ապագա ապահովելու համար մեր սերունդներին: Ուստի, Հենրի Մորգենթաուի եւ նրա հետնորդների առաքելության հանրահռչակումը մեծ կարեւորություն է ստանում՝ ոչ միայն հայերի եւ ամերիկացիների ապագա սերունդների մեջ հիշողության պահպանման, այլեւ միջազգային մասշտաբով մարդասիրական դաստիարակության տեսանկյունից: Ցեղասպանությունների զոհերի հիշատակը վառ պահելու համար մենք պետք է համադրենք մեր ջանքերը, որպեսզի կառուցենք բռնություններից զերծ աշխարհ: Ցեղասպանությունների կանխարգելումն ու դրանց ժխտման դեմ պայքարը այդ ճանապարհի կարեւորագույն հանգրվաններից են», - նշել է Սերժ Սարգսյանը:

Yerevan/Mediamax/. Armenian President Serzh Sargsyan has said that “Henry Morgenthau’s name is indelible for every Armenian”.
On 30 September, the Armenian President took part in a reception held by the International Raoul Wallenberg Foundation with participation of around 20 congressmen. During the Congressional Luncheon, Serzh Sargsyan addressed a speech at the end of which the foundation members handed over the Raoul Wallenberg Foundation Medal to Morgenthau’s grandson Robert Morgenthau.
“This gathering is paying tribute not only to the victims, survivors, and their descendants, but also to the entire Armenian people. This is equally an expression of respect for all nations that have ever gone through the ordeal which is genocide.
This provides yet another opportunity to state that tolerance, alongside pluralism and equality in rights, is the source of ultimate values, though it may also be nefarious when the object of tolerance is vice, when the deplorable is tolerated. Elie Wiesel, a Holocaust survivor and Nobel prize winner, said: “Neutrality helps the oppressor, never the victim. Silence encourages the tormentor, never the tormented. Sometimes we must interfere. When human lives are endangered, when human dignity is in jeopardy, national borders and sensitivities become irrelevant. Wherever men and women are persecuted because of their race, religion, or political views, that place must - at that moment - become the center of the universe.”
In this respect the initiative to posthumously award the International Raoul Wallenberg Medal to Henry Morgenthau, Sr., is momentous and possesses a particular significance. I am delighted that his grandson, Mr. Robert Morgenthau, is here with us today.
Mr. Morgenthau,
Your grandfather was the first American to tell the world of the mass atrocities by the Young Turks against the Armenian people, qualifying them as a “campaign of race extermination”. Holding the office of the U.S. ambassador to the Ottoman Empire and having witnessed the nightmare first hand, he was to subsequently write in his Ambassador Morgenthau’s Story:“I am confident that the whole history of the human race contains no such horrible episode as this. The great massacres and persecutions of the past seem almost insignificant when compared with the sufferings of the Armenian race in 1915. … For all I know this represents a new crime pursuing wholesale extermination.” Subsequently this new crime that Morgenthau detailed was to be qualified as Genocide by Raphael Lemkin.
They say that as long as memory stays alive, so does the truth. Quite a number of facts associated with the Armenian Genocide have passed to us through Henry Morgenthau’s memoir. To this day his account is one of the most important original sources documenting the premeditated nature of the savage and inhuman crimes by the Young Turks. It is appropriate to recall how one of the organizers of the Armenian Genocide, interior minister of the Ottoman Empire Talaat had reproved Ambassador Morgenthau: “Why are you so interested in the Armenians anyway? You are a Jew; these people are Christians… Why can’t you let us do with these Christians as we please?”
It was the same Morgenthau who conceptualized and advocated for the American Committee for Relief in the Near East. Hundreds of its workers in various countries, including Armenia, undertook to provide care for orphans, saving tens of thousands of parentless Armenian children from imminent death. Upon completion of diplomatic service, he continued humanitarian endeavors, providing assistance to Armenian, Assyrian and Greek exiles who had survived the mass slaughter and had been purged from their homeland. This remains one of the highlights of American humanism.
Henry Morgenthau’s name is indelible for every Armenian: as a champion putting truth above silence, who preferred the selfless and sometimes unsafe task of helping those who were in peril. It is not incidental that the memorial wall next to the Armenian Genocide Museum-Institute, among other intellectuals and prominent figures who had raised their voice against the Armenian Genocide, contains an urn with soil from Morgenthau’s grave. In April this year the Armenian Genocide Museum-Institute held a tribute, with the participation of his family, launching the publication of Morgenthau’s Story in the Armenian language. Moreover, the Armenian Postal service issued a stamp in his memory, and I too attended its official First Day cancellation ceremony in Washington, D.C.
Several months ago I visited the United States Holocaust Memorial Museum. It is a most compelling and articulate testimonial to the crime of genocide. Museums on crimes perpetrated against humanity convey a clear message to current and future generations: never to forget the grim chapters of history. Still, we should not rely solely on museums and memorials. Remaining faithful to the dictum “We Remember,” we must do everything possible, and the impossible, to secure a safe future for those who come after us. Hence, propagating the mission of Henry Morgenthau and his successors acquires great importance for us not only with a view of preserving memory for the future generations of Armenians and Americans, but also in the context of humanitarian education on a global scale. We should converge our efforts to keep alive the memory of the victims of the crime of genocide, to build a world free of violence. The prevention of the crime of genocide and fighting its denial is an important pivot in this pursuit”, said Serzh Sargsyan.