Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը 4 նոր գիրք է հրատարակել - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում այսօր կայացել է 4 նոր լույս ընծայված գրքի շնորհանդես:
Մասնավորապես, ներկայացվել են «Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակակից ամերիկյան հանրագիտարաններում», «Հայոց ցեղասպանությունը գրականության մեջ. երկրորդ սերնդի արձագանքները», «Արեւմտահայության թվաքանակի հարցը 1878-1914 թվականներին» մենագրությունները ու «Հայոց ցեղասպանության սկանդինավյան արձագանքը» ժամանակավոր ցուցադրության կատալոգը:
Ավստրիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան, պատմական գիտությունների դոկտոր Արման Կիրակոսյանը հեղինակել է «Հայոց ցեղասպանությունը ժամանակակից ամերիկյան հանրագիտարաններում» 16 գլխից բաղկացած աշխատությունը, որը տպագրվել է անգլերեն:
Հեղինակն ուսումնասիրել եւ վերլուծել է ԱՄՆ-ում վերջին 15 տարիներին տպագրված շուրջ 40 մասնագիտացված եւ թեմատիկ հանրագիտարաններ, բառարաններ, ձեռնարկներ:
«Ես սա գիտական աշխատանք չեմ համարում, բայց շատ կարեւոր աշխատություն է գիտնականների համար: Այն մեծ նշանակություն ունի նաեւ քարոզչական տեսանկյունից: Պետք է փորձենք տարածել այս գիրքը աշխարհի բոլոր գրադարաններում»,- ասել է Արման Կիրակոսյանը:
ՀՑԹԻ գիտաշխատող, պատմական գիտությունների թեկնածու Ռոբերտ Թաթոյանի հեղինակած «Արեւմտահայության թվաքանակի հարցը 1878-1914 թվականներին» մենագրությունը, ինչպես հեղինակն է ասում, «շատ կնճռոտ հարցի է անդրադառնում»:
«Ուսումնասիրվել են արեւմտահայության թվաքանակի վերաբերյալ 1878-1914 թթ. օսմանյան կառավարության եւ Կ. Պոլսի Հայոց պատրիարքարանի վիճակագրական տվյալները: Թուրքական կառավարությունը երկու անգամ նվազեցրել է հայերի՝ ժամանակի վիճակագրական աղբյուրներում արձանագրված թվականակը»,- մանրամասնել է Ռոբերտ Թաթոյանը:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը հայտնել է, որ լույս տեսած մյուս մենագրության հեղինակը բանասիրական գիտությունների դոկտոր Ռուբինա Փիրումյանն է: «Հայոց ցեղասպանությունը գրականության մեջ. երկրորդ սերնդի արձագանքներ» գրքում հեղինակը վերլուծել Ցեղասպանությունը վերապրածների երկրորդ սերնդին հիշողության փոխանցման գործընթացը, տեղեկությունների միջոցով փոխանցած ցավի ազդեցությունը եւ դրա արտացոլումը նրանց թողած գրական ստեղծագործությունների մեջ։
«Հայոց ցեղասպանության սկանդինավյան արձագանքը» ժամանակավոր ցուցադրության կատալոգը 22 խորագրերից է բաղկացած: Նրանում հայերեն եւ անգլերեն ներկայացվել են սկանդինավյան միսիոներական ու հումանիտար կազմակերպությունների, անձանց գործունեությունը 1894-1896 թթ. համիդյան կոտորածների, 1909թ. Կիլիկյան ջարդերի, Հայոց ցեղասպանության ժամանակ եւ դրանից հետո:

Yerevan /Mediamax/. 4 newly published books have been presented at the Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) today.
In particular, “The Armenian Genocide in Contemporary American Encyclopedias”, “The Armenian Genocide in Literature: Responses of the Second Generation”, “The Number of Western Armenian Population in 1987-1914” monographs and “The Armenian Genocide and Scandinavian Response” temporary exhibition catalogue have been presented.
''The Armenian Genocide in Contemporary American Encyclopedias'' - a 16-chapter scientific work - is authored by Armenian Ambassador to Austria, Doctor of Historical Sciences Arman Kirakosyan. The book has been printed in English.
The author studied and analyzed around 40 specialized and thematic encyclopedias, diaries and manuals published in the U.S. over the past 15 years.
''I don't consider it a scientific work but it's a very important work for scientists. It's pivotal in terms of propaganda. We should try to disseminate the book in all the libraries of the world'', said Arman Kirakosyan.
Researcher at the AGMI, Candidate of Historical Sciences Robert Tatoyan is the author of “The Number of Western Armenian Population in 1987-1914” monograph which according to him ''dwells upon a very painful issue''.
''The statistical data on the number of Western Armenians as of 1878-1914 provided by the Ottoman government and Armenian Patriarchate of Constantinople were studied. The Turkish government has 2-fold decreased the number of Armenians recorded in the statistical sources of the time'', said Robert Tatoyan.
Director of AGMI Hayk Demoyan said that the other published monograph has been written by Doctor of Philological Sciences Rubina Pirumyan. In ''The Armenian Genocide in Literature: Responses of the Second Generation” book, the author analyzed the process of rendering the memories of the second generation survivors, the impact of the pain conveyed through memories and its reflection on their literary works.
“The Armenian Genocide and Scandinavian Response” temporary exhibition catalogue features 22 titles which depict Scandinavian missionary and humanitarian organizations' as well as individuals' activities during 1894-1896 massacres by Hamid, 1909 massacres in Cilicia, during and after the Armenian Genocide.