Սկսվել է «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների առաջադրումը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Սկսվել է Ռուբեն Վարդանյանի, Նուբար Աֆեյանի եւ Վարդան Գրեգորյանի կողմից հիմնադրված «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի հավակնորդների առաջադրումը:
«Ավրորա» մրցանակը (Aurora Prize for Awakening Humanity) «100 կյանք» նախաձեռնության բաղադրիչներից մեկն է: Նախաձեռնության պաշտոնական մեկնարկը տրվել է ս.թ. մարտին Նյու Յորքում, որի մասին կարող եք կարդալ Մեդիամաքսի հատուկ ռեպորտաժում:
Հավակնորդների առաջադրման մեկնարկի կապակցությամբ Ռուբեն Վարդանյանը եւ Enough Project-ի հիմնադիր տնօրեն Ջոն Փրենդերգեսթը ամերիկյան The Huffington Post-ում հրապարակել են «Մարտահրավեր հանրությանը. գտնել մարդակությունն անմարդկայինի մեջ» (A Public Challenge: Find Humanity in the Inhumane) համատեղ հոդվածը:
«Աննկարագրելի վտանգի պայմաններում խիզախություն ցուցաբերած մարդկանց երախտագիտություն հայտնելու նպատակով այս տարվա մարտին մենք նախաձեռնեցինք «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակը: Այս մրցանակը ամեն տարի կտրվի այն անհատներին կամ խմբերին, ովքեր անցել են աննկարագրելի փորձությունների միջով՝ այլոց կյանքը փրկելու համար»,- նշել են հոդվածի հեղինակները:
Մրցանակի հաղթողը կստանա 100 հազար ԱՄՆ դոլար, եւս 1 մլն ԱՄՆ նա կփոխանցի այն բարեգործական կազմակերպությանը, որը ոգեշնչել է իրեն:
«Սա լիովին համապատասխանում է Ավրորա մրցանակի ստեղծման գաղափարին եւ նպաստում է մարդկանց օգնության ձեռք մեկնելու շրջափուլի մեկնարկին: Այս մրցանակը միտված է հավասարապես եւ՛ անցյալին, եւ՛ ապագային՝ երախտիք հայտնելով անցյալում ինքնազոհաբերության օրինակների հեղինակներին եւ միաժամանակ աջակցելով մարդասիրական քայլերը: Այս մրցանակը ճանապարհ է հարթում՝ օգնելու եւ ֆինանսապես աջակցելու ապագայում խիզախության եւ կարեկցանքի դրսեւորումները»,- ասված է հոդվածում:
«Ավրորա» մրցանակը առաջին անգամ շնորհվելու է Երեւանում՝ 2016 թվականի ապրիլին: Մրցանակը հանձնելու է ամերիկացի հայտնի դերասան Ջորջ Քլունին, որը ժյուրիի համանախագահն է:
«100 կյանք» նախաձեռնության կայքում ցանկացած մարդ կարող է «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդներ առաջադրել՝ սեղմելով Առաջադրել կոճակը:

Началось выдвижение номинантов на премию «Аврора» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Стартовал процесс выдвижения номинантов на международную премию «Аврора», учрежденную Рубеном Варданяном, Нубаром Афеяном и Варданом Грегоряном.
Премия «Аврора» (Aurora Prize for Awakening Humanity) является частью инициативы «100 жизней». Официальный старт инициативы был дан в марте текущего года в Нью-Йорке. Подробнее об этом событии можно прочитать в специальном репортаже Медиамакс.
По случаю начала выдвижения номинантов Рубен Варданян и учредительный директор Enough Project Джон Прендергаст опубликовали совместную статью в The Huffington Post, озаглавленную «Общественный вызов: найти гуманность в негуманном» (A Public Challenge: Find Humanity in the Inhumane).
«Чтобы выразить благодарность людям, проявившим смелость в условиях смертельной опасности, в марте этого года мы инициировали международную гуманитарную премию «Аврора». Премия будет ежегодно вручаться тем лицам или группам, которые прошли через страшные испытания, чтобы спасти жизнь другим», - отмечают авторы статьи.
Обладатель премии «Аврора» получит 100 тысяч долларов США, а также 1 млн долларов США, который передаст организации, которая вдохновила его на подвиги.
«Это полностью соответствует идее премии «Аврора» и будет способствовать созданию цепочки, участники которой будут протягивать руку помощи другим. Эта премия в равной степени относится как к прошлому, так и к будущему: она выражает благодарность тем, кто подал пример самоотверженности и одновременно поощряет нынешние проявления человеколюбия. Эта премия направлена на то, чтобы помогать и оказывать финансовую поддержку будущим проявлениям смелости и сочувствия», - пишут Рубен Варданян и Джон Прендергаст.
Премия «Аврора» впервые будет вручаться в апреле 2016 года в Ереване. Вручать ее будет американский актер Джордж Клуни, который является сопредседателем жюри премии.
На сайте инициативы «100 жизней» все желающие могут выдвинуть своих кандидатов на получение премии, нажав на кнопку «Номинировать».