Վարչապետը կոչ է արել չսրել իրավիճակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կոչ է արել Բաղրամյան պողոտայում բողոքի ակցիան շարունակող քաղաքացիներին «զերծ մնալ հակասահմանադրական գործողություններից եւ չսրել իրավիճակը»:
«Բաղրամյան փողոցում հայտնվել են ուժեր, որոնց իրական նպատակը ոչ թե էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման հարցն է, այլ երկրում անկայունության ստեղծումն ու մեր քաղաքացիներին բախումների մղելը: Վերջիններս առաջին պլան են մղել ոչ թե հարցի սոցիալական կամ տնտեսական բաղադրիչը, այլ անհասկանալի ու անհեռատես քաղաքական նկրտումներ:
Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել այս ողջ գործընթացին ներգրավել փորձագիտական հանրության եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին: Այս իրավիճակում անհասկանալի է դառնում ցուցարարների՝ Բաղրամյան պողոտան անօրինական ձեւով փակ պահելու որոշումը, մանավանդ, որ ակցիայի նախաձեռնող խումբը հայտարարեց, որ ակցիան շարունակելու են Ազատության հրապարակում»,- ասել է կառավարության ղեկավարը՝ հունիսի 28-ի երեկոյան տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ըստ վարչապետի, «Ոչ թալանին» նախաձեռնության անդամները, ստանալով իրենց կողմից բարձրացված հարցի դրական լուծումը, իրավագիտակցության բարձր որակներ դրսեւորեցին, որը բխում է եւ հասարակության եւ պետության շահերից:
«Վերահաստատելով իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ երկխոսության եւ համատեղ աշխատանքի միջոցով խնդիրների լուծմանը հասնելու հարցում, եւս մեկ անգամ կոչ եմ անում Բաղրամյան փողոցում բողոքի ակցիան շարունակող մեր համաքաղաքացիներին՝ զերծ մնալ հակասահմանադրական գործողություններից եւ չսրել իրավիճակը: Միաժամանակ անթույլատրելի եմ համարում ոստիկանության հանդեպ ցանկացած սադրանք. նրանք ծառայում են մեր երկրին ու ժողովրդին եւ արժանի են ամենամեծ հարգանքի»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:

PM calls on protesters not to whip up situation - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Prime Minister Hovik Abrahamyan has called on protesters on Baghramyan Avenue “to refrain from anti-constitutional actions and not to whip up the situation.”
“Certain forces have appeared on Baghramyan Avenue whose real goal is not the rising electricity price but rather to create instability in the country and push our citizens into clashes. The latter have brought to the forefront unintelligible and improvident political bids and not the social or economic component of the issue.
We have expressed the readiness to involve experts and representatives of the civil society into this entire process. In this context, the protesters’ decision to illegally block Baghramyan Avenue is incomprehensible, especially when the group of protest initiators has stated they will continue their protest at Freedom square,” said the head of the government in the statement disseminated in the evening of June 28.
According to the PM, after getting a positive solution to the raised issue, the members of “No to Plunder” initiative demonstrated a high level of legal awareness, which complies with the interests of the community and the government.
“Reiterating the readiness of the authorities to resolve the issues through dialog and joint efforts, I once again call on our citizens continuing to protest on Baghramyan Avenue to refrain from anti-constitutional actions and not to whip up the situation. Any provocation towards the police is unacceptable – the police serve our country and our people and deserve the most respect,” said Hovik Abrahamyan.