Վարչապետը կոչ է արել չսրել իրավիճակը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը կոչ է արել Բաղրամյան պողոտայում բողոքի ակցիան շարունակող քաղաքացիներին «զերծ մնալ հակասահմանադրական գործողություններից եւ չսրել իրավիճակը»:
«Բաղրամյան փողոցում հայտնվել են ուժեր, որոնց իրական նպատակը ոչ թե էլեկտրաէներգիայի սակագների բարձրացման հարցն է, այլ երկրում անկայունության ստեղծումն ու մեր քաղաքացիներին բախումների մղելը: Վերջիններս առաջին պլան են մղել ոչ թե հարցի սոցիալական կամ տնտեսական բաղադրիչը, այլ անհասկանալի ու անհեռատես քաղաքական նկրտումներ:
Մենք պատրաստակամություն ենք հայտնել այս ողջ գործընթացին ներգրավել փորձագիտական հանրության եւ քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին: Այս իրավիճակում անհասկանալի է դառնում ցուցարարների՝ Բաղրամյան պողոտան անօրինական ձեւով փակ պահելու որոշումը, մանավանդ, որ ակցիայի նախաձեռնող խումբը հայտարարեց, որ ակցիան շարունակելու են Ազատության հրապարակում»,- ասել է կառավարության ղեկավարը՝ հունիսի 28-ի երեկոյան տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ըստ վարչապետի, «Ոչ թալանին» նախաձեռնության անդամները, ստանալով իրենց կողմից բարձրացված հարցի դրական լուծումը, իրավագիտակցության բարձր որակներ դրսեւորեցին, որը բխում է եւ հասարակության եւ պետության շահերից:
«Վերահաստատելով իշխանությունների պատրաստակամությունը՝ երկխոսության եւ համատեղ աշխատանքի միջոցով խնդիրների լուծմանը հասնելու հարցում, եւս մեկ անգամ կոչ եմ անում Բաղրամյան փողոցում բողոքի ակցիան շարունակող մեր համաքաղաքացիներին՝ զերծ մնալ հակասահմանադրական գործողություններից եւ չսրել իրավիճակը: Միաժամանակ անթույլատրելի եմ համարում ոստիկանության հանդեպ ցանկացած սադրանք. նրանք ծառայում են մեր երկրին ու ժողովրդին եւ արժանի են ամենամեծ հարգանքի»,- ասել է Հովիկ Աբրահամյանը:

Премьер-министр призвал не обострять ситуацию - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Овик Абрамян призвал граждан, продолжающих акцию протеста на проспекте Баграмяна, «воздержаться от антиконституционных действий и не обострять ситуацию».
«На улице Баграмяна появились силы, чья реальная задача - не тема повышения тарифов на электроэнергию, а создание нестабильности в стране и провокация столкновений между гражданами. Они отстаивают не социальные или экономические составляющие вопроса, а непонятные и бесперспективные политические устремления.
Мы выразили готовность вовлечь в процесс представителей экспертного сообщества и гражданского общества. В данной ситуации непонятно решение демонстрантов продолжать незаконно перекрывать проспект Баграмяна, тем более что группа инициаторов акции заявила, что протест будет продолжаться на площади Свободы», - сказал глава правительства в заявлении, распространенном вечером 28 июня.
По словам премьер-министра, члены инициативы «Нет грабежу», получив положительное решение по поднятому вопросу, проявили высокую степень правосознания, которая соответствует интересам общества и государства.
«Подтверждая готовность властей достичь решения проблемы путем диалога и совместной работы, еще раз призываю наших сограждан, продолжающих акцию протеста на проспекте Баграмяна, воздержаться от антиконституционных действий и не обострять ситуацию. Я считаю недопустимыми любые провокации в отношении полиции: они служат нашей стране и народу и заслуживают самого большого уважения», - сказал Овик Абрамян.