Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն այսօր կոչ է արել հարգել հավաքների եւ խոսքի ազատությունը:
Դեսպանության տարածած հայտարարության համաձայն՝ հունիսի 22-ի երեկոյան հոսանքի գների պլանավորած թանկացման դեմ բողոքի դուրս եկած ցուցարարների եւ ոստիկանների վերաբերմունքը եղել է «քաջալերող»: Դեսպանության դիտարկմամբ՝ երկու կողմերն էլ գործել են՝ հարգելով խոսքի ու հանրահավաքների ազատությունը ու զերծ մնալով լարվածության սրումից:
«Սակայն մենք մտահոգված ենք հունիսի 23-ի առավոտյան ցուցարարներին ցրելու ընթացքում ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման, ինչպես նաեւ ոստիկանության բաժանմունքներում տեղ գտած բռնությունների մասին հաղորդումներով: Բացի այդ, մեզ անհանգստացնում են հաղորդումներն այն մասին, որ գործողության իրականացման ընթացքում հատուկ թիրախ են հանդիսացել լրագրողներն ու նրանց սարքավորումները: Հրամայական է, որ կառավարությունը ՀՀ օրենսդրության շրջանակում ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման մասին հաղորդումների ամբողջական ու թափանցիկ քննություն անցկացնի»,- նշել են դեսպանությունում:
ԱՄՆ դեսպանությունը Թվիթերի իր պաշտոնական էջում կոչ է արել պահպանել հասարակական կարգը նաեւ այս երեկո՝ հարգելով հավաքների եւ խոսքի ազատությունները:
Իր գրառումներում դեսպանությունը կիրառել է էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ պայքարողների կողմից օգտագործվող հիմնական հեշթեգը՝ #ElectricYerevan:
Այսօր՝ ժամը 18:00-ին, Ազատության հրապարակում նախատեսված է բողոք-հանրահավաք՝ էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ:

U.S. calls for respecting freedom of assembly in Armenia - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. U.S. Embassy in Armenia has today called for respecting freedom of expression and assembly.
According to the statement disseminated by the Embassy, they are “encouraged by the responsible and generally respectful behavior by both protestors and police on the evening of June 22 during the protests over the planned rise in electricity prices”.
“However, we are concerned about reports of excessive police use of force to disperse the crowd on the morning of June 23, as well as several reports of abuse while in police custody.  In addition, we are troubled by reports that journalists and their equipment were specifically targeted during the operation.  It is imperative that the Government conduct a full and transparent investigation of reports of the excessive use of force by the police to the full extent of Armenian law”, the Embassy noted.
On official Twitter page, the U.S. Embassy has called for full respect for freedoms of expression and assembly while maintaining public order tonight.
The Embassy used the main hashtag of the people struggling against energy price rise- #ElectricYerevan.