Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունն այսօր կոչ է արել հարգել հավաքների եւ խոսքի ազատությունը:
Դեսպանության տարածած հայտարարության համաձայն՝ հունիսի 22-ի երեկոյան հոսանքի գների պլանավորած թանկացման դեմ բողոքի դուրս եկած ցուցարարների եւ ոստիկանների վերաբերմունքը եղել է «քաջալերող»: Դեսպանության դիտարկմամբ՝ երկու կողմերն էլ գործել են՝ հարգելով խոսքի ու հանրահավաքների ազատությունը ու զերծ մնալով լարվածության սրումից:
«Սակայն մենք մտահոգված ենք հունիսի 23-ի առավոտյան ցուցարարներին ցրելու ընթացքում ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման, ինչպես նաեւ ոստիկանության բաժանմունքներում տեղ գտած բռնությունների մասին հաղորդումներով: Բացի այդ, մեզ անհանգստացնում են հաղորդումներն այն մասին, որ գործողության իրականացման ընթացքում հատուկ թիրախ են հանդիսացել լրագրողներն ու նրանց սարքավորումները: Հրամայական է, որ կառավարությունը ՀՀ օրենսդրության շրջանակում ոստիկանության կողմից անհամաչափ ուժի կիրառման մասին հաղորդումների ամբողջական ու թափանցիկ քննություն անցկացնի»,- նշել են դեսպանությունում:
ԱՄՆ դեսպանությունը Թվիթերի իր պաշտոնական էջում կոչ է արել պահպանել հասարակական կարգը նաեւ այս երեկո՝ հարգելով հավաքների եւ խոսքի ազատությունները:
Իր գրառումներում դեսպանությունը կիրառել է էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ պայքարողների կողմից օգտագործվող հիմնական հեշթեգը՝ #ElectricYerevan:
Այսօր՝ ժամը 18:00-ին, Ազատության հրապարակում նախատեսված է բողոք-հանրահավաք՝ էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ:

США призвали уважать свободу собраний в Армении - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посольство США в Армении сегодня призвало уважать свободу собраний, а также свободу слова.
Согласно распространенному посольством заявлению, отношения полицейских и демонстрантов, протестующих против подорожания электроэнергии, вечером 22 июня были «воодущевляющими». Как отмечают в посольстве, стороны действовали с уважением к свободе слова и собраний, избегая обострения ситуации.
«Однако мы обеспокоены несоразмерным применением силы со стороны полиции в ходе разгона митингующих утром 23 июня, а также сообщениями о насилии в полицейских участках. Кроме того, нас беспокоят сведения о том, что в ходе операции особой мишенью стали журналисты и их техника. Необходимо, чтобы правительство Армении провело полное и прозрачное расследование сообщений об асимметричном применении силы со стороны полиции», - отметили в посольстве.
На официальной страничке в Twitter посольство США призвало продолжить поддержание общественного порядка этим вечером с уважением к свободе собраний и слова.
В твит посольства добавлен главный хэштег активистов, выступающих против повышения тарифов на электроэнергию: #ElectricYerevan. Сегодня в 18:00 на площади Свободы запланирована очередная демонстрация против повышения тарифов на электроэнергию.