Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր վաղ առավոտյան ոստիկանությունը ցրել է Բաղրամյան պողոտայի վրա նստացույց անող երիտասարդներին, որոնք պայքարում են էլեկտրաէներգիայի թանկացման դեմ:
Ցուցարարների դեմ օգտագործվել են ջրցան մեքենաներ, գործադրվել է ֆիզիկական ուժ: Տարբեր հաղորդումների համաձայն, մոտ 200 մարդ բերման է ենթարկվել ոստիկանության բաժիններ: Ոստիկանությունը գործողություններ է իրականացրել ոչ միայն Բաղրամյան պողոտայում, այլեւ Ազատության հրապարակում:
Առավոտյան Ազատության հրապարակը շրջափակված էր ոստիկանների կողմից եւ փակ էր քաղաքացիների համար:
«Ոչ թալանին» նախաձեռնությունը նստացույց էր սկսել Ազատության հրապարակում հունիսի 19-ին: Ակցիայի կազմակերպիչներն հայտնել էին, որ եթե էլեկտրաէներգիայի թանկացման որոշումը չեղյալ չհայտարարվի մինչեւ հունիսի 22-ը, երեկոյան նրան երթ կանեն ՀՀ նախագահի նստավայրի մոտ:
Հունիսի 22-ի երեկոյան ոստիկանության մեծաթիվ ուժերը փակել էին երթի մասնակիցների ճանապարհը եւ նստացույց սկսեցին Բաղրամյան պողոտայի վրա՝ ոչ հեռու Սահմանադրական դատարանի շենքից:
Երեւանի ոստիկանության պետի տեղակալ Վալերի Օսիպյանը կոչ էր անում ցուցարարներին դադարեցնել գործողությունը՝ այն անվանելով հակաօրինական: Ավելի ուշ ոստիկանությունը հանդես եկավ պաշտոնական հայտարարությամբ եւ զգուշացրեց, որ «իր լիազորությունների իրականացման ընթացքում իրավասու է իրավախախտների նկատմամբ կիրառել ֆիզիկական ուժ եւ հատուկ միջոցներ»:
Վալերի Օսիպյանը տեղեկացրեց, որ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատրաստ է հանդիպել ցուցարարների 3-4 հոգանոց խմբի հետ: Սակայն «Ոչ թալանին» նախաձեռնության անդամները մերժեցին առաջարկը՝ նշելով, որ «Սերժ Սարգսյանի հետ քննարկելու բան չունեն»:
«Մեր պահանջը հստակ է՝ էլեկտրաէներգիայի թանկացման մասին Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի որոշումը պետք է չեղյալ հայտարարվի նախագահի կողմից: Թող նախագահը ստորագրի այդ թուղթը եւ մենք կգնանք տուն», - նշում էին նրանք:
Հունիսի 22-ի երեկոյան Բաղրամյան պողոտա էին ժամանել Մայր Աթոռի եկեղեցական հայեցակարգային գրասենյակի ղեկավար Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանը եւ Մայր աթոռի թանգարանների եւ արխիվների տնօրեն տեր Ասողիկ քահանա Կարապետյանը: Նրանք ասացին, որ եկել են ոստիկանության եւ ցուցարարների հնարավոր բախումը կանխելու նպատակով:
Ցուցարարները բազմիցս հայտարարում էին, որ իրենց ակցիան բացառապես խաղաղ բնույթ է կրում եւ իրենք նպատակ չունեն ոստիկանության հետ բախումներ հրահրել: «Ոստիկանները մեր եղբայրներն են», - նշում էին նրանք:
Առավոտյան 05:20 սահմաններում ոստիկանությունը գործի դրեց ջրցան մեքենաները եւ ցուցարարներից «մաքրեց» Բաղրամյան պողոտան եւ Ազատության հրապարակը:

Ереван/Медиамакс/. Сегодня рано утром полиция разогнала молодежь, проводившую на проспекте Баграмяна акцию протеста против роста тарифов на электроэнергию.
Против участников акции использовали водометы, а также применена физическая сила. По разным данным, полицией были задержаны около 200 человек. Помимо проспекта Баграмяна, полиция действовала также на площади Свободы.
Сегодня утром площадь Свободы была окружена полицией, и доступ к ней для граждан был перекрыт.
Инициатива «Нет грабежу» начала сидячую акцию протеста на площади Свободы 19 июня. Организаторы акции сообщали, что если решение о повышении тарифов на электроэнергию не будет отменено до вечера 22 июня, участники акции проведут шествие к резиденции президента Армении.
Вечером 22 июня многочисленные силы полиции перекрыли путь демонстрантам, которые продолжили акцию протеста на проспекте Баграмяна, недалеко от здания Конституционного суда Армении.
Замначальника ереванской полиции Валерий Оспипян призвал демонстрантов прекратить акцию, назвав ее незаконной. Позднее полиция выступила с официальным заявлением и предупредила, что «вправе применить физическую силу и специальные средства против правонарушителей».
Валерий Осипян также сообщил, что президент Армении Серж Саргсян готов встретиться с 3-4 представителями митингующих. Однако члены движения «Нет грабежу» отказались, отметив, что им «нечего обсуждать с Сержем Саргсяном».
«У нас четкое требование: решение Комиссии по регулированию общественных услуг должно быть аннулировано президентом. Пусть президент подпишет этот документ, и мы уйдем домой», - отметили они.
Вечером 22 июня на проспект Баграмяна прибыли представители Святого Первопрестольного Эчмиадзина епископ Баграт Галстян и о. Асогик Карапетян. Они сказали, что прибыли для предотвращения возможного столкновения между полицией и демонстрантами.
Участники акции неоднократно заявляли, что акция носит исключительно мирный характер, и они не намерены провоцировать столкновения с полицией. «Полицейские – наши братья», - отмечали они.
Утром, примерно в 05:20, полиция применила водометы, «очистив» проспект Баграмяна и площадь Свободы от демонстрантов.