Երգի խոսքերը Միխայիլ Տումելյայի երգարանից
Ապրիլի 23-ին համացանցում հայտնվեց «Les Pires» խմբի «Совы нежные» երգի հիման վրա նկարահանված անիմացիոն տեսահոլովակը: 2005թ-ին, «Կռոկ» անիմացիոն փառատոնի ժամանակ, այս երգը դարձավ անիմատորների հիմնը: Ինը տարի անց աշխարհի տասը քաղաքից 20 անիմատոր համախմբվեցին եւ ստեղծեցին այս մուլտֆիլմը, որի դիտումից հետո արձանագրվում է տրամադրության միանշանակ բարձրացում:
Քսան անիմատորների թվում է նաեւ մուլտիպլիկատոր Նաիրա Մուրադյանը, ում Մեդիամաքսը խնդրեց պատմել տեսահոլովակի նախապատմության եւ ԲՈՒն ստեղծման մասին:
Պատմում է Նաիրա Մուրադյանը
«Совы нежные»-ն ի հայտ եկավ 2005թ-ի «Կռոկին»՝ անիմատոր Ալեքսեյ Բուդովսկու շնորհիվ: Երեկոյան նստած էինք նավի տախտակամածին, երբ նա միացրեց այդ երգը, որն անմիջապես գրավեց բոլորի ուշադրությունը՝ շատ «մերն» էր: Ոչ ոք տեղյակ չէր, ով է երգում, նույնիսկ սկզբում չէինք հասկացել, որ ռուսերեն լեզվով է, կարծում էինք՝ սերբերեն է: Ավելի ուշ պարզվեց, որ կատարում է ֆրանսիական «Les pires» խումբը, երգն էլ բավականին հին է՝ 1994 թվականին է գրվել:
Այդ օրվանից սկսած «Совы нежные»-ն լսվեց (եւ կատարվեց) անթիվ-անհամար անգամներ եւ դարձավ անիմատորների երբեք չմոռացվող հիմնը:
Երգի առաջին կատարումը 2005թ. Կռոկին: Բուի դիմակով Սերգեյ Կապկովն է Երգի առաջին կատարումը 2005թ. Կռոկին: Բուի դիմակով Սերգեյ Կապկովն է
Լուսանկարը` Նատալյա Բերեզովայա
Երգի հիման վրա flashmob ստեղծելու գաղափարը ծնվեց մեկ տարի առաջ՝ անիմատորներ Մաշա Յակուշինայի, Նատալյա Միրզոյանի եւ Սվետլանա Անդրիանովայի խոսակցության արդյունքում՝ հերթական անգամ երգը լսելուց հետո:
Խոսակցությանը ներկա էր նաեւ լրագրող, «Կռոկի» մամուլի քարտուղար Սերգեյ Կապկովը, ով իր վրա վերցրեց բոլոր կազմակերպչական հարցերը եւ հետագայում դարձավ մուլտֆիլմի պրոդյուսերը: Նա գրեց  փառատոնի մասնակիցներին, այդ թվում՝  ինձ: Իհարկե, մեծ ուրախությամբ համաձայնվեցի:
Կլիպի ստեղծմանը մասնակցել է 20 անիմատոր՝ աշխարհի 10 քաղաքից (ի դեպ, այդ 20-ից երեքը հայ են): Յուրաքանչյուրին «բաժին էր հասնում» էր 6 վայրկյան (երգի մեկական տող), բացառությամբ Բուդովսկու, ով նկարեց «նախաբանը» եւ Ալեքսեյ Ալեքսեեւի, ում բվիկները հայտնվում են ողջ կլիպի ընթացքում:
Նման համատեղ աշխատանքը կոչվում է բուրիմե, երբ յուրաքանչյուր մասնակից առանձին պատրաստում է իր կտորը՝ չիմանալով, թե ինչ են անում մյուսները, իսկ վերջում բոլոր կտորները միացվում են իրար: Դժվար է պատկերացնել, թե արդյունքում ինչպես է այդ ամենը «կպնելու» եւ համահունչ դիտվելու, կարեւորը ռիթմը պահելն է:
Մեկ օրում երկու տարբերակ նկարեցի: Առաջինը բավականին բարդ էր, Փարաջանովյան տարրերով, հետո որոշեցի շատ ավելի պարզ, սեւ-սպիտակ տարբերակն անել, որն էլ ուղարկեցի Սերգեյ Կապկովին:
Նաիրա Մուրադյան Նաիրա Մուրադյան
Լուսանկարը` Ս.Կապկով
Ուղարկելիս մի քիչ հուզվում էի, քանի որ չգիտեի, մնացածները ինչ են պատրաստել, բայց մոտավորապես տեղյակ էի, թե ինչ վարպետներ են մասնակցում այս նախագծին: Լավ է, Կապկովը աշխատանքս շատ հավանեց, ասաց,  որ այն նրբաճաշակ է ու «հավես»:
Մեկ տարի անց մուլտֆիլմը պատրաստ էր եւ Կապկովն ինձ ուղարկեց վերջնական տարբերակը, բայց խնդրեց, որ ոչ մեկին դեռ ցույց չտամ: Շատ հավանեցի՝ բարի, ուրախ մուլտֆիլմ է ստացվել, որի վրա աշխատել են անիմացիայի մեծ վարպետներ, օրինակ՝ Միխաիլ Տումելյան, Իվան Մաքսիմովը, Մաշա Յակուշինան եւ շատ ուրիշներ: Եվ կարեւորն այն է, որ բոլորին անձամբ ճանաչում ես, միասին հիանալի ժամանակ եք անցկացրել, ֆիլմեր դիտել, քննարկել, սովորել եւ ի վերջո համատեղ լավ աշխատանք կատարել:
Մոնիկ Ռենո, Սյուզաննա Սզաբո, Եվգենիյա Պաշկինա Մոնիկ Ռենո, Սյուզաննա Սզաբո, Եվգենիյա Պաշկինա
Մուլտֆիլմի պրեմիերան մոտեցրեցին «Իկար» անիմացիոն մրցանակաբաշխության բացմանը: Համացանցում այն պաշտոնապես հայտնվեց ապրիլի 23-ին եւ միանգամից գտավ իր հանդիսատեսին:
Այժմ բոլորը «հավեսի են ընկել» եւ մտածում են նոր բուրիմե ստեղծելու ուղղությամբ:
Մի քիչ «Կռոկ»-ի մասին
«Կռոկ»-ը ռուս-ուկրաինական ամենամյա անիմացիոն ֆիլմերի  միջազգային փառատոն է, որը գործում է 1989թ-ից: 1991թ-ից ի վեր այն անց է կացվում նավի վրա. մի տարի նավը անցնում է Դնեպրով եւ մտնում է Սեւ ծով, հաջորդ տարի այն լողում է Վոլգայով:
«Կռոկը» երկու անփոփոխ նախագահ ունի. ռուսական կողմից հանդես է գալիս ռեժիսոր եւ նկարիչ Էդուարդ Նազարովը, Ուկրաինան ներկայացնում է ռեժիսոր Դավիթ Չերկասկին: 2008թ-ից փառատոնի պատվավոր նախագահը ռեժիսոր Յուրի Նորշտեյնն է: Փառատոնին «Կռոկ» անվանումը տվել է հանրահայտ նկարիչ-մուլտիպլիկատոր Գարի Բարդինը: Ուկրաիներենից այն թարգմանվում է որպես «քայլ»:
Նավի վրա ներկա են լինում միայն մասնակիցները եւ ժյուրիի անդամները՝ ոչ միայն ԱՊՀ երկրներից, այլեւ Անգլիայից, Ֆրանսիայից, ԱՄՆ-ից, Լատինական Ամերիկայից: Մրցույթային ֆիլմերի դիտումից եւ վարպետության դասերից բացի ոչ պակաս կարեւոր տեղ են զբաղեցնում նաեւ պարերը, երգերը եւ խաղարկությունները: Հատկապես ուշագրավ են Կռոկի կառնավալները, որոնց ժամանակ  մասնակիցները մարմնավորում  են մուլտֆիլմերի հերոսներին, կամ ներկայացնում են կյանքից ինչ-որ զվարճալի դրվագներ:
Հայտնի չէ, թե ռուս-ուկրաինական ներկայիս հարաբերությունները ինչպես կանդրադառնան «Կռոկի» վրա: Հուսանք, որ քաղաքական իրավիճակը, այնումենայնիվ, չի խոչընդոտի աշխարհում ամենահեղինակավոր անիմացիոն փառատոններից մեկի գործունեությանը:
«Les Pires»-ն ու մադեմուազել Գրյունը
Պարզվեց, որ «Совы нежные» երգը բավականին սիրված է եղել շատերի կողմից: Ժամանակին ռուսական համացանցի օգտատերերը երգից ոգեշնչված ստեղծել են բուերին նվիրված «Совы нежные» ինտերնետ-հանրությունը, որտեղ տեղադրում էին բուերին վերաբերող տեղեկատվություն, լուսանկարներ, բացիկներ եւ այլն: Հենց բուերի սիրահարներն էլ պարզել են որոշ փաստեր՝ երգը կատարող խմբի եւ տեքստի հեղինակի մասին:
«Les Pires»-ը ֆրանսիական խումբ է, չորս սկավառակ է թողարկել, վերջինը՝ 1999թ-ին:
«Совы нежные» երգի երաժշտությունը գրել է խմբի դաշնակահար Ժան-Պյեր Լեկոռնուան, իսկ տեքստի հեղինակը ուսանողուհի, ռուսագետ Ժյուլի Գրյունն է, ով մինչ այդ երկու տարի ստաժավորվել էր Ռուսաստանում եւ գերազանց տիրապետում էր ռուսերենին: Ասում էին, որ մադեմուազել Գրյունին բնորոշ էր խոսելու պոէտիկ ոճը, ինչը բացատրում է «Совы нежные» գեղեցիկ եւ անսովոր բառակապակցությունը:

Слова песни, из песенника Михаила Тумели
23 апреля в сети появилось анимационное видео, снятое на песню группы Les Pires «Совы нежные». В 2005 году на фестивале «Крок» эта песня стала гимном аниматоров. Девять лет спустя 20 аниматоров из десяти городов мира объединились и создали мультфильм, способный поднять настроение каждому.
Одним из авторов мультфильма стала армянский мультипликатор Наира Мурадян, которая рассказала Медиамакс историю ее создания.
Рассказывает Наира Мурадян
Впервые мы услышали песню «Совы нежные» в 2005 году на фестивале «Крок» благодаря аниматору Алексею Будовскому. Мы сидели вечером на палубе корабля, когда он включил эту песню. Она сразу привлекла всеобщее внимание, поскольку оказалась очень «родной». Никто не знал исполнителя, мы даже не сразу поняли, что песня на русском языке: нам показалось, что поют на сербском. Потом выяснилось, что песню исполняет французская группа Les Pires, а песня была написана еще в 1994 году.
С той поры «Совы нежные» исполнялась бесконечное количество раз, песня стала неформальным гимном аниматоров.
Первое исполнение песни на “Кроке”, 2005 г., в маске совы - Сергей Капков Первое исполнение песни на “Кроке”, 2005 г., в маске совы - Сергей Капков
Фото: Наталья Березовая
Идея создания анимации на базе песни родилась год назад во время разговора аниматоров Маши Якушиной, Натальи Мирзоян и Светланы Андриановой, когда они в очередной раз слушали «Совы нежные».
Этот разговор «подслушал» журналист, пресс-секретарь «Крока» Сергей Капков, который загорелся идеей и взял на себя все организационные вопросы, а впоследствии выступил продюсером мультфильма. Он связался с участниками фестиваля, в том числе со мной. Конечно, я с радостью согласилась.
В создании клипа участвовали 20 аниматоров из 10 городов мира (кстати, трое из них армяне). Каждому досталось по 6 секунд (по одной строке), кроме Будовского, который снял «вступление», и Алексея Алексеева, чьи персонажи периодически появляются в течение всего клипа.
Подобная совместная работа, когда каждый участник отдельно готовит свою часть, не имея представления о том, что делают другие, называется буриме. Потом все фрагменты собираются воедино. Сложно представить, как в итоге все это будет сочетаться и насколько гармонично будет смотреться, поэтому главное – сохранить ритм.
За один день я нарисовала два варианта. Первый был достаточно сложным, с элементами параджановского стиля. Но потом я решила сделать что-то попроще и подготовила черно-белый вариант, который и отправила Сергею Капкову.
Наира Мурадян Наира Мурадян
Фото: С. Капков
Я немного нервничала, отправляя свою работу, поскольку не знала, что сделали другие. Капкову моя работа понравилась, он сказал, что получилось изящно и мило.
Через год мультфильм был готов, и Капков отправил мне окончательный вариант, но попросил пока никому не показывать. Мультфильм получился очень добрый и веселый – над ним работали такие большие мастера анимации, как Михаил Тумеля, Иван Максимов, Маша Якушина и многие другие. Что важно: мы все знакомы, отлично проводили время вместе, смотрели фильмы, обсуждали их, учились друг у друга, и вот, наконец, сделали вместе хорошую работу.
Моник Рено, Сюзанна Сзабо, Евгения Пашкина Моник Рено, Сюзанна Сзабо, Евгения Пашкина
Премьеру видеоклипа назначили ближе к открытию премии «Икар». В сети он был официально выложен 23 апреля и сразу нашел своего зрителя.
Все мы очень воодушевлены этим опытом и теперь подумываем о том, чтобы сделать еще одно буриме.
Несколько слов о «Кроке»
«Крок» - ежегодный российско-украинский международный фестиваль анимационных фильмов, основанный в 1989 году. Начиная с 1991 он проводится на корабле. Маршрут каждый год чередуется: корабль плывет либо по Волге, либо по Днепру к Черному морю.
Правят фестивалем два бессменных председателя: с российской стороны – режиссер и художник Эдуард Назаров, а с украинской – режиссер Давид Черкасский. С 2008 года почетным председателем фестиваля стал Юрий Норштейн. Название «Крок» фестивалю дал знаменитый художник-мультипликатор Гарри Бардин. В переводе с украинского это слово означает «шаг».
На корабле присутствуют только участники и члены жюри – не только из стран СНГ, но и из Англии, Франции, США, Латинской Америки. Помимо демонстраций фильмов и мастер-классов немаловажное значение имеют песни, танцы и розыгрыши. Особенно интересны карнавалы, на которых участники наряжаются в костюмы мультгероев или ставят сценки, представляющие забавные случаи из жизни.
Неизвестно, как отразятся нынешние российско-украинские отношения на «Кроке». Будем надеяться, что политическая ситуация, тем не менее, не скажется негативно на деятельности одного из самых престижных анимационных фестивалей.
Les Pires и мадмуазель Грюн
Песня «Совы нежные» некогда была довольно популярна. В свое время пользователи российской сети, вдохновленные песней, создали одноименное интернет-сообщество, куда выкладывали информацию о совах, фотографии, открытки и т.д. Именно любители сов раскрыли ряд фактов об исполнителях песни и авторе текста.
Les Pires – французская группа, на счету которой 4 альбома, последний из которых вышел в 1999 году.
Музыку к песне написал пианист группы Жан-Пьер Лекорнуа, а автор текста – студентка-русистка Жюли Грюн, которая два года стажировалась в России и в совершенстве владела русским языком. Говорят, мадмуазель Грюн было присуще говорить поэтическим языком, отсюда и изысканные и неординарные выражения песни «Совы нежные».