Ֆրանսիայի Հայկական թանգարանը կործանման եզրին է - Mediamax.am
Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցի տարին ողբերգական է Ֆրանսիայի Հայկական թանգարանի համար։ Մեծ Եղեռնը վերապրածների կողմից փրկված շուրջ 1200 արվեստի գործ զրկվել է ցուցասրահներից եւ հայտնվել արկղերում։ Թանգարանի տնօրենն ահազանգում է, սակայն Ֆրանսիայի կառավարությունն անտարբերության է մատնում խնդիրը։
1949թ. ֆրանսահայ Նուրհան Ֆրանգյանը մեկ հարկի տակ հավաքեց Ֆրանսիա գաղթած հայերի արվեստի գործերի հավաքածուները։ 1953 թ-ին նախագահ Վենսան Օրիոլի օրոք այդ հավաքածուի ցուցադրության համար տրամադրվեց Փարիզի 16-րդ թաղամասի Ֆոշ պողոտայի 59 հասցեում գտնվող շենքի առաջին հարկը, որտեղ էլ մինչեւ վերջին տարիները գտնվում էին այդ բացառիկ նմուշները։
1978 թ-ին ստեղծվեցին է Ֆրանգյան հիմնադրամը եւ Ֆրանսիայի հայկական թանգարանը, այդ նույն տարում հավաքածուն ճանաչվեց հանրային սեփականություն։ Թանգարանի հիմնադրի մահվանից հետո ազգանվեր գործը ժառանգեց նրա որդին՝ Ֆրեդերիկ Ֆրանգյանը։
Մեդիամաքսի հետ զրույցում Ֆրեդերիկ Ֆրանգյանը նշեց, որ ներկայումս թանգարանն անելանելի վիճակում է` շուրջ 15 տարի դռները փակ են եղել, իսկ այժմ այն անհետացման եզրին է։
«Հորս մահվանից հետո ստանձնել եմ այս գործը, բայց քիչ անց դարձել եմ գոյություն չունեցող թանգարանի տնօրեն, քանի որ ստիպված էինք փակել այն։ 19-րդ դարի կառույցի անբավարար պայմանների պատճառով այցելուներ ընդունելու հնարավորություն չունեինք, նույն հասցեում տեղակայված մեկ այլ թանգարանի հավաքածու եւս փակ էր հանրության համար»,- ասում է նա։
2011-ի օգոստոսին` վերանորոգման աշխատանքների պատրվակով, Ֆրասիայի մշակույթի նախարարությունը դիմել է Հայկական թանգարանին` իր ցուցասրահները ժամանակավորապես ազատելու եւ հավաքածուն տեղափոխելու առաջարկով՝ հավաստիացնելով, որ վերանորոգումն ավարտվելուն պես՝ 2012 թ-ի մայիսին, այն նույնությամբ կվերադարձվի իր նախնական վայրը։ Շենքի վերանորոգման աշխատանքներից հետո, սակայն, հայկական թանգարանին արգելվել է վերադառնալ իր տարածք. ցուցասրահները դարձել էին հարեւան թանգարանի պահոցը։
Հայկական թանգարանն ահազանգել է իրադրության մասին, դիմել է բոլոր հնարավոր ատյաններին, սակայն այս ջանքերը ոչ միայն ապարդյուն են անցել, այլեւ վիճակն ավելի է վատթարացել. 2014-ի սկզբին փոխվել են շենքի դռների փականները՝ այսպիսով անհնարին դարձնելով Հայկական թանգարան մուտք գործելը, իսկ հավաքածուի այնտեղ գտնվող մասի ճակատագիրն անհայտ է։
Ֆրանսիայի մշակույթի նախարարության 3-ամյա լռությունից հետո այս տարվա փետրվարի 17-ին նախարար Ֆլոր Պելրեն նամակ է գրել թանգարանի տնօրինությանը, որտեղ նշել է խնդրի մեկընդմիշտ լուծման հնարավորության մասին։ Մի քանի օր առաջ Ֆրեդերիկ Ֆրանգյանը հանդիպել է նախարարության ներկայացուցիչների հետ եւ պարզել, որ նամակում նշված հնարավոր տարբերակը թանգարանի իրերը Մարսել տեղափոխելն է, որտեղ հավաքածուն կտեղավորվի քաղաքի Եվրոպայի եւ Միջերկրական ցիվիլիզացիաների թանգարանի պահեստ։
Փաստորեն, առաջարկվում է պահեստավորել նմուշները, այսինքն հավաքածուները չեն ցուցադրվելու։ Այսպիսով, թանգարանը փրկելու եւս մեկ հույս հոդս է ցնդում։
Թանգարանի տնօրենն ու հիմնադրամի տնօրինությունը հանդիպել են մի շարք քաղաքական գործիչների հետ, ովքեր իրենց կարծիքն են հայտնել նախարարության այս որոշման վերաբերյալ։ Ըստ նրանց, նախարարի նամակն ընդամենը կրքերը հանդարտեցնելու համար էր. երբ կանցնի Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի տարին, եւ Հայաստանի վրա ուղղված ուշադրությունը կմարի, թանգարանի հարցն ընդմիշտ «կթաղվի»։
Նույն այդ դեմքերն ասում են, որ այս իրադրությունը նաեւ «առավելություններ» ունի` նախարարությունն արդեն բացահայտորեն ցույց է տալիս, որ Հայկական թանգարանի ցուցասրահներն այլ նպատակով են օգտագործվելու եւ չեն տրամադրվելու թանգարանին, այնինչ մինչ այժմ այս հավաքածուի տեղափոխման պատճառ էր ներկայացվում անվտանգության հարցը։ Այժմ արդեն ավելի դյուրին է նկատել տարիներ շարունակ թանգարանի դեմ տրամադրվածությունը։
Տնօրինությունը մեզ հայտնեց, որ կտրուկ մերժել է նախարարության այս առաջարկը` խոսք անգամ չի կարող լինել այն մասին, որ հայկական թանգարանը «թաղվի» մեկ այլ թանգարանի պահեստում։
«Քանի ողջ եմ, պայքարելու եմ թանգարանը փրկելու համար, չեմ կարող թողնել, որ արկղերում փտեն այս անգին գործերը, որոնց անհայտացումը կնշանակի մի ողջ պատմության ոչնչացում», - շեշտում է տնօրենը։ Նա չի ցանկանում մշակույթը քաղաքականացնել, փորձում է հավատալ, որ սա միայն տարածքի խնդիր է։ Բայց նաեւ չի թաքցնում զարմանքը, որ Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը պատրաստվում է Հայաստան մեկնել Հայոց ցեղասպանության տարելիցին, սակայն բացարձակ անտարբերության է արժանացնում հայկական թանգարանի ճակատագիրը։
«Շարունակում եմ հավատալ մարդկանց եւ չեմ ցանկանում սա միտումնավոր արված քայլ համարել, սակայն չեմ կարող չնկատել, որ այս ամենը բոլորովին անօրինական է։ Վտանգված է յուրահատուկ մշակութային մի ժառանգություն, որն ընդգրկում է 3 000 տարվա պատմություն եւ արվեստի շուրջ 1200 գործ»,- ավելացնում է Ֆրանգյանը։
Թանգարանի ղեկավարին հաճախ հարցնում են, թե ինչու չի ցանկանում հավաքածուն Հայաստան տեղափոխել։ Նրա դիրքորոշումն անփոփոխ է. բոլոր նմուշները Ֆրանսիայում պետք է մնան։ «Այս հավաքածուն հենց Ցեղասպանությունից փրկվածների կողմից է ստեղծված, եթե այն տանենք Հայաստան, կնշանակի` մաքրել գաղթածների թողած հետքերը։ Այս իրերն այն մարդկանց կողմից են բերվել, ովքեր գաղթել են հիմնականում Թուրքիայից, իմ ծնողներն էլ այնտեղից են եկել 1917 թ-ին»,-նշում է նա։
Նվիրյալ ղեկավարը չի դադարեցնում թանգարանը փրկելու եւ աշխարհին ներկայացնելու ճիգերը` մշակույթային այս օջախին կյանք է հաղորդվել վիրտուալ տարբերակով` www.le-maf.com հասցեով կարելի է գտնել հավաքածուն իր ողջ հմայքով։ Այստեղ ձեռագրերից բացի կան հագուստներ, կրոնական ուղղվածության նմուշներ եւ այլն։ 3D տարբերակով կառուցված կայքը գործում է 2009 թ-ից եւ դեռ մշակվում եւ հարստացվում է։

Армянский музей Франции на грани исчезновения - Mediamax.am
Год 100-летия Геноцида армян может стать трагическим для Армянского музея Франции. Около 1200 предметов искусства, спасенных пережившими Геноцид людьми, лишились выставочного зала и остаются в коробках. Директор музея неоднократно сообщал о проблеме, однако французское правительство никак на нее не реагирует.
В 1949 году французский армянин Нурхан Франгян собрал воедино произведения искусства эмигрировавших во Францию армян. В 1953 году, во время президентства Венсана Ориоля, под экспозицию был выделен 1-й этаж здания 59 по проспекту Фош в 16-м квартале Парижа. Именно там до последнего времени выставлялись экспонаты.
В 1978 году был создан фонд Франгян и Армянский музей Франции. В том же году коллекция была признана государственной собственностью. После смерти создателя музея его преемником стал сын - Фредерик Франгян.
В беседе с Медиамакс Фредерик Франгян отметил, что музей находится в плачевном состоянии: почти 15 лет его двери были закрыты, а теперь он находится на грани уничтожения.
«После смерти моего отца, я взял на себя эту миссию, однако через некоторое время я стал директором несуществующего музея, так как был вынужден закрыть его. Из-за неудовлетворительных условий здания 19-го века у нас не было возможности принимать посетителей. Коллекция другого музея, который также располагался на этом этаже, тоже была закрыта для посещения», - сказал он.
В августе 2011 года под предлогом проведения ремонтных работ министерство культуры Франции обратилось к Армянскому музею с предложением временно освободить выставочный зал и перенести экспозицию, заверив, что сразу после завершения ремонта в мае 2012 года она будет возвращена на прежнее место. Однако после ремонта музею было запрещено возвращаться в свое помещение, которое было передано соседнему музею в качестве хранилища.
Армянский музей сообщил о данном инциденте, обратился во все возможные инстанции, однако эти усилия не только остались тщетными, но и еще более усугубили ситуацию. В начале 2014 года были заменены замки на входных дверях помещения, что закрыло доступ в Армянский музей. Судьба оставшейся там части экспозиции остается неизвестной.
После трехлетнего молчания, 17 февраля этого года министр культуры Флер Пеллерин написала письмо руководству Армянского музея, в котором рассказала о возможном окончательном решении проблемы. Несколько дней назад Фредерик Франгян встретился с представителями Минкульта и узнал, что предлагаемое решение заключается в следующем: имущество музея перевозится в Марсель, и сдается в хранилище Музея цивилизаций Европы и Средиземноморья.  Фактически, предлагается больше не выставлять коллекцию.
Директор музея и руководство фонда встретились с рядом политических деятелей, которые выразили мнения относительно решения Министерства. По их мнению, письмо министра было написано только для того, чтобы успокоить ситуацию. Когда пройдет 100-летняя годовщина Геноцида армян, внимание к Армении спадет, и вопрос музея можно будет навсегда закрыть.
Те же люди говорят, что такая ситуация имеет и свои «преимущества», поскольку министерство открыто демонстрирует, что залы Армянского музея будут использоваться в других целях и не будут возвращены музею, в то время как раньше в качестве причины переноса экспозиции указывались вопросы безопасности. Теперь будет проще заметить негативное отношение к музею, проявляемое уже несколько лет подряд.
Руководство сообщило, что ответило на это предложение министерства отказом: даже речи не может быть о том, чтобы Армянский музей был «похоронен» в архиве другого музея.
«Пока я жив, я буду бороться за спасение музея. Не могу оставить эти бесценные произведения гнить в коробках. Их исчезновение будет означать уничтожение целой истории», - подчеркивает директор. Он не хочет политизировать искусство, хочет думать, что это всего лишь вопрос помещений. Но также не скрывает удивления в связи с тем, что президент Франции Франсуа Олланд собирается отправится в Армению на годовщину Геноцида армян, однако полностью безразличен к судьбе Армянского музея.
«Я продолжаю верить в людей и не хочу считать эти действия намеренными. Однако не могу не заметить, что все это абсолютно незаконно. Под угрозой оказалось уникальное культурное наследие», - добавил Франгян.
Руководителя музея часто спрашивают, почему он не хочет перевезти экспозицию в Армению. Но он твердо придерживается своей позиции: все экспонаты должны оставаться во Франции. «Эта коллекция создана людьми, пережившими Геноцид, если перевезти ее в Армению, получится, что мы сотрем следы эмигрантов. Эти предметы были привезены людьми, которые в основном бежали из Турции. Мои родители тоже приехали оттуда в 1917 году», - отметил он.
Руководитель не прекращает попытки спасти музей и показать его экспонаты миру. На сайте www.le-maf.com можно увидеть коллекцию во всей красе в виртуальном формате.  Помимо рукописей здесь собрана одежда, религиозные предметы и так далее. Сайт, сделанный в формате 3D, действует с 2009 года и дополняется по сей день.