Գործարկվել է Եղեռնի պատկերների թվանշային ցուցահանդեսը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայկական ազգային ինստիտուտի (The Armenian National Institute, ANI), Վաշինգտոնում տեղակայված Հայոց ցեղասպանության թանգարանի (AGMA) եւ Ամերիկայի Հայկական համագումարի (AAA) նախաձեռնությամբ մեկնարկել է «Հայոց ցեղասպանության խորհրդանշական պատկերներ» (Iconic Images of the Armenian Genocide) խորագրով լուսանկարների թվանշային չորրորդ ցուցահանդեսը:
Ցուցահանդեսում ներկայացված է Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված վայրագությունները վկայող շուրջ 100 բացառիկ լուսանկար: Դրանք բացառիկ են, քանի որ արվել են մի շրջանում, երբ Օսմանյան կայսրությունում արգելված էր լուսանկարիչների աշխատանքը:
Ցեղասպանությունը պատկերող եւ փաստագրող բազմաթիվ լուսանկարներ ոչնչացվել են Առաջին աշխարհամարտի տարիներին, որոշ մասն էլ տարածվել է աշխարհի տարբեր մայրցամաքներում: Ցուցահանդեսի կազմակերպիչները կարողացել են գտնել եւ հավաքել այդ բացառիկ լուսանկարների որոշ մասը, որոնք վերստեղծում են երիտթուրքերի կողմից իրականացված հրեշավոր հանցագործության համայնապատկերը:
Լուսանկարները հավաքագրվել են տարբեր կառույցների եւ անհատների, այդ թվում՝ ԱՄՆ ազգային արխիվի, ԱՄՆ Կոնգրեսի գրադարանի նվիրատվությունների շնորհիվ:
«Այս ցուցահանդեսը վերստեղծում է Հայոց ցեղասպանության ամբողջ ընթացքի համայնապատկերը: Ցեղասպանության գրեթե բոլոր դրվագները՝ տեղահանություն, հարձակումներ, սպանություն, սով, բնաջնջում, ներկայացված են լուսանկարների միջոցով: Ցուցահանդեսը փաստագրում է Օսմանյան կայսրությունում հայ ժողովրդի ապրած ողբերգությունն ու զրկանքները»,- ասել է Հայկական ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Ադալյանը:

Запущена цифровая экспозиция изображений Геноцида армян - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. По инициативе Национального армянского института (The Armenian National Institute, ANI), Музея геноцида армян в Вашингтоне (AGMA) и Армянской Ассамблеи Америки (ААА) открылась четвертая цифровая галерея «Знаковых образов Геноцида армян» (Iconic Images of the Armenian Genocide).
На ресурсе выложены порядка 100 эксклюзивных фотографий, изображающих зверства, осуществленные против армян в Османской империи. Исключительность снимков заключается в том, что они были сделаны в период, когда фотографирование в Османской империи было запрещено.
Множество снимков, свидетельствующих о Геноциде армян, было уничтожено в годы Первой мировой войны, некоторые из них разошлись по разным частям света. Организаторам галереи удалось найти и собрать некоторую часть эксклюзивных фотографий, представляющих панораму страшных преступлений младотурок.
«Эта экспозиция воссоздает панораму всего процесса Геноцида армян. Почти все эпизоды геноцида – депортация, нападения, убийства, голод, уничтожение – представлены посредством фотографий. Экспозиция констатирует страдание и лишения армянского народа в Османской империи», - сказал директор Армянского национального института Рубен Адалян.