Նյու Յորքում այսօր կմեկնարկի 100 LIVES նախաձեռնությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նյու Յորքում այսօր կազդարարվի «100 Կյանք» (100 LIVES) նախաձեռնության մեկնարկի եւ մարդասիրական նոր` «Ավրորա» միջազգային մրցանակի (Aurora International Humanitarian Prize) հիմնման մասին:
Նախաձեռնությունը կոչված է երախտիքի տուրք մատուցելու այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնք 100 տարի առաջ հերոսական ջանքերի գնով բազում հայերի են փրկել Հայոց ցեղասպանությունից։
«100 Կյանք»-ի  համահիմնադիրներն են հայտնի գործարարներ եւ բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը եւ Նյու Յորքի Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:
«100 Կյանք» նախաձեռնության նպատակն է ուշադրություն հրավիրել Ցեղասպանության եւ մարդու իրավունքների ոտնահարման խնդիրների վրա, մրցանակի հիմնման միջոցով խրախուսել անձանց, ովքեր մեր օրերում կյանքեր փրկելու համար ջանքեր են գործադրում, ինչպես նաեւ արժանին մատուցել բոլոր այն կազմակերպություններին ու անհատներին, ովքեր հարյուր տարի առաջ հազարավոր հայերի են փրկել:
«Նախաձեռնությամբ մենք ցանկանում ենք մեր երախտագիտությունը հայտնել նրանց, ովքեր օգնել են հայերին 100 տարի առաջ եւ որոնց ջանքերով տապալվել է Ցեղասպանության նախաձեռնողների հիմնական նպատակը՝ հայ ժողովրդի բնաջնջումը: Նախագծի շրջանակում համադրել ենք երեք բաղադրիչ, որոնք վերաբերում են մեր անցյալին, ներկային եւ ապագային»,- Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA)  հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:

100 LIVES initiative to kick off in New York today - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. The launch of 100 LIVES initiatives and Aurora International Humanitarian Prize will be announced in New York today.
The initiative is aimed at paying tribute to individuals and organizations whose heroic efforts saved lives of many Armenians from the Armenian Genocide 100 years ago.
100 LIVES is co-founded by famous businessmen and philanthropists Ruben Vardanyan and Noubar Afeyan and President of Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian.
“100 LIVES is aimed at calling attention to the Genocide and human rights violation, encourage people who take efforts to save lives nowadays through the Prize and pay tribute to the organizations and individuals who saved thousands of Armenians 100 years ago.
“With this initiative, we want to express our gratitude to those who helped Armenians 100 years ago and whose efforts failed the main goal of the Genocide perpetrators - to exterminate the Armenian people.  We combined 3 components concerning our past, present and future within the project”, Co-Founder of Initiatives for Development of Armenia (IDeA) Foundation Ruben Vardanyan said to Mediamax .