Նյու Յորքում այսօր կմեկնարկի 100 LIVES նախաձեռնությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Նյու Յորքում այսօր կազդարարվի «100 Կյանք» (100 LIVES) նախաձեռնության մեկնարկի եւ մարդասիրական նոր` «Ավրորա» միջազգային մրցանակի (Aurora International Humanitarian Prize) հիմնման մասին:
Նախաձեռնությունը կոչված է երախտիքի տուրք մատուցելու այն անհատներին ու կազմակերպություններին, որոնք 100 տարի առաջ հերոսական ջանքերի գնով բազում հայերի են փրկել Հայոց ցեղասպանությունից։
«100 Կյանք»-ի  համահիմնադիրներն են հայտնի գործարարներ եւ բարերարներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը եւ Նյու Յորքի Քարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:
«100 Կյանք» նախաձեռնության նպատակն է ուշադրություն հրավիրել Ցեղասպանության եւ մարդու իրավունքների ոտնահարման խնդիրների վրա, մրցանակի հիմնման միջոցով խրախուսել անձանց, ովքեր մեր օրերում կյանքեր փրկելու համար ջանքեր են գործադրում, ինչպես նաեւ արժանին մատուցել բոլոր այն կազմակերպություններին ու անհատներին, ովքեր հարյուր տարի առաջ հազարավոր հայերի են փրկել:
«Նախաձեռնությամբ մենք ցանկանում ենք մեր երախտագիտությունը հայտնել նրանց, ովքեր օգնել են հայերին 100 տարի առաջ եւ որոնց ջանքերով տապալվել է Ցեղասպանության նախաձեռնողների հիմնական նպատակը՝ հայ ժողովրդի բնաջնջումը: Նախագծի շրջանակում համադրել ենք երեք բաղադրիչ, որոնք վերաբերում են մեր անցյալին, ներկային եւ ապագային»,- Մեդիամաքսի հետ զրույցում ասել է «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» (IDeA)  հիմնադրամի համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը:

Проект 100 LIVES стартует сегодня в Нью-Йорке - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. В Нью-Йорке сегодня будет дан старт проекта «100 жизней» (100 LIVES) и гуманитарной международной премии «Аврора» (Aurora International Humanitarian Prize).
Премия призвана выразить благодарность людям и организациям, которые 100 лет назад благодаря героическим усилиям спасали армян от Геноцида.
Основателями проекта 100 LIVES являются знаменитые предприниматели и меценаты Рубен Варданян и Нубар Афеян, а также председатель нью-йоркского фонда Карнеги Вардан Грегорян.
Цель проекта 100 LIVES – привлечь внимание к проблемам геноцида и нарушения прав человека, посредством премии поощрить людей, которые в наши дни прикладывают усилия к спасению жизней, а также отдать должное всем организациям и отдельным лицам, которые 100 лет назад спасли жизни сотен армян.
«Проектом 100 Lives мы хотим выразить благодарность тем, кто помогал армянам 100 лет назад и чьими усилиями инициаторы Геноцида потерпели крах в своей главной цели – уничтожении армянского народа. Я убежден, что только сильная и излечившаяся от синдрома жертвы нация может быть благодарной. В рамках нашего проекта мы сочетаем три элемента, которые соотносятся с нашим прошлым, настоящим и будущим», - сказал в интервью Медиамакс сооснователь фонда «Инициативы развития Армении» (IDeA) Рубен Варданян.