Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ եւ ՌԴ գլխավոր դատախազությունները քննարկել են Գյումրիում նախօրեին տեղի ունեցած սպանության գործի մանրամասները:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Գլխավոր դատախազությունում, «երկուստեք ընդգծվել է, որ տեղի ունեցած ողբերգության բոլոր մեղավորները պետք է պատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ»:
«Հանցագործության կատարման մեջ կասկածվող Վալերի Պերմյակովը ՌԴ քաղաքացի է եւ գտնվում է ՌԴ իրավապահների հսկողության՝ նույնն է՝ ՌԴ իրավազորության ներքո: Հետեւաբար, Վալերի Պերմյակովին ՀՀ իրավապահներին հանձնելու հարց չի քննարկվում, նկատի ունենալով ՌԴ սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին կետում ամրագրված արգելքը, համաձայն որի, ՌԴ քաղաքացին չի կարող հանձնվել այլ պետության», - ասված էՀՀ Գլխավոր դատախազության հաղորդագրության մեջ:
Քննությունը վարում են ՀՀ եւ ՌԴ իրավապահ մարմինները:
«Հայկական կողմը հետեւողական է լինելու, որպեսզի բոլոր մեղավորները օրենքով սահմանված կարգով ենթարկվեն պատասխանատվության»,- հայտնել են դատախազությունում:
Հունվարի 12-ի վաղ առավոտյան Գյումրիում սպանվել էին Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամները՝ Սերյոժա Ավետիսյանը, Հասմիկ Ավետիսյանը, Աիդա Ավետիսյանը, Արմեն Ավետիսյանը, Արաքսյա Պողոսյանը, Հասմիկ Ավետիսյանը:
2014 թվականին ծնված Սերյոժա Ավետիսյանը հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ վիրահատվել էր:
Սպանությունների կատարման կասկածյալը ռուսաստանյան 102-րդ ռազմակայանի ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովն է:

Handing over Permyakov to Armenia not discussed - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. The General Prosecutor Offices of Armenia and Russia have discussed the details of the massacre committed in Gyumri the day before.
“Both parties stressed the culprits of the tragedy should be punished to the fullest extent of the law”, the General Prosecutor Office of Armenia informed.
“Valery Permyakov suspected of the crime is a Russian citizen and has been placed under the control of Russian law enforcement agencies, that is under the Russian jurisdiction. Thus, handing over Valery Permyakov to Armenian law enforcement bodies is not discussed considering the ban enshrined in paragraph 1 of Article 61 of the Russian Constitution, which speculates that the Russian citizen cannot be handed over to another country”, the press release of the General Prosecutor Office of Armenia reads.
The investigation is carried out by Armenian and Russian law enforcement agencies.
“The Armenian party will be consistent for all the culprits to pay the penalty established by the law”, the Prosecutor’s Office informed.
In the early morning of January 12, six members of Avetisyan family were killed in Gyumri – Seryozha Avetisyan, Hasmik Avetisyan, Aida Avetisyan, Armen Avetisyan, Araksya Poghosyan, and Hasmik Avetisyan. Seryozha Avetisyan born in 2014 was taken to hospital with gunshot wounds. The child underwent a surgery.
Conscript serviceman Valery Permyakov serving in the Russian 102nd Military Base is suspected of the crime.