Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ եւ ՌԴ գլխավոր դատախազությունները քննարկել են Գյումրիում նախօրեին տեղի ունեցած սպանության գործի մանրամասները:
Ինչպես հայտնում են ՀՀ Գլխավոր դատախազությունում, «երկուստեք ընդգծվել է, որ տեղի ունեցած ողբերգության բոլոր մեղավորները պետք է պատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ»:
«Հանցագործության կատարման մեջ կասկածվող Վալերի Պերմյակովը ՌԴ քաղաքացի է եւ գտնվում է ՌԴ իրավապահների հսկողության՝ նույնն է՝ ՌԴ իրավազորության ներքո: Հետեւաբար, Վալերի Պերմյակովին ՀՀ իրավապահներին հանձնելու հարց չի քննարկվում, նկատի ունենալով ՌԴ սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին կետում ամրագրված արգելքը, համաձայն որի, ՌԴ քաղաքացին չի կարող հանձնվել այլ պետության», - ասված էՀՀ Գլխավոր դատախազության հաղորդագրության մեջ:
Քննությունը վարում են ՀՀ եւ ՌԴ իրավապահ մարմինները:
«Հայկական կողմը հետեւողական է լինելու, որպեսզի բոլոր մեղավորները օրենքով սահմանված կարգով ենթարկվեն պատասխանատվության»,- հայտնել են դատախազությունում:
Հունվարի 12-ի վաղ առավոտյան Գյումրիում սպանվել էին Ավետիսյանների ընտանիքի վեց անդամները՝ Սերյոժա Ավետիսյանը, Հասմիկ Ավետիսյանը, Աիդա Ավետիսյանը, Արմեն Ավետիսյանը, Արաքսյա Պողոսյանը, Հասմիկ Ավետիսյանը:
2014 թվականին ծնված Սերյոժա Ավետիսյանը հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել էր հիվանդանոց, որտեղ վիրահատվել էր:
Սպանությունների կատարման կասկածյալը ռուսաստանյան 102-րդ ռազմակայանի ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովն է:

Возможность передачи Пермякова армянским властям не рассматривается - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Представители Генеральных прокуратур Армении и России обсудили подробности массового убийства, произошедшего накануне в Гюмри.
Как сообщили в Генпрокуратуре Армении, «обе стороны подчеркнули, что виновные в произошедшей трагедии должны быть наказаны по всей строгости закона».
«Подозреваемый в совершении преступления Валерий Пермяков является гражданином РФ и находится под контролем российских правоохранительных органов, то есть в ведении Российской Федерации. Следовательно, вопрос о сдаче Пермякова армянским правоохранительным органам не стоит, учитывая запрет, закрепленный 1-м пунктом статьи 61 Конституции России, согласно которому гражданин России не может быть передан другому государству»,- говорится в сообщении Прокуратуры Армении.
Следствие ведут правоохранительные органы Армении и России.
«Армянская сторона проследит, чтобы виновные были привлечены к ответственности в соответствии с установленным порядком», - сообщили в прокуратуре.
Рано утром 12 января в Гюмри были убиты Сережа Аветисян, Асмик Аветисян, Аида Аветисян, Армен Аветисян, Араксия Погосян и Асмик Аветисян. 6-месячный Сережа Аветисян с ранениями был доставлен в больницу и прооперирован.