Կանադան դատապարտել է հայկական եկեղեցու ավերումը Դեր Զորում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կանադայի կրոնական ազատության հարցերով դեսպան Էնդրյու Բենեթը դատապարտել է Դեր Զորում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման (ISIS կամ ISIL) կողմից:
«Կանադան դատապարտում է ISIL-ի կողմից հայ նահատակների հիշատակին նվիրված եկեղեցու եւ դրա հարակից տարածքում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի ավերումը, որն ամփոփում է 1915 թ.-ին սպանված բազմաթիվ հայերի մասունքները: Հերթական սրբավայրի կանխամտածված եւ բարբարոսական ավերումը եւս մեկ անգամ վկայում է ISIL-ի իրական էության, դրա ատելությամբ ու անհանդուրժողականությամբ լի գործողությունների մասին»,- ասված է Էնդրյու Բենեթի հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքերով, Կանադան դատապարտում է այս ահաբեկչական խմբավորման գործունեությունը, որն աղավաղում է Իսլամի ուղերձը եւ հանգեցնում հազարավոր անմեղ զոհերի:

Канада осудила разрушение армянской церкви в Дер Зоре - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Посол Канады по вопросам свободы вероисповедания Эндрю Беннетт осудил разрушение армянской церкви Святых мучеников в Дер Зоре (Сирия) боевиками террористической группировки «Исламское государство» (ISIS или ISIL).
«Канада осуждает разрушение церкви, посвященной памяти армянских мучеников, а также находящегося возле нее мемориала Геноцида армян, где покоились останки многих армян, убитых в 1915 году. Умышленное и варварское уничтожение очередного святилища еще раз доказывает истинную сущность ISIL, действия которой полны ненависти и нетерпимости»,- говорится в заявлении Эндрю Беннетта.
По его словам, Канада осуждает деятельность этой террористической группировки,  которая искажает суть заповеди ислама и порождает тысячи невинных жертв.