Կանադան դատապարտել է հայկական եկեղեցու ավերումը Դեր Զորում - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Կանադայի կրոնական ազատության հարցերով դեսպան Էնդրյու Բենեթը դատապարտել է Դեր Զորում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված Սրբոց Նահատակաց եկեղեցու ավերումը «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման (ISIS կամ ISIL) կողմից:
«Կանադան դատապարտում է ISIL-ի կողմից հայ նահատակների հիշատակին նվիրված եկեղեցու եւ դրա հարակից տարածքում գտնվող Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի ավերումը, որն ամփոփում է 1915 թ.-ին սպանված բազմաթիվ հայերի մասունքները: Հերթական սրբավայրի կանխամտածված եւ բարբարոսական ավերումը եւս մեկ անգամ վկայում է ISIL-ի իրական էության, դրա ատելությամբ ու անհանդուրժողականությամբ լի գործողությունների մասին»,- ասված է Էնդրյու Բենեթի հայտարարության մեջ:
Նրա խոսքերով, Կանադան դատապարտում է այս ահաբեկչական խմբավորման գործունեությունը, որն աղավաղում է Իսլամի ուղերձը եւ հանգեցնում հազարավոր անմեղ զոհերի:

Yerevan /Mediamax/. Canada’s Ambassador for Religious Freedom Andrew Bennett deplored the destruction of Armenian Church of the Holy Martyrs, a memorial to the victims of the Armenian genocide, in Deir ez-Zor by the “Islamic State” (ISIS or ISIL) terrorist group.
“Canada deplores ISIL’s destruction of the Armenian Holy Martyrs Church and the adjacent Museum of the Holy Martyrs, a memorial to the victims of the Armenian genocide that housed the remains of many of those killed in 1915. The deliberate and barbarous destruction of another holy site again reveals the true nature of ISIL and its agenda, which is driven by hate and intolerance”, Andrew Bennett’s statement reads.
According to him, Canada continues to condemn this terrorist group, which has distorted and warped the message of Islam and murdered thousands of innocents.