Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին դիմել են Գյումրիի երաժշտական դպրոցի սաներին եւ ուսուցիչներին - Mediamax.am
23499 դիտում
Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին դիմել են Գյումրիի երաժշտական դպրոցի սաներին եւ ուսուցիչներին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռոք-աստղեր Իէն Գիլանը (Deep Purple) եւ Թոնի Այոմին (Black Sabbath) դիմել են Գյումրիի № 6 երաժշտական դպրոցի սաներին եւ դասատուներին:
Սեպտեմբերի 20-ին կլրանա Հայ Օգնության Ֆոնդի, Մեդիամաքս-ի եւ Do Something ավստրալիական կազմակերպության համատեղ ծրագրի շրջանակներում կառուցված երաժշտական դպրոցի բացման առաջին տարեդարձը:
«Սիրելի դասատուներ եւ աշակերտներ, ես մտածում եմ ձեր մասին՝ դպրոցի բացման առաջին տարեդարձի օրը: Հուսով եմ, դուք վայելում եք դպրոցը, եւ, ինչը շատ ավելի կարեւոր է, վայելում եք երաժշտությունը: Երաժշտությունը ընկեր է ողջ կյանքի համար: Մաղթում եմ ձեզ սեր եւ խաղաղություն», - ասված է Իէն Գիլանի նամակում:
«Հարգելի տնօրեն եւ աշակերտներ, իմ աշխատանքային ժամանակացույցը թույլ չտվեց ինձ այցելել ձեզ, սակայն ես ցանկանում եմ սրտանց շնորհավորել ձեզ դպրոցի բացման առաջին տարեդարձի կապակցությամբ: Ապշեցուցիչ է տեսնել, որ գաղափարը, որը ծնվեց Իէն Գիլանի հետ մեր զրույցի ընթացքում, հաջողակ դպրոց դարձավ: Աշխարհում շատերը գիտեն ձեր մասին եւ շատ մարդիկ նպաստեցին նոր դպրոցի կառուցմանը: Հուսով եմ, որ ապագայում կկարողանամ անձամբ այցելել ձեզ», - ասվում է Թոնի Այոմիի նամակում:
Դպրոցի բացման արարողությունը կայացել էր 2013թ. սեպտեմբերի  20-ին: Արարողությանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԱՄՆ Արեւելյան թեմի առաջնորդ Արքեպիսկոպոս Խաժակ Փարսամյանը, Deep Purple խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանը, Do Something կազմակերպության ղեկավար Ջոն Դին, Մարդիգյան ընտանիքի ներկայացուցիչները:
2009 թվականին Մեդիամաքս-ը որոշեց երախտագիտություն հայտնել Rock Aid Armenia-ի մասնակիցներին եւ կապ հաստատեց Ջոն Դիի հետ: Ջոնն իր հերթին նախատեսում էր վերաթողարկել Rock Aid Armenia-ի Smoke on the Water ձայնագրությունը: Մեդիամաքսն ու Do Something-ը որոշեցին համատեղել ջանքերն ու իրականացնել Armenia Grateful 2 Rock/Rock Aid Armenia նախագիծը: Նախագծի գլխավոր հովանավորը դարձավ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունը:
2009թ. հոկտեմբերին Մեդիամաքս-ը Հայաստան հրավիրեց Իէն Գիլանին Deep Purple-ից, Թոնի Այոմիին Black Sabbath-ից, Ջեֆ Դաունսին Yes/Asia-ից եւ Ջոն Դիին: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով նրանք պարգեւատրվեցին Պատվո շքանշանով: Ավելի ուշ Բրայան Մեյը Queen-ից եւ Դէվիդ Գիլմորը Pink Floyd-ից իրենց Պատվո շքանշանները ստացան Լոնդոնում՝ ՀՀ դեսպանատանը:
Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Իէն Գիլանը, Թոնի Այոմին, Ջեֆ Դաունսն ու Ջոն Դին այցելեցին Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց, որին տարիներ շարունակ օժանդակում էր Հայ Օգնության Ֆոնդը (ՀՕՖ): Երեխաների ելույթը անտարբեր չթողեց Իէն Գիլանին, Թոնի Այոմիին ու Ջեֆ Դաունսին: Նրանք Ջոն Դիի հետ համատեղ հայտարարեցին, որ կօգնեն վերակառուցել դպրոցը: 2009թ. վերջին ՀՕՖ-ը, Մեդիամաքս-ը ու Do Something-ը եռակողմ համաձայնագիր ստորագրեցին:
2010թ. մարտին Մեդիամաքս-ը եւ Do Something-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ Երեւանում կազմակերպեցին Իէն Գիլանի ու Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երկու բարեգործական համերգները, որոնց հասույթը՝ 45.000 ԱՄՆ դոլարը, փոխանցվեց դպրոցի վերակառուցման համար բացված հաշվեհամարին:
2 տարվա ընթացքում, ընդհանուր առմամբ, հավաքագրվեց մոտ 110.000 ԱՄՆ դոլար:
Նախագիծը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուշադրության կենտրոնում էր: Երկու անգամ` 2010թ. գարնանը եւ 2013թ. ամռանը ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ կառավարությունն իր պահուստային ֆոնդից դպրոցի շինարարության համար հատկացրեց 10 մլն դրամ:
2010թ. Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին հիմնեցին WhoCares սուպեր-խումբը` Գյումրիի դպրոցի համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով: 2011թ. մայիսին Edel Music-ը թողարկեց WhoCares-ի սինգլը երկու նոր երգերով` Out of My Mind եւ Holy Water: 2012 թվականին հուլիսին Edel Music-ը թողարկեց WhoCares-ի ալբոմը, որտեղ ներկայացված են Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նախկինում չթողարկված եւ հազվագյուտ երգերի հավաքածուն:
2012 թվականին ամռանը ՀՕՖ-ը Մարդիգյան ընտանիքի Հիմնադրամին ներկայացրեց այս հետեւողական ջանքերը: Մի քանի օր անց Հիմնադրամը տեղեկացրեց ՀՕՖ-ին, որ կեռապատկի մինչ օրս հավաքագրված գումարը` տրամադրելով շուրջ 350.000 ԱՄՆ դոլար: Այս շռայլ նվիրատվությունը ՀՕՖ-ին, Մեդիամաքս-ին ու Do Something-ին հնարավորություն տվեց սկսել նախագծի իրագործումը` 2012թ. օգոստոսին սկսվեց դպրոցի շինարարությունը:
Դպրոցի շինարարությունն իրականացրեց «Կանակա» ընկերությունը, որը հաղթել էր ՀՕՖ-ի կազմակերպած մրցույթում:
2011 թվականի հունվարին Կանադայում Millbank Music երաժշտական գործիքների խանութի սեփականատեր Թիմ Իրվինգը կապ հաստատեց Իէն Գիլանի մենեջերի հետ եւ հայտնեց, որ ցանկանում է երաժշտական գործիքներ տրամադրել Գյումրիի դպրոցին: Երկու տարվա ընթացքում Թիմ Իրվինգը տպավորիչ քանակությամբ երաժշտական գործիքներ հավաքեց դպրոցի համար. 24 ջութակ, 12 ակուստիկ կիթառ, 12 ուկելելե, 4 ալթ-սաքսոֆոն, 4 շեփոր, 2 մանդոլինա, 2 ֆլեյտա, Yamaha սինթեզատոր, Yamaha էլեկտրական դաշնամուր եւ այլն:

Ian Gillan and Tony Iommi address to Gyumri Music School students - Mediamax.am
September 20 will mark the first anniversary of the opening of the school built within the joint project of the Fund for Armenian Relief (FAR), Mediamax Media Company and Do Something Australian Organization.
“To all the staff and students, please know that I am thinking of you on this day; one year from the opening. I hope you are enjoying the school and - most important - that you are enjoying the music. Music is a friend for life and souls - having touched - are forever entwined. Peace, love and respect to you all”, Ian Gillan’s letter reads.
“Dear Headmaster, Teachers and Pupils! I'm afraid my work schedule has prevented me from coming to see you, nevertheless I'd like to send you my congratulations on your first year anniversary. It's amazing that what started as a conversation with lan Gillan has now become a building and successful school. People all over the world know about you and have contributed to the rebuilding. I hope the day goes well and look forward to visiting you at some point in the future”, Tony Iommi’s letter reads.
The opening ceremony of the music school took place on September 20, 2013. Armenian President Serzh Sargsyan, Primate of the Eastern Diocese of the Armenian Church of North America, Archbishop Khajag Barsamian, Deep Purple frontman Ian Gillan, Do Something Chairman Jon Dee and Mardigian Family representatives attended the opening.
After devastating Spitak earthquake in 1988 N6 music school in Gyumri has been made up of “domiks” (metal sheet dwellings).
In 2009, Armenian Mediamax media company decided to honor the participants of Rock Aid Armenia and contacted Jon Dee who lives in Australia and heads the Do Something organization that he set up with tennis star and former Wimbledon champion Pat Cash.
As Jon was planning to re-release Rock Aid Armenia’s Smoke on the Water to raise additional funds for Armenia, Mediamax and Do Something joined forces to implement the Armenia Grateful 2 Rock / Rock Aid Armenia project.
Ian Gillan, Tony Iommi, Geoff Downes and Jon Dee visited the Octet Music School in Gyumri during their trip to Armenia. If there has ever existed a painful blend of poverty and talent, then it was vividly exposed at the Gyumri Octet School of Music. Many of the students come from underprivileged families in Gyumri. Their music school has been made up of “domiks” that were left over from the 1988 earthquake. The promise to rebuild these temporary premises with a proper building has not happened. Despite their dilapidated premises, the Octet Music School has kept producing talent year after year.
In March 2010, Mediamax and Do Something organized two charitable concerts by Ian Gillan with the Armenian Symphonic Orchestra in Yerevan. General sponsorship of the concerts by leading Armenian mobile operator VivaCell-MTS allowed to raise 45.000 USD. Over the past 2 years, a total of USD 110.000 has been raised for rebuilding the school - the Armenian Government, Geoff Downes, EMI Records and Orange Armenia also made contributions.
In 2010, Ian Gillan and Tony Iommi set up the WhoCares ad-hoc super-group to raise funds for the Octet school. In May 2011, Edel Music released the single by WhoCares with 2 brand new songs - Out of My Mind and Holy Water. In July 2012, Edel Music released the WhoCares album that comprises the 2 songs from the single and unreleased and rare material from Gillan and Iommi’s back catalogue.
In summer 2012 the FAR Board recently briefed the Mardigian Family Foundation about these extensive fundraising efforts. The following day, their Foundation informed FAR that it will almost triple the funds raised so far and allocate around USD 350.000. This generous donation was extremely important and it allowed FAR, Mediamax and Do Something to launch the construction of the school.
The construction was carried out by “Kanaka” company, which had won the tender, organized by the FAR.
In January 2011, the owner of music store Millbank Music in Canada Tim Irving contacted Ian Gillan's manager Phil Banfield and said that he would like to provide music instruments to the Gyumri school. Tim noted that he had been the fan of Deep Purple and Black Sabbath since childhood and he would be honored to take part in WhoCares project implemented by Ian Gillan and Toni Iommi. Over  two years, Tim Irving collected an impressive number of music instruments for N6 music school in Gyumri - 24 violins, 12 acoustic guitars, 12 ukeleles, 4 alto Saxophones, 4 trumpets, 2 mandolins, 2 flutes, 3 hand drums, 1 conga kit with stand, 3 Yamaha portable keyboards, 1 Yamaha 88 note digital piano etc.