Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին դիմել են Գյումրիի երաժշտական դպրոցի սաներին եւ ուսուցիչներին - Mediamax.am
23499 դիտում
Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին դիմել են Գյումրիի երաժշտական դպրոցի սաներին եւ ուսուցիչներին
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռոք-աստղեր Իէն Գիլանը (Deep Purple) եւ Թոնի Այոմին (Black Sabbath) դիմել են Գյումրիի № 6 երաժշտական դպրոցի սաներին եւ դասատուներին:
Սեպտեմբերի 20-ին կլրանա Հայ Օգնության Ֆոնդի, Մեդիամաքս-ի եւ Do Something ավստրալիական կազմակերպության համատեղ ծրագրի շրջանակներում կառուցված երաժշտական դպրոցի բացման առաջին տարեդարձը:
«Սիրելի դասատուներ եւ աշակերտներ, ես մտածում եմ ձեր մասին՝ դպրոցի բացման առաջին տարեդարձի օրը: Հուսով եմ, դուք վայելում եք դպրոցը, եւ, ինչը շատ ավելի կարեւոր է, վայելում եք երաժշտությունը: Երաժշտությունը ընկեր է ողջ կյանքի համար: Մաղթում եմ ձեզ սեր եւ խաղաղություն», - ասված է Իէն Գիլանի նամակում:
«Հարգելի տնօրեն եւ աշակերտներ, իմ աշխատանքային ժամանակացույցը թույլ չտվեց ինձ այցելել ձեզ, սակայն ես ցանկանում եմ սրտանց շնորհավորել ձեզ դպրոցի բացման առաջին տարեդարձի կապակցությամբ: Ապշեցուցիչ է տեսնել, որ գաղափարը, որը ծնվեց Իէն Գիլանի հետ մեր զրույցի ընթացքում, հաջողակ դպրոց դարձավ: Աշխարհում շատերը գիտեն ձեր մասին եւ շատ մարդիկ նպաստեցին նոր դպրոցի կառուցմանը: Հուսով եմ, որ ապագայում կկարողանամ անձամբ այցելել ձեզ», - ասվում է Թոնի Այոմիի նամակում:
Դպրոցի բացման արարողությունը կայացել էր 2013թ. սեպտեմբերի  20-ին: Արարողությանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ԱՄՆ Արեւելյան թեմի առաջնորդ Արքեպիսկոպոս Խաժակ Փարսամյանը, Deep Purple խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանը, Do Something կազմակերպության ղեկավար Ջոն Դին, Մարդիգյան ընտանիքի ներկայացուցիչները:
2009 թվականին Մեդիամաքս-ը որոշեց երախտագիտություն հայտնել Rock Aid Armenia-ի մասնակիցներին եւ կապ հաստատեց Ջոն Դիի հետ: Ջոնն իր հերթին նախատեսում էր վերաթողարկել Rock Aid Armenia-ի Smoke on the Water ձայնագրությունը: Մեդիամաքսն ու Do Something-ը որոշեցին համատեղել ջանքերն ու իրականացնել Armenia Grateful 2 Rock/Rock Aid Armenia նախագիծը: Նախագծի գլխավոր հովանավորը դարձավ «ՀայՌուսգազարդ» ընկերությունը:
2009թ. հոկտեմբերին Մեդիամաքս-ը Հայաստան հրավիրեց Իէն Գիլանին Deep Purple-ից, Թոնի Այոմիին Black Sabbath-ից, Ջեֆ Դաունսին Yes/Asia-ից եւ Ջոն Դիին: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով նրանք պարգեւատրվեցին Պատվո շքանշանով: Ավելի ուշ Բրայան Մեյը Queen-ից եւ Դէվիդ Գիլմորը Pink Floyd-ից իրենց Պատվո շքանշանները ստացան Լոնդոնում՝ ՀՀ դեսպանատանը:
Հայաստան կատարած այցի ընթացքում Իէն Գիլանը, Թոնի Այոմին, Ջեֆ Դաունսն ու Ջոն Դին այցելեցին Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոց, որին տարիներ շարունակ օժանդակում էր Հայ Օգնության Ֆոնդը (ՀՕՖ): Երեխաների ելույթը անտարբեր չթողեց Իէն Գիլանին, Թոնի Այոմիին ու Ջեֆ Դաունսին: Նրանք Ջոն Դիի հետ համատեղ հայտարարեցին, որ կօգնեն վերակառուցել դպրոցը: 2009թ. վերջին ՀՕՖ-ը, Մեդիամաքս-ը ու Do Something-ը եռակողմ համաձայնագիր ստորագրեցին:
2010թ. մարտին Մեդիամաքս-ը եւ Do Something-ը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի հովանավորությամբ Երեւանում կազմակերպեցին Իէն Գիլանի ու Հայաստանի Պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի երկու բարեգործական համերգները, որոնց հասույթը՝ 45.000 ԱՄՆ դոլարը, փոխանցվեց դպրոցի վերակառուցման համար բացված հաշվեհամարին:
2 տարվա ընթացքում, ընդհանուր առմամբ, հավաքագրվեց մոտ 110.000 ԱՄՆ դոլար:
Նախագիծը ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուշադրության կենտրոնում էր: Երկու անգամ` 2010թ. գարնանը եւ 2013թ. ամռանը ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ կառավարությունն իր պահուստային ֆոնդից դպրոցի շինարարության համար հատկացրեց 10 մլն դրամ:
2010թ. Իէն Գիլանը եւ Թոնի Այոմին հիմնեցին WhoCares սուպեր-խումբը` Գյումրիի դպրոցի համար միջոցներ հավաքագրելու նպատակով: 2011թ. մայիսին Edel Music-ը թողարկեց WhoCares-ի սինգլը երկու նոր երգերով` Out of My Mind եւ Holy Water: 2012 թվականին հուլիսին Edel Music-ը թողարկեց WhoCares-ի ալբոմը, որտեղ ներկայացված են Իէն Գիլանի եւ Թոնի Այոմիի նախկինում չթողարկված եւ հազվագյուտ երգերի հավաքածուն:
2012 թվականին ամռանը ՀՕՖ-ը Մարդիգյան ընտանիքի Հիմնադրամին ներկայացրեց այս հետեւողական ջանքերը: Մի քանի օր անց Հիմնադրամը տեղեկացրեց ՀՕՖ-ին, որ կեռապատկի մինչ օրս հավաքագրված գումարը` տրամադրելով շուրջ 350.000 ԱՄՆ դոլար: Այս շռայլ նվիրատվությունը ՀՕՖ-ին, Մեդիամաքս-ին ու Do Something-ին հնարավորություն տվեց սկսել նախագծի իրագործումը` 2012թ. օգոստոսին սկսվեց դպրոցի շինարարությունը:
Դպրոցի շինարարությունն իրականացրեց «Կանակա» ընկերությունը, որը հաղթել էր ՀՕՖ-ի կազմակերպած մրցույթում:
2011 թվականի հունվարին Կանադայում Millbank Music երաժշտական գործիքների խանութի սեփականատեր Թիմ Իրվինգը կապ հաստատեց Իէն Գիլանի մենեջերի հետ եւ հայտնեց, որ ցանկանում է երաժշտական գործիքներ տրամադրել Գյումրիի դպրոցին: Երկու տարվա ընթացքում Թիմ Իրվինգը տպավորիչ քանակությամբ երաժշտական գործիքներ հավաքեց դպրոցի համար. 24 ջութակ, 12 ակուստիկ կիթառ, 12 ուկելելե, 4 ալթ-սաքսոֆոն, 4 շեփոր, 2 մանդոլինա, 2 ֆլեյտա, Yamaha սինթեզատոր, Yamaha էլեկտրական դաշնամուր եւ այլն:

Иэн Гиллан и Тони Айомми обратились к ученикам и учителям музыкальной школы в Гюмри - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Рок-звезды Иэн Гиллан (Deep Purple) и Тони Айомми (Black Sabbath) обратились к ученикам и учителям музыкальной школы № 6 в Гюмри.
20 сентября исполнится первая годовщина открытия школы, построенной в рамках совместного проекта Фонда армянской помощи, медиа-компании Медиамакс и австралийской организации Do Something.
«Дорогие учителя и ученики! Я думаю о вас в первую годовщину открытия школы. Надеюсь, вы наслаждаетесь школой и, что гораздо важнее, наслаждаетесь музыкой. Музыка является другом на всю жизнь. Желаю вам мира и любви», - говорится в письме Иэна Гиллана.
«Дорогой директор, учителя и ученики! Мой рабочий график не позволил мне посетить вас, но я хочу поздравить вас с первой годовщиной открытия школы. Поразительно видеть, что идея, родившаяся с нашего разговора с Иэном Гилланом, стала успешной школой. В мире знают о вас и многие люди помогли построить новую школу. Надеюсь, что в будущем смогу посетить вас лично», - говорится в письме Тони Айомми.
Церемония открытия школы состоялась 20 сентября 2013 года. В ней приняли участие президент Армении Серж Саргсян, глава Восточной епархии Армянской церкви в США Архиепископ Хажак Парсамян, вокалист Deep Purple Иэн Гиллан, руководитель Do Something Джон Ди, представители семьи Мардигян.
После Спитакского землетрясения 1988 года музыкальная школа N 6 ютилась в железных «домиках», в которых дети получали музыкальное образование до 2013 года.
В 2009 году Медиамакс решил выразить признательность участникам проекта Rock Aid Armenia и вышел на связь с Джоном Ди. Джон, в свою очередь, готовился выпустить ремикс Smoke on the Water/Rock Aid Armenia. Медиамакс и Do Something решили объединить усилия и осуществить проект Armenia Grateful 2 Rock/Rock Aid Armenia. Главным спонсором проекта стала компания «АрмРосгазпром».
В октябре 2009 Медиамакс пригласил в Армению Иэна Гиллана из Deep Purple, Тони Айомми из Black Sabbath, Джефа Даунса из Yes/Asia и Джона Ди. Указом президента Армении Сержа Саргсяна они были награждены Орденами Почета. Позднее Ордена Почета в армянском посольстве в Великобритании получили также Брайан Мэй из Queen и Дэвид Гилмор из Pink Floyd.
В ходе визита в Армению Иэн Гиллан, Тони Айомми, Джоуф Даунс и Джон Ди посетили музыкальную школу N6 в Гюмри, которой долгие годы содействовал Армянский фонд помощи (АФП). Выступления детей не оставили равнодушными Иэна Гиллана, Тони Айомми и Джефа Даунса. Вместе с Джоном Ди они заявили, что помогут восстановить школу. В конце 2009 года АФП, Медиамакс и Do Something подписали трехстороннее соглашение о сотрудничестве для восстановления школы.
В марте 2010 года Медиамакс и Do Something благодаря генеральному спонсорству Вива-Селл-МТС организовали в Ереване два благотворительных концерта Иэна Гиллана вместе с Государственным симфоническим оркестром Армении. Выручка в размере $‌ 45 000 была перечислена на счет восстановления школы.
В течение 2 лет было собрано около $‌ 110,000. Свой вклад в это дело внесли также правительство Армении, Джеф Даунс, компании EMI Records и Orange Armenia.
Проект находился в центре внимания президента Армении Сержа Саргсяна и пользовался поддержкой главы государства. Весной 2010 года и летом 2013 года согласно указанию президента Армении правительство выделило из своего резервного фонда по 10 млн драмов для строительства школы.
В 2010 году Иэн Гиллан и Тони Айомми создали супер-группу WhoCares специально для сбора средств для музыкальной школы N6 в Гюмри. В мае 2011 года компания Edel Music выпустила сингл WhoCares с двумя новыми песнями Out of My Mind и Holy Water. В июле 2012 года Edel Music выпустила альбом WhoCares - собрание редких или ранее неиздававшихся произведений Иэна Гиллана и Тони Айомми.
Летом 2012 года АФП рассказал Фонду семьи Мардигян об этих усилиях. Несколько дней спустя Фонд оповестил АФП, что утроит собранную сумму, предоставив порядка $‌350 000. Это щедрое пожертвование дало возможность AФП, Медиамакс и Do Something начать реализацию проекта - в августе 2012 года строительство школы началось.
Строительство школы осуществляла компания «Канака», которая победила в конкурсе, организованном АФП.
В январе 2011 года владелец магазина музыкальных инструментов Millbank Music в Канаде Тим Ирвинг связался с менеджером Иэна Гиллана Филом Банфилдом и сказал, что хочет предоставить музыкальные инструменты гюмрийской школе. Тим отметил, что с детства является поклонником Deep Puple и Blach Sabbath, и для него будет честью принять участие в проекте WhoCares, который реализуют Иэн Гиллан и Тони Айомми. В течение двух лет Тим Ирвинг собрал внушительную коллекцию музыкальных инструментов для школы: 24 скрипки, 12 акустических гитар, 12 укелеле, 4 альт-саксофона, 4 трубы, 2 мандолины, 2 флейты, синтезатор Yamaha, электрическое пианино Yamaha и др.