Երեւան: Մեդիամաքս: Հայազգի աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը եւ հանրահայտ բրիտանացի ֆիզիկոս-տեսաբան, տիեզերագետ Սթիվեն Հոքինգը ներկայացրել են «Մարդու 50 տարիները տիեզերքում» գիրքը:
Գրքում ներկայացված են 2011 թվականին կայացած Starmus առաջին գիտական փառատոնի նյութերը: Սթիվեն Հոքինգը նշել է, որ գիրքը հիրավի պատմական փաստաթուղթ է, քանի որ պարունակում է լեգենդար ամերիկացի տիեզերագնաց Նիլ Արմսթրոնգի վերջին հանրային ելույթը, այլ արժեքավոր նյութեր:
Սթիվեն Հոքինգը գրքի առաջաբանի հեղինակն է: Գրքի խմբագիրներն են Starmus փառատոնի հիմնադիր եւ ղեկավար Գարիկ Իսրայելյանը եւ բրիտանացի ռոք-երաժիշտ, Queen խմբի կիթառահար Բրայան Մեյը:
Ս.թ. սեպտեմբերի 22-27-ին Կանարյան կղզիներում կկայանա Starmus գիտական երկրորդ փառատոնը: «Սկիզբը. Ժամանակակից տիեզերքի ձեւավորումը» (Beginnings: The Making of the Modern Cosmos) խորագրի ներքո կայանալիք փառատոնը կբացվի Սթիվեն Հոքինգի ելույթով:
Starmus-ին կմասնակցեն նաեւ միջազգային ճանաչում ունեցող աստղագետներ, ֆիզիկոսները, Նոբելյան մրցանակի դափնեկիրներ:
Առաջին անգամ Starmus միջազգային փառատոնն անցկացվել էր 2011թ. Տեներիֆեում: Այն նվիրված էր Յուրի Գագարինի` տիեզերք կատարած առաջին թռիչքի 50-ամյակին եւ դարձել էր գիտական ու երաժշտական վառ իրադարձություն:
Starmus-ի միջոցառումներին մասնակցել են առաջատար գիտնականներ, Նոբելյան մրցանակակիրներ, հայտնի տիեզերագնացներ, նրանց թվում` Նիլ Արմսթրոնգը, Ռիչարդ Դոքինզը, Ալեքսեյ Լեոնովը, Վլադիմիր Կրիկալեւը, Բազ Օլդրինը եւ այլոք:

Гагик Исраелян и Стивен Хокинг представили книгу «50 лет человека во вселенной»
Ереван /Медиамакс/. Астрофизик армянского происхождения Гарик Исраелян и знаменитый британский физик-теоретик, астроном Стивен Хокинг представили книгу «50 лет человека во вселенной».
В книге представлены материалы первого научного фестиваля Starmus в 2011 году. Стивен Хокинг отметил, что книга является поистине историческим документом, так как содержит последнее публичное выступление легендарного американского астронавта Нила Армстронга, а также другие ценные материалы.
Стивен Хокинг - автор предисловия книги. Редакторы книги - основатель и руководитель фестиваля Starmus Гарик Исраелян и британский рок-музыкант, гитарист группы Queen Брайан Мэй.
22-27 сентября текущего года на Канарских островах состоится второй научный фестиваль Starmus. Фестиваль под названием «Начало: Формирование современной вселенной» (Beginnings: The Making of the Modern Cosmos) откроет выступление Стивена Хокинга.
В Starmus-е примут участие также международно известные астрономы, физики, лауреаты Нобелевской премии.
Впервые международный фестиваль Starmus был проведен в 2011 году в Тенерифе. Он был посвящен 50-й годовщине первого полета Юрия Гагарина в космос и стал ярким научным и музыкальным событием.
В мероприятиях Starmus приняли участие ведущие ученые, Нобелевские лауреаты, известные астронавты, в том числе - Нил Армстронг, Ричард Докинз, Алексей Леонов, Владимир Крикалев, Базз Олдрин и другие.